Firmy žádají peníze od ministerstva

Vysočina - Celkem šest firem z kraje se uchází o státní podporu svých projektů u ministerstva průmyslu a obchodu. K jejich plánům se formou bodování vyslovili také krajští radní. Právě doporučení kraje Vysočina by mělo mít na rozhodování ministerských úředníků značný vliv.

"Ve hře je patnáct milionů korun určených k podpoře firem. Peníze bude rozdělovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Musí být proinvestovány ještě v letošním roce," uvedla Jana Vičanová z Regionální rozvojové agentury v Jihlavě. Právě omezený termín vyřadil několik zájemců o státní peníze. Ti budou mít novou šanci až v příštím roce, po schválení nového státního rozpočtu. Letos zůstala šance celkem šesti firmám z Vysočiny, které by  požadované částky údajně stačily utratit už v letošním roce. Ani ony ale nemají podporu jistou. Svůj díl ze zmíněných patnácti milionů by totiž chtělo pro své projekty na čtyři desítky dalších zájemců z celé země.

Plánované investice šesti podniků z Vysočiny minulý týden posoudili krajští radní. "Náš hlavní pohled byl ten, do jaké míry jsou projekty v souladu s programem kraje. Tomu všichni vyhověli. Také nás zajímal vliv na zaměstnanost v té které oblasti a druh průmyslového odvětví," uvedl zástupce hejtmana Miloš Vystrčil. Dalším zkoumaným faktem bylo, jakou má firma, která o podporu žádá, svou vlastní finanční sílu. Nejvyšší bodové ohodnocení, na něž bude brán ze strany ministerstva velký zřetel, dostala od radních mlékárna v Polné. "Tam nás zaujalo že firma hodně vyváží do ciziny. Pokud česká firma exportuje potravinářské výrobky za hranice, zaslouží si podporu," soudí Vystrčil.

Polenské mlékaře kladné hodnocení potěšilo. "Snad to zvýší naše šance. Plánujeme modernizovat výrobu bílých sýrů a koupit nové zařízení z Německa. Celé má stát dvanáct milionů a od ministerstva bychom rádi dostali jednu šestinu této částky," plánuje jeden z šéfů mlékárny Miloš Kvasnička.

Pokud by stát přesto na rozvoj nové technologie nepřispěl, vedení mlékárny by to neodradilo. Obrátilo by se s žádostí o půjčku na zemědělce, kteří s nimi spolupracují. Úvěr ale neočekávají od peněžních ústavů. "Protože žádná banka dnes mlékárně nepůjčí," dodal spolumajitel mlékárny.

Nejnižší bodový zisk nasbírala od kraje textilní továrna Jilana z Malého Beranova. Její vedení ale přesto věří, že na ně ministerstvo s podporou nezapomene. "Našli jsme díru na trhu se speciálními rouny, které se v Česku zatím nedělají. Jsme přesvědčeni, že náš projekt bude úspěšný," vysvětlil ředitel Jilany Alois Kuchař.
Na zakoupení linky pro nový výrobní program potřebuje firma dva miliony. Z toho by polovinu ráda dostala ze státního fondu.

Další čtyři firmy které se ucházejí o podporu jsou Sapeli Polná, Budest Moravské Budějovice, Tirad Šašovice a Nate Chotěboř. O případných finančních injekcích se má rozhodnout příští měsíc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video