Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Firma zbourá část kolonie Buďánka

  18:12aktualizováno  18:12
Košíře - Část unikátní dělnické kolonie Buďánka se nevyhne demolici. Polovina zchátralých domků v bývalé kolonii v Praze 5 bude v nejbližších dnech zbourána. "Svobodova stavební společnost zahájí demolici patrně v dubnu, tedy neprodleně po podepsání smlouvy s radnicí," řekl starosta Prahy 5 Miroslav Škaloud. Stavební úřad nařídil, aby bylo okamžitě zbouráno šest rozpadlých domků nebo jejich části, které hrozí zřícením.

Domky totiž ohrožují životy lidí, kteří se pohybují v jejich bezprostřední blízkosti. Proti rozhodnutí stavebního úřadu není odvolání.

Na demolici Praha 5 vyčlenila zatím dva miliony korun.

Podle místostarosty Milana Jančíka budou na Buďánkách zachovány po dohodě s památkáři čtyři domy. "Osud zbývajících tří domků není ještě jasný a rozhodne o něm posudek statiků," řekl Jančík.

Odstranění staveb musí provádět odborně způsobilá firma. Postupně bude rozebírat konstrukce staveb, a to s maximální opatrností a ohleduplností, aby nebylo omezeno bezpečné užívání sousedních staveb. Zachovány budou části staveb, které zajišťují stabilitu svahu Buďánek.

V Buďánkách se zřítila část domu
Koncem února se v Buďánkách zřítila část střechy a štítu polorozpadlého domku a zasáhla sousední soukromý objekt. Praha 5, které zřícený domek patří, nařídila odklizení trosek. "Připravujeme demolici celého domu, abychom zabránili ohrožení života lidí," řekl v únoru místostarosta Prahy 5 Milan Jančík.

Zchátralou kolonii Buďánka spravuje pátá městská část. Domky mají bez výjimky narušenou statiku, zničené střechy a chybějí jim okna i dveře. Rozhodnuto je už o tom, že z původní zástavby zůstane čtyři až pět domků, ostatní mají být zbourány. Zatím ale není platný demoliční výměr, proti kterému se odvolal jak magistrát, tak i vlastník jedné nemovitosti na Buďánkách.

Radnice hledá investora pro Buďánka
Pátá městská část už vyhlásila dvě výběrová řízení na obnovu bývalé dělnické kolonie. Neuspěla a nyní vypíše další na nejvhodnějšího investora. Vítězi radnice pozemky hned neprodá, ale pouze pronajme. "Chceme mít záruku, že kolonie bude skutečně obnovena a nezůstane jen u slibů a představ," řekl místostarosta Petr Horák.

Podle radnice bude zachován původní ráz osady dělníků z někdejších pískovcových lomů. Charakter lokality musejí respektovat i nové stavby. Horák rozhodně vyloučil možnost, že by v osadě vznikly výškové budovy či administrativní centrum.

Kolonie byla před deseti lety vyhlášena památkovou zónou, ačkoli ani jedna budova není chráněná. Případné vyjmutí z památkové ochrany není dosud uspokojivě vyřešeno. Magistrát i ministerstvo kultury k problému zaujímají protichůdná stanoviska. Oživení území nad Plzeňskou ulicí si vyžádá podle odhadů až 350 milionů korun. Jen obnova technologických sítí je propočtena na 30 milionů až 50 milionů korun.

Ekologové: Můžeme zachránit Buďánka
Nově založené Sdružení Buďánka pro budoucnost přichází s projektem revitalizace cenné lokality. Podle představ ekumenického sdružení, které zastřešuje několik křesťanských církví a ekologických hnutí, by v památkově chráněné enklávě mělo vyrůst konferenční a kulturní středisko, knihovna, obchody zaměřené na alternativní produkty, ekumenická kaple či zahrady, které oblast zvukově izolují.

"Podobné kulturní centrum pátá městská část zoufale potřebuje. Chceme se podílet na řešení romské otázky či problému bezdomovců," míní Blahoslav Mikolášek ze zmíněného sdružení.

Sdružení se podle jeho slov chce řídit požadavky památkové ochrany a zachovat kolonii v co nejpůvodnější podobě. Zaštiťuje se silnou mezinárodní podporou. "Příspěvek nám slíbily různé církevní banky a úvěrové společnosti či Rozvojová banky Rady Evropy. Myslíme to vážně a světová církev má potřebné prostředky," tvrdí Mikolášek, který se obává, aby úředníky někdo neuplatil.

