Závěr soudního procesu s únosci podnikatelů, které vedl Michael Šváb (na...

Závěr soudního procesu s únosci podnikatelů, které vedl Michael Šváb (na snímku). (18. července 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

Firmy po řádění Švábova gangu nabízejí ochranu před únosci i kovový bunkr

  • 58
Po únosech podnikatelů gangem Michaela Švába začaly bezpečnostní agentury více nabízet službu, které se říká odborně „bezpečnostní audit“. Vyčistí interiér od odposlechů, zkontrolují aktivitu dětí na facebooku, jsou schopny s možným nepřítelem i vyjednávat. Některé firmy nově nabízejí zájemcům i speciální kovové bunkry.

Majitelé agentur předpokládají, že nyní se zájem o jejich služby zvýší, protože tomu tak je vždy po nějakém velkém a brutálním medializovaném kriminálním případu. „Už od pradávna přeci víme, že obchod se strachem nejlépe vynáší. A soukromé bezpečnostní agentury to také dobře vědí,“ glosuje tento trh Veronika Fáberová z bezpečnostní konzultantské firmy Doverville. Její nedávno zesnulý manžel a spoluzakladatel Doverville Michal Fábera býval ředitelem největších bezpečnostních firem v zemi G4S a ABL.

Jak se předchází únosům

  • Agentura se pomocí rozhovoru nebo dotazníku snaží zjistit, kde je klientovo slabé místo. Zabezpečení domu? Nedokonalý trezor? Kroužky dětí?
  • Náročný klient může mít v domě takzvaný bezpečný úkryt, kam se může s rodinou přesunout.
  • Agentura s klientem probírá jeho nepřátele z minulosti. Často se stává, že útok je vyústěním konfliktu například se sousedem či obchodním partnerem.
  • Lustrováním zaměstnanců a jejich kontaktů, zvláště těch, kteří mají přístup do domu jako řidiči, bodyguardi, uklízečky a zahradníci.
  • Upozorněním klienta na rizikovou aktivitu jeho dětí na sociálních sítích, kde mohou vyzradit leccos o zvycích rodiny, či vystavit fotky z domova.
  • Kontrolou kanceláří či domova, která má odhalit odposlechy. Kontrola okolí, která odhalí sledování.
  • Doprovodem klienta či členů jeho rodiny (pokud je nebezpečí velmi akutní).
  • Když není zbytí, agentura s útočníkem klidně začne vyjednávat, za jakých podmínek dá pokoj.
  • Součástí služby je i sběr důkazů o možném vyhrožování, aby je mohla agentura předat policii,

Podobný audit na míru je jednou z nejdiskrétnějších služeb v oblasti bezpečnosti. Klient se na agenturu obrátí většinou na doporučení a až když už je v tísni. Prodat někomu podobnou službu není vůbec jednoduché, když už se to ale podaří, jde většinou o dlouhodobý a pro agenturu dobře placený kontrakt. „Měla jsem čtyři klienty tohoto druhu. Jeden případ se týkal domácího násilí v širší rodině,“ říká Fáberová.

Podle Fáberové začíná podobný bezpečnostní audit trochu jako lékařská prohlídka. Agentura musí s klientem probrat, kde jsou jeho největší slabiny - zda jsou to třeba děti, případně dům, ve kterém zákazník žije. Klienty proto nechává Faberová vyplnit speciální dotazník, aby sami odhadli, jak jsou zranitelní. Jezdí do práce pořád stejnou trasou a zastavují někde pravidelně? Je pro ně velkým rizikem vykradení trezoru, nebo tam nic cenného nemají? Pak následuje „léčba“.

Fáberová vypočítává, že někteří bohatí Češi dělají několik základních chyb: Příliš se vychloubají majetkem. Nechávají se ukolébat pocitem, že Česko je klidnou zemí, kde se žádný brutální zločin nemůže stát. A často si pořídí tak sofistikované bezpečnostní zařízení do domu, že už je obsluha obtěžuje a alarm proto pravidelně vůbec nezapojují.

