Firmy budou přidávat i propouštět

Praha - Mzdy letos v Praze vzrostou průměrně asi o osm procent. Polepší si hlavně státní úředníci. A nejvíce mohou opět jásat zaměstnanci Dopravního podniku. Ve většině pražských podniků si odbory vymohly zvýšení mezd. Někde se však nedostanou nad hranici inflace. A ve firmách, kde se musí propouštět, nemohou lidé počítat ani s tím.

Radovat se mohou naopak zaměstnanci Dopravního podniku. Ten žádá na zvýšení mezd z městské kasy částku téměř sto padesát milionů korun. "Vloni brali naši zaměstnanci v průměru sedmnáct tisíc korun. Letos dostanou o sedm a půl procenta více," uvedla mluvčí Dopravního podniku Zuzana Knoblochová.

Vloni se v Dopravním podniku mzdy zvýšily o 5,5 procenta. Návrh na letošní nárůst musí ještě schválit pražští zastupitelé. Podle předsedy lidoveckého klubu Mariána Hoška by měl podnik nyní využít své rezervy a Praha by měla dotaci schválit až poté, co je vyčerpají. "V tuto chvíli pokládám požadavek za nesmyslný," řekl Hošek.

Dopravní podnik přitom není výdělečná organizace a je dotována z veřejných peněz.

Podle ekonomů si Praha udrží ve výši mezd první pozici, ačkoli růst nebude tak velký jako jinde. Vloni zde průměrný výdělek zaměstnanců přesahoval osmnáct tisíc korun. "V Praze mzdy určují hlavní dva aspekty: nízká nezaměstnanost a vysoký podíl lidí ve službách a státní správě. Průmysl zde oproti jiným regionům nehraje takovou roli," řekl ekonomický analytik Tomáš Navrátil ze společnosti Venture Investors. "Celkově platy vzrostou asi o osm procent," předpokládá Navrátil. Doplnil, že platy státních úředníků se díky vyššímu růstu přiblíží k platům zaměstnanců služeb, ale ještě dlouho se nesrovnají.

V soukromých podnicích se vývoj mezd odvíjí podle hospodaření. "U nás zvyšování mezd nepřichází v úvahu. Podnik má velké problémy, naopak budeme muset propouštět," uvedla Kamila Vernerová z personálního oddělení společnosti Praga Hostivař. Ta v současné době zaměstnává 540 lidí, už loni propouštěla a letos bude muset odejít podle Vernerové další necelá stovka. Podnik opustí technicko-hospodářské profese, tedy převážně lidé z kanceláří, dělníky si podnik Praga ponechává.

Průměrná mzda  Pragy, která je závislá na zakázkách výrobce autobusů Karosa, se tady přitom pohybuje mezi třinácti a čtrnácti tisíci korun.

Opak čekají na pražském magistrátu. Ten sice nehodlá sám mzdy zvyšovat, ale asi o desetinu ze svého platu si podle vládního návrhu polepší všichni státní úředníci. Magistrát však přijme asi 150 lidí.

Ani v takových odvětvích, kde si pracovníci zvykli na vyšší standard, tedy například v bankovnictví nebo v oblasti telekomunikací a výpočetní techniky, si podle odhadu ekonomů lidé na víc peněz nepřijdou. "Banky stále propouštějí a ani v telekomunikacích už nebude vývoj tak příznivý jako v minulých letech," potvrdil Navrátil. Ale i tam, kde zisky rostou, nemusí zaměstnanci dostat přidáno o moc více než jinde.

"Růst mezd se pohybuje v rámci inflace," uvedla mluvčí Pražských pivovarů, které zaměstnávají dvanáct set lidí. Jaká je jejich průměrná mzda, však podnik tají.
O míru inflace, což znamená, že za mzdu si budou moci zaměstnanci koupit stejné množství zboží jako loni, poroste plat například i ve společnosti Prakab. Tento výrobce kabelů má přes čtyři sta pracovníků, jejichž průměrná mzda dosahuje devatenácti tisíc korun. "Uzavřít kolektivní smlouvu s odbory nebývá problém.

Zvýšení mezd o inflaci je každoročním standardem," potvrdil František Štofila z Prakabu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video