Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Firma vlastnící byty v Litvínově chce zvýšit nájem až o 140 procent. Lidé zuří

  • 160
Lidé v Litvínově si stěžují, že firma CPI Byty je nutí podepisovat smlouvy s novým nájemným neomalenými způsoby a nátlakem. Starosta je tím znechucen a obává se, že ve městě může kvůli sporu vzniknout nové ghetto.

Nájemníci bytů se bouří proti způsobu, jakým s nimi firma sjednává dodatky deregulovaných nájemních smluv. Lidem z více než 2 000 bytů vadí navýšení nájemného až o 140 procent, skoky o dalších dvacet během následujících dvou let a navíc tlak, pod nímž mají dodatky podepisovat nejlépe okamžitě, při prvním jednání.

starosta radí nájemníkům

Starosta Litvínova je právník a nájemníkům radí, aby na jednání nechodili a snažili se vše řešit písemně. Nabízí jim i dva vzorové dopisy, které mohou při jednání s CPI Byty použít. Jeden je oznámení o nepřijetí nových smluvních podmínek, druhý je formulován jako snaha o jednání písemnou formou.

"Majitel používá různé, někdy velmi neomalené nátlakové metody. Při podpisu ihned slibují okna, střechy a zateplení, ale do smlouvy to zakotvit nechtějí. Vyhrožují soudním stíháním, což je vyloženě zavádějící formulace," upozorňuje Libuše Svobodová, předsedkyně Sdružení nájemníků B.U.T.

Do něj se spojili nájemníci bytů, které dříve vlastnily chemické firmy v nedalekém Záluží. Nyní je jejich majitelem právě CPI Byty, která je druhým největším vlastníkem nájemního bydlení v Česku.

Vzhledem k tomu, že mnoho nájemníků je v důchodovém věku, a vzhledem k dalším sociálním problémům, které město řeší hlavně na sídlišti Janov, požádal starosta Daniel Volák před měsícem premiéra Nečase, aby se deregulace pro Litvínov odložila. Odpověď zatím nemá, jednat o žádosti ale má ministerstvo pro místní rozvoj.

"Jsem přístupem majitele bytů znechucen. Do dodatků je vpašována třeba dohoda o navyšování nájmu o inflaci nebo to, že se nájemník vzdává možnosti změnit smlouvu, kdyby třeba byla deregulace pozdržena," říká Volák s tím, že spor o nájmy je nyní nejvážnějším problémem Litvínova.

Do volných bytů se nastěhují problémoví lidé, říká starosta

"Lidé se s firmou nedohodnou, do uvolněných bytů se nastěhují problémoví lidé a do roka se může opakovat situace, která byla v Janově," neskrývá Volák obavy.

CPI Byty ovšem od chvíle, kdy litvínovské byty získala, tvrdí, že s nimi chce podnikat, pronajímat je, domy zvelebovat a nehodlá do nich stěhovat někoho, kdo jinde neplatí. Popírá i to, že by na nájemníky při jednání neúměrně tlačila.

"Není pravda, že nechceme lidem nechat smlouvu prostudovat. Dodatky máme obecně zformulované i na webu. S lidmi chceme osobně jednat, protože každý může mít jiné podmínky a v podstatě individuální dohodu o navýšení. Proto ani nechceme jednat s nějakým sdružením, když nájemní smlouvy mohou být různé," vysvětluje Michaela Winklerová z CPI Byty.

Obyvatelé bytů s regulovaným nájemným tady platí 25,18 Kč/m2, což je za sedmdesátimetrový byt 1 762,60 Kč. Pokud se s majitelem nedohodnou a bude-li deregulace platit, určí při sporu výši nájmu soud. Navýší ji zcela jistě, lidé ale věří, že ne o tolik, kolik žádá CPI Byty.

deregulace nájemného

Majitel bytu v podstatě nemá legální způsob, jak nájemníka se smlouvou na dobu neurčitou vystěhovat, když nechce podepsat novou smlouvu s vyšším nájmem. Možná řešení jsou tři:

1. dohoda - majitel i nájemník se dohodnou na nové smlouvě a nájemní vztah běží podle ní

2. dobrovolný odchod - nájemník se rozhodne, že v bytě dál bydlet nechce a odstěhuje se

3. spor - nájemník s novým nájmem nesouhlasí, jde k soudu a ten určí výši nájemného, potíž je, že soudy pro to dosud nemají pravidla


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video