Podle mluvčího Prahy 5 Víta Drbala jsou to zatím jenom prázdné sliby. "Na náměstí 14. října již několik let straší torzo fary, přestože zástupci církve se neustále ohánějí zahraničními partnery," upozorňuje Drbal.

Představitelé smíchovské radnice poukazují na to, že finanční představy sdružení jsou nereálné: 150 milionů je úplně spodní hranice sumy, se kterou je v Buďánkách nutné počítat. "Odhady v předchozích dvou výběrových řízeních, které radnice Prahy 5 vypsala, se pohybovaly v rozmezí 190 až 350 milionů korun," argumentoval včera mimo jiné mluvčí pátého obvodu Vít Drbal.

Podaří se zachránit Buďánka?
Jednou z mála skupinek lidí, kteří ještě věří v záchranu Buďánek, jsou zástupci waldorfské školy J.A.Komenského, která má téměř sto žáků a jako jediná ze sedmi škol tohoto typu v zemi se věnuje postiženým dětem. Škola má už připravené i čtyři projekty na využité kolonie, které zpracovali studenti architektury ČVUT a měli by je brzy vystavit na magistrátu.

O protestech občanů proti demolici Buďánek čtěte ZDE

"Chtěli bychom, aby v domcích vznikly vedle školních tříd také chráněné dílny, kde by našlo uplatnění osmnáct až třicet tři absolventů," sdělila Michaela Kočová, která školu zastupuje.

Zároveň poukázala na to, že by rádi získali jedno stálé místo, kde by působili. "V průběhu naší desetileté existence jsme se stěhovali osmkrát, učili jsme často během stavebních prací. V současnosti máme prostory rozestrkané na třech místech po Praze," podotkla.

Vedle vyřešení problémů s prostory si Kočová od projektu slibuje i vzájemné sbližování postižených a zdravých. Zrekonstruovaná kolonie by se totiž měla stát centrem volného času pro zájemce z okolí.

"Jsme ochotni zapojit se při řešení romské problematiky, nabídnout spoustu netradičních zájmových kroužků pro děti z okolí nebo programy matkám na mateřské dovolené," řekla Kočová.

Jejich projekt také počítá s vybudováním obchodů s výrobky z dílen, otevřením kavárny, čajovny či pekárny, nebo zřízením turistické ubytovny v období letních prázdnin.

Tento alternativní návrh však není pro radnici Prahy 5 zajímavý. Na jeho realizaci totiž chybí vysoké sumy peněz.

"Poprvé jsem se dozvěděl o snahách waldorfské školy získat Buďánka až z tisku. Počátkem roku jsme pak od nich obdrželi návrh na využití lokality - byly to tři stránky ve smyslu: dejte nám Buďánka, my si je postupně začneme sami opravovat," tvrdí mluvčí Prahy 5 Vít Drbal.

Radnice však hledá podle jeho vyjádření velkého investora, který by situaci řešil jako celek. Cestou několika drobných investorů či postupné obnovy po etapách nechtějí představitelé místní části  jít. "Jen vybudování infrastruktury by vyšlo na třicet až padesát milionů korun, otázkou dalších milionů je i případná demolice," upozorňuje Drbal.

Pokud by se měl uskutečnit projekt waldorfské školy, bylo by potřeba téměř dvě stě milionů korun. A ty škola nemá. "Jedinou cestu vidíme v tom, aby se daly dohromady státní, veřejné a soukromé peníze. Rozeslali jsme desítky žádostí," řekla Monika Kočová. Času nazbyt však už škola nemá. Do konce prázdnin by podle plánů radnice Prahy 5 měly do Buďánek vjet buldozery.
Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017
Nepřišel vám voličský průkaz? Ptejte se na poště, dost možná leží tam

Politické strany nabádají k tomu, aby lidé přišli volit. Někteří by možná chtěli, ale nebudou moci. Zatím jim totiž nepřišly voličské průkazy, o které si...  celý článek

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u Obvodního soudu pro Prahu 1.
Nečasová doplatila statisíce, které dlužila na daních za luxusní dárky

Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nečasová, dříve Nagyová, už doplatila daně z luxusních darů, kvůli kterým čelí žalobě z krácení daně. Cenu...  celý článek

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Horšovském Týně. (19. 10. 2017)
Andělé nebudou, andělé došli, když nechcete ďábla, jděte volit, vybídl Zeman

Rozhodujete se mezi špatným a ještě horším, přesvědčoval ve čtvrtek voliče, ať jdou volit, prezident Miloš Zeman. „Andělé nebudou, andělé došli, ale...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.