Filozof Václav Bělohradský bude v Praze 6 kandidovat do Senátu za ČSSD a Stranu...

Filozof Václav Bělohradský bude v Praze 6 kandidovat do Senátu za ČSSD a Stranu zelených (14. června 2016). | foto: ČTK

Filozof Bělohradský bude kandidovat do Senátu za ČSSD a zelené

  • 36
Filozof Václav Bělohradský bude kandidovat v podzimních volbách do Senátu v Praze 6. O místo v horní komoře parlamentu se bude ucházet jako společný kandidát ČSSD a Strany zelených. Druhou společnou kandidátkou v Praze bude senátorka Ivana Cabrnochová.

ČSSD v tiskové zprávě uvedla, že Bělohradský ve spojení sociální demokracie a zelených vidí “nejnadějnější směr vývoje demokratického reformismu”.

„Kandidatura je snahou překonat stranickou řevnivost a určité partajničení,“ uvedl předseda ČSSD a vlády Bohuslav Sobotka. „Filozofové by neměli svět jen analyzovat, ale i měnit,“ vysvětlil nominaci šéf zelených Matěj Stropnický. Bělohradský by podle něj zkvalitnil senátní debatu o smyslu Česka v EU. Filozofa označil za kandidáta evropského formátu.

Václav Bělohradský

Pražský rodák vystudoval filozofii a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1970 žil v Itálii, po roce 1989 působí i v Česku, později sem přesídlil. V roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Bělohradský na úterní tiskové konferenci uvedl, že úkolem Senátu je pečovat o to, aby se vůle lidu, jak ji formuje Poslanecká sněmovna, nedostala do rozporu s demokratickými institucemi.

„Myslím, že nadcházející století je stoletím ‚zelené otázky‘ - nové ‚kategorické povinnosti‘ vrátit lidský smysl ekonomickému růstu, který se stává ničivou silou. Zelené strany jsou dnes v podobné historické situaci jako strany sociálně demokratické v minulém století: je možné smířit naléhavost ‚zelené otázky‘ s institucemi liberální demokracie? Je liberální demokracie schopna stát se rámcem systémových změn, které ekologická krize vyžaduje?“ řekl filozof.

Sobotka zdůraznil, že česká politika Bělohradského potřebuje. „Již mnohokrát prokázal, že má patřičný rozhled, umí jít až ke kořenu společenských problémů, nebojí se kriticky postavit všem projevům rasismu, xenofobie a nesnášenlivosti. Senát v něm získá opravdu silnou osobnost,“ uvedl Sobotka.

„Hlavní osou pražských Dejvic je Evropská třída a stejně otevření jsou i místní obyvatelé, proto si tento obvod zaslouží kandidáta evropského formátu. Václav Bělohradský, který žil namísto normalizace v Itálii, je dnes nejpozoruhodnějším českým filozofem a ubohá úroveň senátních diskusí získá jeho příchodem zcela nový rozměr,“ doplnil Stropnický.

ANO jsem nikdy nepodporoval, říká filozof

Dvaasedmdesátiletý Bělohradský je zřejmě nejznámějším současným českým filozofem. Někdejší emigrant, po sametové revoluci příznivec ODS a pozdější kritik globalizace se v posledních letech vyslovuje z levicových pozic.

Loni Bělohradský vystoupil na sněmu hnutí ANO. Ještě dříve uvedl, že vstup Babiše do politiky může způsobit pozitivní proměnu celé společnosti. „Naše situace je taková, že tady je nějaká oligarchie. A oligarchie se liší od elity tím, že se stará jen o svůj prospěch, zatímco elita je uznána společenstvím jako nositelka hodnot, které jsou nás všech. A teď jde o to, aby se oligarchie staly elitami,“ uvedl v České televizi. Zároveň ale upozorňoval na nebezpečnou Babišovu rétoriku.

V úterý Bělohradský řekl, že ANO nikdy nepodporoval, na sněmu vystoupil, protože byl pozván. Stojí si ale za tím, že Babiš vnesl do politiky pozitivní prvky.

„Hnutí ANO se vynořilo jako nesystémové hnutí v našem demokratickém systému a umožnilo vznik středolevé vlády, na kterou jsme v této zemi dlouho čekali. A ta středolevá vláda zavádí zákony jako registr smluv, regulace predátorských úvěrů, omezení nároků exekutorů, elektronická evidence tržeb, zákon o sociálním bydlení. To jsou všechno zákony, které vyvádějí naše tržní prostředí z polotmy 90. let, z ekologicky a sociálně lhostejného pojetí soukromého vlastnictví,“ řekl.

Bělohradský se utká se Stárkem či Harapesem

V Praze 6 se Bělohradský utká například s publicistou, disidentem a bývalým šéfredaktorem časopisu Vokno Františkem „Čuňasem“ Stárkem, který bude kandidovat za ODS (více čtěte zde), a tanečníkem Vlastimilen Harapesem, jehož kandidaturu oznámilo hnutí ANO. Za TOP 09 a STAN s podporou KDU-ČSL bude o vstup do Senátu usilovat ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.

Ivana Cabrnochová ze Strany zelených

Bývalá místostarostka Prahy 10 Cabrnochová kandidovala úspěšně do Senátu na společné kandidátce obou stran už před dvěma lety , kdy v doplňujících volbách nahradila Jaromíra Štětinu (více čtěte zde).

Za ČSSD a zelené v minulosti kandidoval v Praze 8 sociolog a šéf komise pro důchodovou reformu Martin Potůček, do Senátu se ale nedostal. Pokud by bylo úspěšných společných kandidatur časem více, nevylučuje Sobotka se zelenými užší spolupráci.

První kolo senátních voleb se uskuteční 7. a 8. října, druhé kolo 14. a 15. října (více o peripetii s vyhlášením termínu voleb čtěte zde). Volit se bude třetina senátorů ve 27 obvodech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue