Po republice už jsou předvolební billboardy k podzimním krajským volbám.

Po republice už jsou předvolební billboardy k podzimním krajským volbám. | foto: koláž iDNES.cz

Časy velkých volebních kampaní jsou pryč, strany hlídají každou korunu

  • 112
Politické strany do volebních kampaní investují stále nižší částky. Zkušenosti z minulých let ukázaly, že peníze a množství billboardů samy o sobě nestačí. A změnily se také komunikační kanály, kterými strany mohou lidem svoje sdělení posílat. Z megalomanských kampaní z dob minulých se navíc strany dlouhá léta vzpamatovávaly.

Nejzářnějším příkladem obřích kampaní byly ty v roce 2009. Tehdy proti sobě stály dvě nejsilnější strany, ODS a ČSSD. Šlo o všechno. Občanští demokraté za rok nepřetržité kampaně dohromady utratili tři čtvrtě miliardy korun, sociální demokraté se přiblížili půlmiliardě. Pivo za dvě koruny či klobása za devět tehdy nebyla na předvolebních mítincích stran žádná výjimka.

Jenže časy se mění. „Tehdy šlo o souboj dvou stran a všechny ostatní hrály druhé housle. Ale časy těchto velkých kampaní jsou pryč. Zejména v krajských volbách by se to míjelo účinkem,“ říká dnes spolupracovník tehdejšího volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka Jiří Chvojka. Pro obě velké strany navíc volební rok 2010 skončil co do účetních uzávěrek tak mizerně, že z dluhů se pak vzpamatovávaly několik let.

„Od roku 2010 se totálně změnil on-line prostor. Tehdy neměl smartphone prakticky nikdo, dnes ho mají dvě třetiny populace,“ všímá si Chvojka. „Díky tomu můžeme lidi oslovit jinak než outdoorem a nějakými velkými akcemi,“ dodává. Strany také vědí, že kromě internetu musí víc pracovat se svými lokálními lídry. A měnícím se trendům se přizpůsobují i výdaje na kampaně.

Například TOP 09 letos počítá s výdaji na krajské a senátní volby pohybující se kolem třiceti milionů, v roce 2012 to bylo o téměř dvacet víc. Ještě méně, 25 milionů korun, plánují utratit komunisté. Hnutí ANO hovoří o částce 60 milionů, ČSSD o dvacet milionů vyšší. A ODS, která v letech 2002 až 2012 nepořídila kampaň za méně než 100 milionů korun, letos bude hodně šetřit.

„Z centrálního rozpočtu poskytne ODS částku kolem 20 milionů Kč. Samozřejmě pak ještě do kampaně budou přispívat jednotlivé regiony a kandidáti,“ říká mluvčí ODS Jana Havelková. Podobně plánují letos utratit lidovci, ti se však dlouhodobě drží svého letitého sloganu o klidné síle. Za kampaň jen výjimečně utratí více než 50 milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video