Rodina zavražděného kmotra Mrázka si najala na filmaře právníka

  • 227
Nový český film Příběh kmotra, jehož premiéra je plánována na závěr října, čelí vážné hrozbě, že může být zakázán. Na filmový štáb se obrátil právní zástupce rodiny zavražděného podnikatele Františka Mrázka, jenž se stal předobrazem hlavního hrdiny filmové látky. Rodině se to ale nelíbí.

Mrázkova rodina tvůrce filmu žádá, aby v úvodu filmu výslovně uvedli, že jde o fikci, nikoli o realitu. "V opačném případě bude klient nucen učinit další právní kroky a žádat mimo jiné zákaz promítání, či odstranění fiktivních scén, spolu s finančním odškodněním," sdělil filmařům advokát rodiny Milan Hulík.

Podle něj vadí rodině hlavně to, že si divák může odnést z kina pocit, že skutečný Mrázek nechal zavraždit třicet lidí. Údaj o třiceti vraždách se skutečně objevil v reklamním traileru, ale v žádném případě tam v této souvislosti nebylo zmíněné jméno Mrázek. Nýbrž jméno filmového hrdiny Vedrala.

Hulík tvrdí, že je úplně jedno, že ve filmu vystupuje kmotr pod smyšleným jménem Vedral. "Ve spojení se slovy: 'film podle skutečných událostí', je zcela bezpředmětné, zda je jméno hlavní osoby změněno či nikoli, neboť veřejnost postavu filmu vnímá jako skutečnou postavu a spojuje si ji se zesnulým (Mrázkem), kdy je i takto film prezentován," vysvětlil Hulík.

Producenta filmu Davida Raucha varování rodiny překvapilo. "Ve filmu se striktně držíme toho, že všechny postavy mají smyšlená jména. Kmotr tam přece není jako skutečný Mrázek, ale jako neexistující Vedral," řekl Rauch.

Co žádá Mrázkova rodina?

"S ohledem na blížící se uvedení filmu do kin Vás, vyzýváme k zdržení se používání jména Františka Mrázka, jeho podobizen, obrazových snímků, obrazových a zvukových záznamů týkajících se osoby Františka Mrázka v souvislosti s filmem Příběh Kmotra… Vyzýváme vás, aby součástí úvodních titulků, tedy před začátkem filmu bylo ve velikosti písma 26, po dobu 12 sekund vždy písemně, čitelně uvedeno: 'Nejedná se o pravdivý životní příběh Františka Mrázka, ale o fikci'."
Z dopisu advokáta Milana Hulíka filmařům ze dne 9.10.2013

Dopis předal svým právníkům, kteří teď připravují odpověď. Podle něj je možné, že se ve filmu objeví informace, kterou rodina žádá. "Počítáme s tím, že by titulcích na konci filmu bylo napsáno, že film byl inspirován skutečnými událostmi, ale že jde o fiktivní postavy," řekl Rauch.

Íčko není Líčko

Není to poprvé, co se někomu nelíbí možná propojenost filmu na skutečné postavy. V průběhu natáčení napsal filmařům třeba právník exministra vnitra Ivana Langera (ODS). I on se bál, aby o něm nebyla ve filmu zmínka. Langerovo jméno se totiž objevilo v legendárním policejním spisu Krakatice, které mapovalo klientelistické vazby kolem Mrázka. Filmaři se tomu tehdy zasmáli.

"Nejsme novináři a nepracujeme s fakty. Jsme filmaři a pracujeme s fikcí," řekl režisér snímku Petr Nikolaev. Langer může být v klidu. Ani jeho jméno se ve filmu neobjeví. I když bystrý divák pochopí, že politik jménem Líčko by mohl ukazovat právě na Langera, neboť v Krakatici měl přezdívku Íčko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video