Firma, která žádá státní dotace, falšovala údaje

V orgánech opavské firmy Bohemia et Moravia, která žádá státní dotaci devatenáct milionů korun na výstavbu domu pro seniory, figurují kromě dvou lidoveckých poslanců i lidé, kteří o tom nemají ani tušení. "S firmou jsme nikdy neměla a nechci mít nic společného. Zakladatele neznám. Zvažuji, že na něj podám trestní oznámení. Cítím se poškozená tím, že zneužil mé rodné číslo," uvedla zlínská právnička Jana Rejžková, která má být podle výpisu z obchodního rejstříku členkou dozorčí rady firmy.

Od firmy se distancuje. Sama pracuje v neziskové organizaci Hvězda, která chce v budoucnu postavit hospic na Zlínsku.

Zakladatelem společnosti je bývalý přednosta okresního úřadu
Obecně prospěšnou společnost Bohemia et Moravia založil před dvěma lety bývalý přednosta opavského okresního úřadu Antonín Šrom (KDU-ČSL). V čele správní rady stojí lidovecký poslanec Jiří Havlíček, předsedkyní dozorčí rady má být jeho stranická kolegyně Ludmila Müllerová.

Ani ta o své funkci nevěděla, na rozdíl od Rejžkové však zakladatele firmy zná. "Vím, že jsme kdysi o projektu se Šromem a dalšími lidmi hovořili a já nebyla proti účasti v neziskové společnosti. Ale o mé funkci ani o činnosti firmy mě zatím nikdo oficiálně neinformoval," přiznala.

Předseda správní rady může firmu zrušit
Předseda správní rady Jiří Havlíček nejdřív tvrdil, že není možné, aby lidé o své účasti v dozorčí radě firmy nevěděli. Připustil ale, že například Rejžkovou nezná. "Na tom není nic neobvyklého. Členy dozorčí rady jmenuje zakladatel, a protože firma zatím nevyvíjela žádnou činnost, nebylo nutné předkládat účetnictví dozorčí radě," uvedl.

Havlíček nakonec prohlásil, že se zakladatele firmy zeptá, proč je v dozorčí radě někdo, kdo o to nestojí. "Jsem zákonodárce, podporuji neziskové organizace a nestojím o problém kvůli firmě, která bude popularizována jako nedůvěryhodná," řekl. "Zřejmě svolám správní radu, firmu zruším a nechám ji vyškrtnout z rejstříku. Žádost o dotaci můžeme stáhnout, o nic neběží."

Zakladatel se brání
Zakladatel firmy Šrom tvrdí, že Rejžkovou uvedl jako členku dozorčí rady v domnění, že s tím žena souhlasí. "Její osobní údaje jsem získal od jednoho z členů správní rady firmy. Neměl jsem důvod mu nevěřit," vysvětluje. Souhlasí s tím, že předseda správní rady má právo firmu zrušit. "Zabije se tím však skvělý projekt," míní.

Také vedoucí referátu sociálních věcí opavského okresu Václav Kutnohorský je přesvědčen, že Šromův projekt je dobrý a proto doporučil jeho žádost o dotaci ministerstvu práce a sociálních věcí. "Měl jsem se vyjádřit k projektu Domu pro seniory svaté Hedviky, který předkládá společnost Bohemia et Moravia. V domě má být šedesát lůžek pro seniory a zdravotně postižené lidi. Takovým míst je v okrese nedostatek. Činnost, kterou chce firma vykonávat je chvályhodná a záslužná. Proto jsem projekt doporučil," uvedl Kutnohorský. "O nejasnostech kolem členů firmy se dozvídám až teď, ale to nic nemění na tom, že na věcných argumentech trvám. Ministerstvo si před udělením dotace jistě ověří pravý stav věcí."

Ministerstvo může projekt vyřadit
Mluvčí ministerstva Václav Svoboda uvedl, že potvrdí-li se informace, že v orgánech firmy figurují lidé, kteří s tím nesouhlasí, může to být důvod pro vyřazení projektu z dotačního řízení. "Například prohlášení zlínské právničky by mělo stačit jako důkaz," míní.

Antonín Šrom nyní tvrdí, že Jana Rejžková sice v dozorčí radě byla, ale už není. "Její funkční období skončilo po jednom roce, tedy v prosinci loňského roku," prohlásil. "Bohužel, v rejstříku jsou zatím staré údaje, protože jsem neměl čas nahlásit změnu.  Snažím se zachránit svoji ženu, kterou policie viní ze zneužití státních dotací. Vše ostatní je pro mě vedlejší," dodal.

Šromova žena čelí obvinění, že zneužila státní dotace
Manželka bývalého přednosty opavského okresního úřadu Antonína Šroma Eva Chovancová čelí obvinění, že zpronevěřila přes osm milionů korun státních dotací.

Peníze získala její firma Magna Res, zabývající se sociálními službami, v době, kdy v čele okresu stál její muž. Pokud soud prokáže ženě vinu, hrozí jí vězení na pět až dvanáct let.

"Vyšetřovatel obvinilletou podnikatelku z Opavy ze zpronevěry. Je podezřelá, že v letech 1996 až 1997 zpronevěřila dotace ve výši kolem 8,6 milionu korun," uvedla policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková.

Auto za peníze na projekt?
Trestní oznámení podal na Chovancovou Finanční úřad v Opavě. Žena totiž řádně nevyúčtovala dotace, které firmě Magna Res poskytl okresní úřad pod vedením jejího muže. Žena například údajně zneužila peníze účelově vázané na vypracování projektu. Prý si za ně pořídila auto.

Chovancová vše popírá: "U soudu se prokáže, že žádný trestný čin spáchán nebyl." Myslí si to i její manžel: "Požádal jsem významnou pražskou advokátní kancelář o analýzu, která podpoří už existující právní názor, že moje žena peníze nezpronevěřila. I já jsem čelil řadě obvinění, ale k soudu nikdy nedošlo. Všechna stíhání byla zastavena."

Manželé i někteří představitelé lidové strany na Opavsku se domnívají, že za obviněním Chovancové stojí lidé, kteří se snaží zdiskreditovat Šroma. Vyšetřovatel Karel Ryba to však odmítá.

Bývalý přednosta opavského okresního úřadu Antonín Šrom (KDU-ČSL), zakladatel obecně prospěšné společnosti Bohemia et Moravia, 6. prosince 2000.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video