Firma, která bojuje o Novu, je na dně

Společnost ČNTS, do níž ještě před dvěma roky šla většina zisků televize Nova, propustí většinu zbylých zaměstnanců a zcela utlumí činnost. Hlavní majitel firmy, americký multimilionář Ronald Lauder, odmítá do společnosti dávat další peníze. Ředitel ČNTS Jan Vávra popírá, že by to předznamenávalo konec Lauderova působení v České republice. Firma podle něj zůstane "naživu" až do rozuzlení sporů, které Lauder kvůli Nově vede.

Ronald S. Lauder:
miliardář, filantrop, politik

Ronald S. Lauder úspěšně rozmnožuje dědictví své matky Estée Lauder, majitelky slavné kosmetické značky, šíří židovské vzdělání a kulturu, sbírá vzácné umělecké předměty, je aktivní v politice. Ale v České republice, jak se zatím zdá, neuspěl.

Poté, co se ve zlém rozešel s majitelem televize Nova Vladimírem Železným, stahuje se ze svých původně značně výnosných aktivit na mediálním poli.

Postupně rozpouští svou servisní firmu ČNTS, která dříve zajišťovala programy pro Novu.

Lauder zaujímá spolu se svým bratrem na žebříčku nejbohatších lidí světa časopisu Forbes osmačtyřicáté místo. Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy dolarů.
Obrovské bohatství rodiny Lauderových vzniklo přesně podle vzorce amerického snu.

Matka Estée Lauder, dcera maďarskožidovských imigrantů, vybudovala svou kosmetickou firmu na kuchyňském stole v chudinské newyorské čtvrti Queens.

Ronald se narodil v roce 1944.
Vystudoval francouzskou literaturu na pařížské univerzitě, v Americe pak mezinárodní obchod. Do vedení matčiny firmy vstoupil v roce 1964 a zastával v ní různé funkce. Mimo jiné byl marketingovým ředitelem, viceprezidentem a předsedou Estée Lauder International.

V osmdesátých letech vstoupil do politiky jako poradce Ronalda Reagana v jeho prezidentské kampani. V druhé polovině osmdesátých let zastával post velvyslance USA ve Vídni. A poté neúspěšně kandidoval na starostu New Yorku.

Po pádu železné opony ucítil šanci, která se naskytla otevřením nových trhů v postkomunistických zemí. V roce 1991 založil společnost Central Media Enterprises (CME), jež se během několika let stala podílníkem mnoha nově založených soukromých televizí ve střední a východní Evropě. Obrovský úspěch Novy však žádná jiná nezopakovala.

Mezi Lauderovy zájmy patří také šíření židovského vzdělání.
Založil nadaci, která financuje židovské školy, synagogy a letní tábory v Praze, Varšavě, Budapešti a ve Vídni. Je vášnivým sběratelem. Říká se, že vlastní největší sbírku děl Egona Schieleho v Americe. Zastává post předsedy Muzea moderního umění v New Yorku.

Rovněž vede komisi, která v rámci Světového židovského kongresu pátrá po nacisty ukradených uměleckých předmětech.
Na sklonku devadesátých let se opět zapojil do politiky - tentokráte se jako blízký spolupracovník izraelského expremiéra Benjamina Netanjahua účastnil devíti schůzek s tehdejším syrským prezidentem za obnovu izraelsko-syrských mírových rozhovorů.
(gro)

ČNTS věří, že zvrátí verdikt soudu a získá znovu nárok na příjmy Novy. Spoléhá i na úspěch v arbitráži. Lauder požaduje od českého státu miliardové odškodné, protože prý neochránil jeho investici do televize.

Společnost ČNTS oznámila "další vlnu propouštění". Bez jakýchkoli podrobností, jen s tím, že se bude týkat "většiny z 57 zbývajících zaměstnanců".

Šéf firmy Jan Vávra rezolutně popírá, že by vylidněná společnost definitivně končila. "Požadavek majitele na minimalizaci výdajů je v naší situaci pochopitelný. Ale firma nezaniká," tvrdí.

Zaměstnanci se zatím o propouštění od vedení společnosti mnoho konkrétního nedověděli. Vávra pouze uvedl, že všichni odcházející lidé budou "za svou dlouholetou loajalitu patřičně odměněni".

Sídlem ČNTS se bezprostředně po oznámení začala šířit zpráva, že hlavní majitel - americká CME - už v České republice dlouho nezůstane.

"Myslím, že se to dá počítat na měsíce. Ronald Lauder je pragmatik," tvrdí člověk, který je o vývoji firmy informován. Vávra podobné odhady odmítá.

Nechce mluvit ani o tom, zda se ČNTS v rámci útlumu chystá zbavit i majetku - například knihovny pořadů, kterou si svého času cenila na dvě a půl miliardy korun.

Osamělý ředitel a několik spolupracovníků však prý zůstane ve své kanceláři v pražské Měšťanské besedě (hodnota sídla přesahuje 650 milionů korun). "Budovu prodávat nebudeme," prohlásil Vávra.

Dům je už rok a půl prázdný, v posledních měsících ho "oživovalo" jen několik grafiků, zaměstnanci sekretariátu a ochranka. Šéf ČNTS už vloni přiznal, že firma žije z podstaty.

Předtím, než musela ukončit spolupráci s TV Nova, zaměstnávala společnost asi 500 lidí. Předloni na podzim odešla polovina z nich, před rokem pak dalších padesát lidí.

Celou tu dobu se ČNTS neúspěšně pokoušela dostat ke druhé komerční televizi - Primě.

Hodnota firmy je dnes minimální. Podle arbitrážního verdiktu, který nedávno padl ve sporu mezi CME a Vladimírem Železným, by ředitel Novy měl za vrácenou miliardu korun (dosud peníze nesložil) dostat zpět podíl 5,8 procenta právě ČNTS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video