Firmy mají novou reklamu - charitu

  • 1
Výrobci léků podporují dobročinné akce. Připomíná to sbírku Ostrovy života, kdy výrobci jogurtů, oplatek, polévek či Pepsi-coly odvádějí část zisku na nákup přístrojů pro dětská oddělení nemocnic. Jenže! Tentokrát nejde o jogurty, ale o léky, z nichž mnohé mají vedlejší účinky.

Společnost Léčiva odváděla loni korunu z každé prodané krabičky Ibuprofenu, léku tlumícího bolesti, na projekt pro vozíčkáře. Společnost Galena letos založila nadační fond podporující stáže mladých lékařů - fond je živen třemi korunami z každé krabičky léku na cholesterol Simgal. A konečně Nadace Naše dítě těží z prodeje antibiotika Klacid firmy Abbott Laboratories.

Platí přitom jednoduchá rovnice: čím více zmíněných léků se prodá, tím více budou obdarováni ti, kteří peníze potřebují. Firmy odmítají názor, že lékaře přímo ovlivňují. "Mladý lékař, kterému přispějeme na kongres, nemusí předepsat ani krabičku," tvrdí Martin Holub, ředitel firmy Galena pro Českou republiku.

HLASUJTE V ANKETĚ

Zakázali byste farmaceutickým firmám dobročinné akce, při kterých motivují lékaře předepisovat co největší množství jejich léku?

KOMENTÁŘ MF DNES

Hadův hřích?

Odborníci "Považujeme tento způsob za etičtější než odvézt třicet lékařů na zahraniční kongres." Jan Hnízdil, primář rehabilitace v poliklinice Všeobecné fakultní nemocnice, oponuje: "Toto není dar, ale smlouva o dílo, protože je tam podmínka: My vám dáme, ale kolik vám dáme, to záleží na vás, tak se snažte. Ve většině případů jde navíc o léky hrazené pojišťovnami, tedy z našich peněz. Těmito penězi pak firmy jakoby obdarovávají druhé, což považuji za obzvlášť zvrhlé. Všechny tyto léky mají navíc vážné vedlejší účinky."

Jan Hnízdil před několika dny zdokumentoval všechny tři zmiňované případy a zaslal je etické komisi ministerstva zdravotnictví a České lékařské komoře s žádostí, aby podobné akce odmítly.

Vedení lékařské komory včera nebylo po celý den k zastižení, její prezident David Rath však dal již dříve najevo, že má na tyto aktivity jiný názor: "Projekt, v němž farmaceutická firma odvádí ze svého zisku peníze na pomoc humanitárnímu sdružení, považuji za chvályhodný, vítám jej a podporuji," řekl Rath o projektu Léčiv Volná cesta.

Ministerstvo zdravotnictví na otázku MF DNES za dva dny vůbec nereagovalo.
Lidé z nadací, které byly firmami obdarovány, označují tyto aktivity za jednu z mála možností, jak získat peníze. "Moc jsme se radili, zda do toho jít, nebo ne. Ale nakonec nám to pomohlo zkolaudovat budovu," uvedla Alena Kábrtová z Centra Paraple o projektu Volná cesta.

"Pro mnohé naše aktivity potřebujeme finanční zázemí," dodal profesor Karel Horký, který přijal nabídku členství v nadační radě fondu Galena. Rada rozhoduje mimo jiné o tom, který z mladých lékařů pojede na stáž hrazenou z prodeje léku Simgal. "Dva internisté teď pojedou na kongres do Alicante, což stojí sto tisíc korun. Jinak bychom je tam vyslat nemohli."

Podle Jana Hnízdila však firmy těží právě z toho, že platy neumožňují lékařům vycestovat a ani pacienti nejsou motivováni k nižší spotřebě léků. Na vysokou spotřebu antibiotik u dětí nedávno upozornil primář liberecké nemocnice Martin Zítek.

Za nebezpečné označil neuvážené předepisování silných antibiotik (mezi něž patří i Klacid), která sice téměř stoprocentně zabírají, ale, jsou-li indikována neodůvodněně, mohou v budoucnu vyvolat odolnost vůči bakteriím. Jedno balení Klacidu ve formě sirupu stojí podle Zítka 479 korun, "obyčejný" penicilín 145 korun.

Chcete na stáž? Nebo k moři?
Máte vysoký cholesterol? Lékař může zvolit mezi několika léky, tak zvanými statiny, z toho dvěma českými: Simvacardem a Simgalem. S nadsázkou lze říci: který lék nakonec předepíše, může být ovlivněno tím, zda vyhrál zájezd k moři, nebo zda chce jet na kongres.

Dvě tuzemské firmy, Léčiva a Galena, uvedly zhruba před dvěma měsíci na trh dva léky na snižování cholesterolu. Oba preparáty mají takřka shodné účinky, oba mají téměř shodnou cenu. Oba výrobci se snaží prosadit po svém.

Galena založila nadační fond, financovaný z výtěžku prodeje léku Simgal, z něhož mají být podporovány stáže lékařů. Firma Léčiva uspořádala nedávno na kardiologických dnech satelitní sympozium, na něž lákala slovy: Účastníci se automaticky účastní losování o zájezd k moři pro dvě osoby. Součástí společenského večera byla i kuželková soutěž SimvaCup.

Kristián Flek, manažer Léčiv, potvrdil, že cílem loterie i turnaje bylo dostat do povědomí lékařů zmíněný preparát a přesvědčit je, aby předepisovali zrovna ten. Dodal však, že v tom se Léčiva nijak neliší od konkurence: "Každá druhá firma vyhlásila na kardiologických dnech nějakou soutěž, konkurence například o horské kolo za 25 tisíc. My jsme chtěli získat lékaře na sympozium, které se odehrávalo poslední den v šest odpoledne." Flek potvrdil, že jeden z lékařů zájezd k moři vyhrál a cenu přijal.

Firmy jsou sdruženy v České asociaci farmaceutických firem, ta však zatím nemá etický kodex, který by metody propagace nějak upravoval. "Slyším to teprve od vás, ale myslím, že je to tak na hraně. Je to nepřímé nabádání lékařů - na druhé straně si nejsem jist, zda je to až tak bere," zhodnotil obě aktivity výkonný ředitel asociace Lumír Kroček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video