Firmy kolem Novy údajně dluží 1,5 miliardy

- Finanční úřad pro Prahu 1 tvrdí, že společnosti CET 21 a ČNTS nezaplatily na daních v úhrnu asi 1,5 miliardy korun. Uvedla to včera agentura ČTK. Kontrola, která v obou firmách probíhá už několik týdnů, dopadla hůř pro CET 21 - podle úředníků údajně dluží asi 1,1 miliardy.

"Mělo by jít minimálně o stovky milionů korun na obou stranách. Nedoplatek ČNTS by měl být asi 300 milionů. Jde o nezaplacené DPH za jistou obchodní transakci, ale celá záležitost je zatím sporná," připustil manažer jedné z dotyčných firem, který je o celé kauze detailně informován.

"Zatím jsme z finančního úřadu neobdrželi žádné vyjádření," uvedl včera mediální zástupce CET 21 Roman Bajčan. Bez komentáře ponechala celou záležitost také ČNTS.

V CET 21 už finanční úřad kontrolu ukončil. Nedoplatek firmy by podle zprávy finančních úředníků měl přesahovat 1,1 miliardy korun.

ČTK uvedla, že suma vychází z opakované kontroly, při níž se prověřovala období září až prosinec let 1996, 1997 a 1998. "Stát nebyl v žádném případě na dani zkrácen," reagoval Roman Bajčan z CET 21. Kontrola v ČNTS zatím neskončila. Očekávaný nedoplatek by měl být nižší, i přesto se odhaduje v řádu stamilionů.

Za daňovým únikem je rozchod ČNTS a CET 21
V rozporu s citovanou zprávou finančního úřadu právníci obou společností soudí, že tak vysoký daňový únik může souviset pouze s loňským dramatickým rozchodem CET 21 a ČNTS.

Přesněji řečeno s požadavkem na finanční vyrovnání, který po rozchodu obou firem vznesla CET 21, ovládaná Vladimírem Železným. Ten po svém odvolání z funkce generálního ředitele TV Nova loni v dubnu postupně odstavil ČNTS od vlivu na provoz Novy a v srpnu 1999 jí vypověděl servisní smlouvu.

CET 21 navrhla, aby se přerozdělily vydělané peníze včetně zisků z reklamy. Lidé kolem Železného chtěli přibližně polovinu této sumy - 5 miliard korun. ČNTS, vlastněná americkou společností CME, požadavek odmítla. Celá záležitost skončila u soudu a peníze nebyly podle tvrzení obou firem nikdy převedeny.

Právníci zmíněných společností soudí, že finanční úřad s penězi na vyrovnání kalkuluje, jako by byly vyplaceny.

"Finanční úřad vychází z toho, že pokud firma částku nárokuje, vzniká automaticky povinnost zaplatit daň z přidané hodnoty. To, že příslušné smlouvy nebyly vyfakturovány, nebere v potaz," tvrdí zástupce jedné z firem.

Ani on nechce zveřejnit své jméno - obě společnosti vydaly do doby, než obdrží kontrolní zprávu, na celou záležitost informační embargo.

Platební příkaz, po jehož předání by musela CET 21 více než miliardu korun zaplatit do třiceti dnů, zatím vydán nebyl. Zástupci Vladimíra Železného si totiž nejprve musí převzít kontrolní zprávu, k níž by se CET 21 měla vyjádřit. Podle všeho se tak nestane dřív než v polovině května.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video