Finále irácké krize může přijít v půli března

  • 78
USA očekávají, že OSN brzy rozhodne o nové rezoluci k odzbrojení Iráku. Washington prosazuje úder. Válečné plány ale zřejmě zdrží turecké váhání, zda do země pustit další americké vojáky. Irácký vůdce Saddám Husajn tvrdí, že tyrani budou poraženi. Vyvrcholení irácké krize se očekává do půlky března.

"Vy, obyvatelé Iráku, budete vítězi ozbrojení vírou. Tyrani budou poraženi a arogance jim nepomůže," uvedl irácký prezident Saddám Husajn v projevu proneseném při příležitosti islámského Nového roku.

Irák přistoupil na požadavky OSN a ničí rakety al-Samúd 2, překračující povolený limit doletu. Každý den je za dohledu zbrojních inspektorů zničeno několik ze stovky střel. Práce mají skončit do půlky března.

Bagdád navíc chystá pro OSN výčet, co udělal s biologickými a chemickými zbraněmi. - více zde

USA chtějí hlasovat brzy po zprávě
Jak se bude irácká krize dále vyvíjet, to výrazně napoví páteční nová zpráva zbrojních inspektorů, kterou přednesou šéf Monitorovací, ověřovací a inspekční komise (UNMOVIC) Hans Blix a ředitel Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) Muhammad Baradej.

USA očekávají, že RB OSN, které v březnu předsedá Guinea, poté schválí předložený návrh nové rezoluce, podle něhož Irák neplní podmínky odzbrojení.

"Domníváme se, že není třeba o této velmi jednoduché a přímočaré rezoluci debatovat. Očekávali bychom hlasování poměrně brzy poté," uvedl americký
velvyslanec při OSN John Negroponte.

RB OSN zvažuje plány postupu
Před členy RB OSN leží hned několik plánů, jak postupovat. Kromě rezoluce zastánců úderu předložily Francie, Německo a Rusko mírové memorandum, prosazující posílení inspekcí a jejich prodloužení o čtyři měsíce.

S novým kompromisním postupem nedávno přišla na uzavřeném jednání RB OSN také Kanada. Nejpozději do půlky dubna navrhuje provést sérii testů, které ověří míru odzbrojení Iráku.

Argumenty zastánců či odpůrců úderu jsou vyrovnané, stejně jako řady jejich spojenců. Novou rezoluci musí schválit nejméně devět zemí v RB OSN a nesmí ji vetovat nikdo z pětice stálých členů. Hlasování se očekává 12. března.

Úder na Irák zdržuje váhání
Washington za podpory Londýna avizoval, že na Irák zaútočí i bez podpory OSN. V Perském zálivu už je na 230 tisíc vojáků obou zemí.

Válečné plány se stále mění. Naposledy je "nabourali" turečtí zákonodárci, kteří překvapivě kvůli úderu na Irák odmítli přijmout do země 62 tisíc amerických vojáků výměnou za ekonomickou pomoc 30 miliard dolarů.

Bílý dům přiznal, že rozhodnutí může zdržet případný úder, ale jen o několik týdnů. Odmítnuté jednotky se nabídl přijmout Kuvajt, odkud chtějí USA začít boje na jižní frontě. Američané však s Turky stále jednají. - více zde

Pokud se USA podaří prosadit novou rezoluci, lze úder čekat bezprostředně po hlasování. Pokud návrh neprojde, Bílý dům bude potřebovat nejméně týden, aby si se světovými mocnostmi vyjasnil možné reakce na válku.

V Iráku už jsou boje a mrtví
Americká a britská armáda už v Iráku operuje. Spojenecká letadla zaútočila na pět strategických cílů v jižní bezletové zóně. Podle Bagdádu zahynulo šest civilistů. - více zde

Podle britského deníku Daily Telegraph souvisí se zvyšujícím se počtem náletů i operace několika tisíc vojáků na jihu a západě Iráku, kteří hledají rakety a také vhodné lokality pro zajatecké tábory.

Akce se podle listu účastní čtyři tisíce amerických a australských vojáků a tři sta členů britských speciálních jednotek SAS. Základny mají v Kataru, Jordánsku, Kuvajtu a Turecku.

Posádka americké válečné lodi Nimitz se při západu slunce loučí s blízkými ze základny v San Diegu. Směřují na Blízký východ, kde USA shromažďují síly pro úder na Irák. (3. března 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video