Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Financování stran hlídá nový web. Prozradí dárce i nepřesnosti v účtech

  • 11
S největším ziskem v roce 2012 hospodařila ČSSD, která si zároveň nejvíce půjčovala. V plusových hodnotách byly též rozpočty ANO a lidovců. Naopak ve ztrátě se ocitly ODS a TOP 09. Údaje o příjmech a výdajích politických stran jsou veřejné, částky však mnohdy nesedí. Vyplývá to z nového projektu Politické finance.

Projekt PolitickeFinance.cz v úterý spustil Sociologický ústav Akademie věd ČR. Internetový portál nabízí přehledný přístup k veřejným údajům o celkovém hospodaření stran a o darech politickým stranám včetně vazby mezi dary a veřejnými zakázkami.

Cílem tvůrců bylo zlepšit dohled nad financováním politických stran ze strany veřejnosti i kontrolních orgánů státu, a tím usnadnit boj proti korupci.

"Motivace vytvořit portál vyplývá zejména ze skutečnosti, že výroční finanční zprávy politických stran, včetně seznamu peněžních darů, nepodléhají prakticky žádné podrobné kontrole či sankcím ze strany Parlamentu ČR ani finančních úřadů," uvedl vedoucí projektu Michael L. Smith.

V rozpočtech většiny stran jsou nejasnosti

Údaje webového portálu vycházejí z výročních finančních zpráv stran, které jsou dostupné vesměs jen v papírové podobě v parlamentní knihovně. Elektronická forma však může mnohem rychleji odhalit například nepřesnosti.

A nejasnosti jsou v rozpočtech téměř všech zkoumaných stran. Nejčastěji jde o rozdíly mezi účetními a deklarovanými příjmy stran, které se mnohdy pohybují v řádu statisíců. KSČM se dokonce spletla o 14 milionů korun.

Portál také přehledně popisuje jednotlivé složky příjmů a výdajů stran. Například hlavní část příjmů sociální demokracie, která v minulém roce hospodařila se ziskem 240 milionů korun, pocházela z půjček a úvěrů. Strana si v roce 2012 půjčila 256 milionů. Zbytek tvoří příspěvek ze státního rozpočtu, z darů a další příjmy.

ODS si v loňském roce půjčovala méně a TOP 09 vůbec. Největší část jejich příjmů tvořily dary a státní příspěvek.

Na úvěry nespoléhala ani KSČM. Kromě příspěvků státu tvoří nezanedbatelnou část jejích příjmů členské poplatky a příjmy z pronájmů a prodeje majetku.

Mezi výdaji u všech stran dominují běžné provozní náklady, mzdy a  výdaje na volební kampaně.

Seznam dárců může odhalit střety zájmů

Přehled sponzorů umožní odhalit případné střety zájmů. "Například v roce 2012 stavební firmy darovaly tehdejším parlamentním stranám celkem 10,4 milionu korun. Od té doby získaly 426 veřejných zakázek ve výši 6,1 miliardy korun," uvedl Smith.

Kvůli nedostatečné kontrole financování politických stran a jejich kampaní kritizovala Česko Protikorupční agentura při Radě Evropy. Neprůhlednost financování patří podle ní mezi nejvýznamnější zdroje korupčních rizik v ČR (více čtěte zde).

Portál nabízí údaje o financování stran od roku 2006. Umožňuje tak třeba meziročně srovnat výši darů pro jednotlivé strany nebo porovnat, jak vysoké dary dostaly strany od jednotlivých osob.

Jména sponzorů však museli tvůrci projektu nahradit iniciálami kvůli požadavku Úřadu pro ochranu osobních údajů na anonymizaci těchto dat. Chtějí ale požádat úřad o změnu jeho postoje. Právnické osoby, které stranám poskytly sponzorský dar, jsou však podle zveřejněných údajů jasně identifikovatelné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue