Vysedávat v lavicích k dobrému uplatnění nestačí. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Firmy se ptají po praxi, diplom nestačí

  • 4
Užíváte si studentského života? Nezapomeňte při tom, že stále více zaměstnavatelů zajímá nejen váš titul, ale také to, co skutečně umíte. Podíváte-li se do jakékoli inzerce či burzy práce, ve většině případů se setkáte s těmito větami: Hledáme pracovníka, rok praxe podmínkou.

Znamená to, že čerstvý absolvent školy na takové pracovní místo nedosáhne? Omyl. Zkušenosti totiž může získávat už během studia.

"Absolventi s předchozí vhodnou praxí mají o sto procent větší šanci na pracovní uplatnění, a to ve všech oborech," upozorňuje Lenka Nozarová, ředitelka poradenské společnosti Converta Consulting.

Zdůrazňuje, že škola je pouze jedním z předpokladů získání dobrého zaměstnání, samotná teorie však nestačí.

Příležitost předvést se firmě
Čeští studenti se rychle naučili využívat programy, jež jim umožňují vycestovat na jeden semestr do zahraničí. Málo je však těch, kteří se pídí po možnostech stáže v tuzemsku. Ta má přitom zásadní výhody.

Kromě praktických zkušeností v oboru při ní student získá cenné kontakty u zaměstnavatelů, pro které během školy pracuje. Firmu může zaujmout svým přístupem k práci, leckterá společnost dá při náboru zaměstnanců přednost právě těm, kteří získali praxi přímo u ní.

To potvrzuje například Zdeněk Šíma, personální manažer firmy Procter & Gamble Rakona: "Student, který před vedením podniku úspěšně prezentuje svůj projekt, na němž během praxe pracoval, u nás získá možnost přednostního uplatnění."

Firma mu navíc umožní využít výsledky práce jako podklad pro diplomovou práci, s čímž škola většinou souhlasí.

Hodiny v laboratoři
Právě kvůli své magisterské práci tráví dlouhé hodiny v nemocniční laboratoři studentka genetiky Kateřina Kvačková z brněnské přírodovědecké fakulty. Přestože od ní škola praxi přímo nevyžaduje, vzhledem k tématu diplomové práce je výzkum pod dozorem školitelky nezbytný.

"Kromě toho mi v laboratoři nabídli práci na částečný úvazek," popisuje Kvačková, která tak dostala možnost získat další praktické zkušenosti pro své budoucí profesní uplatnění. Je navíc ráda, že alespoň část této práce zužitkuje ještě na fakultě.

S podporou školy to jde snáz
Provázanost školy a praxe je tím, co často významně ovlivní studenta v rozhodování, zda už během studia půjde sbírat pracovní zkušenosti. Zatímco medici, budoucí učitelé či architekti musí stanoveným počtem praktických hodin projít povinně, třeba od studentů práva nebo ekonomie to fakulta většinou nežádá.

V takovém případě by se měl student zajímat, zda se škola alespoň nepodílí na organizaci stáží pro zájemce a jak případné účastníky podpoří. Zda jim například takové sbírání zkušeností uzná jako výběrový předmět. Pražská právnická fakulta nabízí studentům vyšších ročníků možnost účastnit se stáží na soudech, do předepsaného počtu předmětů se však nezapočítávají.

"Klasický výběrový předmět zaujme názvem, ale často je to nuda," svěřuje se studentka čtvrtého ročníku Katarína Hybenová, která se stáží účastní.

"Absolutně proto vítám cokoliv nestandardního, a navíc zajímavého mimo školní lavice." Katarína je přesvědčena, že svou praxí případné zaměstnavatele zaujme, i kdyby nakonec zakotvila v advokacii. Už ze školních let totiž bude znát zákulisí soudů lépe než většina advokátů.

"Myslím, že momentálně je pro budoucího právníka dobré cokoliv, čím se odliší od početného davu, který každoročně opouští zdi právnických fakult," vysvětluje.

Porozhlédněte se sami
Studentům, kterým škola žádnou stáž nenabídne, pak nezbývá než pátrat po vhodných příležitostech na vlastní pěst. Jednoduchou a účinnou cestou jsou internetové stránky různých personálních agentur.

Přestože málokdy výslovně nabízejí studentské praxe, dá se tímto způsobem hledat práce na částečný úvazek podle jednotlivých oborů. Jinou možností je kontaktovat přímo konkrétní firmu.

"Přijmeme studenta se znalostí angličtiny nebo němčiny, který má o praxi opravdový zájem," říká Věra Spurná ze strojírenské firmy Bosch Diesel, "ale samozřejmě dáváme přednost studentům s technickým zaměřením."

Podle Lenky Nozarové z Converta Consulting stále ještě mnoho studentů opouští školní lavice bez náležitého praktického přehledu v oboru.

"Mají často naivní představy o fungování společnosti a na práci nebývají připraveni." Absolventi, se kterými se Nozarová setkává, zaostávají zejména ve schopnosti vést administrativu. Při testování uchazečů mnohdy vychází najevo, že neumějí ani správně napsat obchodní dopis.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video