Vrtulník Kryštof 6 Letecké záchranné služby v Královéhradeckém kraji.

Vrtulník Kryštof 6 Letecké záchranné služby v Královéhradeckém kraji. | foto: ZZS Královéhradeckého kraje

Jsme levnější, brání se záchranáři DSA v souvislosti s obviněním Julínka

  • 54
Firma DSA nesouhlasí s čísly, podle kterých její záchranářské vrtulníky létají dvojnásobně dráž než armáda nebo policie. Reagovala tak na obvinění bývalého ministra Tomáše Julínka protikorupční policií. Ta tvrdí, že nevýhodně převedl provozování letecké záchranné služby z ministerstev obrany a vnitra na soukromé firmy DSA a Alfa-Helicopter.

"Pokud někdo tvrdí, že létáme dráž než policie nebo vojáci, tak veřejně nemluví pravdu. Čísla u armády a policie, která se objevila v médiích, jsou naprosto nepravdivá, protože zahrnují pouze část nákladů na provoz vrtulníků," řekl ředitel letového provozu DSA Daniel Tuček, který sám je pilotem záchranářem.

Podle trestního oznámení platí stát za jednu letovou hodinu u společností DSA a Alfa Helicopter včetně držení pohotovostí 135 258 korun. Naopak ta nejdražší hodina i s držením pohotovosti u armády stát vychází na 50 025 korun.

Podle Tučka jsou ceny armády, se kterými kalkuluje policie, umělé. "Nezahrnují nákup vrtulníků, pravidelný servis, výcvik posádek, modernizace technického vybavení, pojištění, nájem za stanoviště a další stovky nákladů," míní Tuček. Podle něj je zajištění provozu letecké záchranky soukromými firmami lepší a levnější. Mluvčí DSA uvedl, že firma provozuje záchrannou službu o polovinu levnější.

Kriminalisté protikorupčního útvaru obviněnému kladou za vinu, že v rozporu se svými povinnostmi převedl provozování vrtulníků letecké záchranné služby z ministerstev obrany a vnitra ve prospěch dvou nestátních provozovatelů. (více o obvinění zde)

"Dosud způsobená škoda České republice by měla činit cca 792 milionů korun s tím, že další plnění je z důvodu uzavření smluv předpokládáno až do roku 2016," řekl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Podle něj byla ministerstva schopna služby poskytovat výrazně levněji než komerční subjekty.

Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek v kavárně Rotor, kterou provozuje firma Alfa-Helicopter (červenec 2012).

Tendr za téměř tři miliardy korun na zajištění letecké záchranné služby vypsalo ministerstvo v první polovině roku 2008. Zvítězily firmy Alfa Helicopter a DSA, jež se do tendru přihlásily společně. V témže roce s nimi ministr Julínek podepsal smlouvy.

Podle České televize je Julínek členem správní rady Nadačního fondu Jana Šebka, který spoluvlastní firmu Alfa Helicopter. Kromě Julínka a Šebka sedí v Šebkově Nadačním fondu i další jednatel firmy Alfa Helicopter Pavel Müller (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video