Další Agentura Boss Alfa z Hajan u Brna, která nabízí podobnou službu, je v domě klienta dokonce schopna kromě konzultací postavit takzvaný „bezpečný úkryt“ (v angličtině panic room). „Spolupracujeme se zahraniční  firmou, která bezpečné úkryty vyrábí. Složí se během pár hodin a mají různé stupně odolnosti. Cena je srovnatelná s jednou lepší dovolenou či cenou za auto střední třídy,“ říká spolumajitel firmy Boss Alfa Miroslav Slavík.

Jak nedat šanci dalšímu Švábovi

Bezpečný úkryt má buď podobu velké ocelové neprůstřelné skříně uvnitř místnosti (třeba garáže), kam se člověk uchyluje na kratší dobu, nebo se dá „bezpečný úkryt“ udělat třeba ze stávající šatny či koupelny. Záleží i na tom, v jak odlehlé oblasti klient bydlí. „S nabízením bezpečných úkrytů teprve začínáme. V Česku se ještě vůbec neví, že něco podobného existuje,“ říká Marcel Havlásek, který v Česku prodává produkty britské Panic Room Company.

V bezpečném úkrytu by měl být člověk teoreticky schopen vydržet i několik dní, ale v malém Česku narozdíl od USA to v praxi není nutné. S Havláskem spolupracuje i generál a bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor, který si myslí, že by „bezpečné místnosti“ využily i české ambasády v rizikových zemích, kde hrozí i útok teroristů na zastupitelský úřad.

Mezi další dílčí služby, které nyní začaly bezpečnostní firmy víc nabízet, patří lustrování zaměstnanců, kteří mají přístup do domu, či aktivit dětí na sociálních sítích.

I Miroslav Slavík říká, že boháči dělají dvě základní chyby: Příliš svůj majetek staví na odiv. V časopisech vycházejí fotky interiérů jejich domů, často rozprávějí v médiích o svých zájmech či oblíbených místech pro nakupování. „Zde je nutné vážit každé slovo, které pustím na veřejnost,“ míní Slavík. Druhou chybou je šetrnost při výběru personálu pro úklid či opravy aut.

Neprůstřelný úkryt Panic Room má ochránit před možným napadením doma nebo v kanceláři do doby, než dorazí pomoc.

„Vaše uklízečka může být poctivá, ale vy už nevíte, kdo jsou její kamarádi, kteří ji k vám posílají a jakou nad ní mají moc,“ varuje Slavík. Jeho heslem je, že problém se nevyřeší opevněním klientova domu, ale až ve chvíli, kdy potenciální útočník ztratí chuť. Proto k jeho službám patří v krajním případě i vyjednávání s agresorem.

Slavík varuje, že cizojazyčných i tuzemských skupin podobných Švábovu gangu bude v Česku přibývat. Náš stát se pro ně stane mnohem zajímavější, až přijme euro a bude možné čekat „výdělek“ v této mezinárodní měně.

Dalekohled v okně naproti

O dva klienty a jejich bezpečnost podobně všestranně pečuje i majitel bezpečnostní agentury Real Security Jan Rieger. Jednoho má dva měsíce, druhého už čtyři roky. „Starám se jim o celou rodinu. Nejhorší chybou je chlubení se na sociálních sítích. Nejslabším prvkem jsou děti,“ potvrzuje Rieger slova svých kolegů z branže.

Jeho klient dostal před časem strach, že se na něj něco chystá a Rieger skutečně odhalil, že konkurenční firma si pronajala protější dům u klientových kanceláří. V něm pak umístila mikrofony, které namířila přes ulici. Riegerova klienta zároveň někdo sledoval dalekohledem. Bezpečnostní agentura proto do domu svého zákazníka musela namontovat rušičky a přijmout i další opatření.

Spouštěčem větší aktivity bezpečnostních agentur bylo odhalení gangu Michaela Švába, který se dokázal vetřít do blízkosti podnikatelů s opravdu dobře vymyšlenými krycími historkami. Dva členové skupiny dostali u soudu v červenci doživotí. Šváb si svoje oběti vyhledával tím úplně nejjednodušším způsobem. Sledoval v médiích, kdo má hodně peněz a kdo má jaké hobby (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video