Místopředseda a předseda Poslanecké sněmovny Petra Gazdík a Jan Hamáček při...

Místopředseda a předseda Poslanecké sněmovny Petra Gazdík a Jan Hamáček při tiskové konferenci s režisérem Petrem Nikolaevem (28. ledna 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Film o legiích má v Češích vzbudit hrdost, do kin půjde příští rok

  • 70
Očekávaný český film mapující anabázi československých legií skrze ruskou Sibiř by se měl začít točit koncem tohoto roku. Do kin má dorazit následující rok při příležitosti stoletého výročí bitvy u Zborova. Na čtvrteční konferenci v Poslanecké sněmovně to řekl režisér filmu Petr Nikolaev.

Záštitu nad filmem s pracovním názvem Legionáři - sibiřská anabáze převzali předseda a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a Petr Gazdík. „Tento projekt a film je pro všechny důkazem, že se v Poslanecké sněmovně přeci jen na něčem můžeme shodnout,“ řekl Gazdík. Myslel tím podporu snímku, který podle něj může mládeži a veřejnosti představit českou historii, v níž byla celá řada hrdinů.

Gazdík během tiskové konference, jíž se účastnili i čtyři členi Československé obce legionářské v autentických uniformách, projevil radost nad tím, že se této relativně málo známé části české historie někdo ujal. Fakt, že Češi v mnoha ohledech na legionáře zapomněli, připisují tvůrci na vrub hlavně německé okupaci a následnému komunistickému režimu, který se snažil legionáře zdiskreditovat kvůli jejich konfliktům s ruskými bolševiky.

„Chtěli bychom pozvednout národní hrdost a sebevědomí,“ přiznal režisér filmu Nikolaev, sám vnuk jednoho z legionářů, jeden ze svých cílů. Podle něj je scénář filmu v podstatě hotový a začít natáčet by se mohlo na konci tohoto roku. Do kin by pak film měl jít v roce 2017, tedy v rok výročí bitvy u Zborova, na které se čeští legionáři významně podíleli.

Tvůrci popsali i nesnáze kolem shánění peněz na výrobu filmu. „My jsme na tom pracovali zhruba už tři roky a neměli jsme ani korunu,“ řekl režisér s tím, že peníze se dařilo vybírat až po výraznějším zviditelnění v mediální kampani. Teď už je pokryto zhruba 70 procent rozpočtu, který má celkově dosáhnout výše sta milionů korun. Tvořen je hlavně granty a příspěvky soukromých firem.

Češi 21. století sibiřskými legionáři. Výpravná hra vtáhla stovky lidí

V rámci tiskové konference tvůrci představili i krátký film, který mimo režisérovy předchozí počiny na poli filmu mapoval i vznik kalendáře, kterému propůjčily své tváře známé bratrské dvojice, například Václav a Saša Rašilovi nebo Ondřej a Ivan Trojanovi. Kalendář, který v každém měsíci připomíná některou z důležitých etap legií, se totiž inspiroval tím, že se legionáři oslovovali „bratře“. Výtěžek z prodeje kalendářů má sloužit na financování filmu (více o kalendáři zde).

Film se nakonec bude natáčet hlavně v Česku. Natáčení v Rusku by totiž bylo podle producenta filmu Jiřího Průši příliš drahé. Nikolaev k tomu řekl, že „těch pár břízek a řeku najdeme i jinde“. Průša a Nikolaev však klíčová místa v Rusku pečlivě procestovali (více si můžete přečíst zde). Jedním z poznatků bylo podle nich i to, že tamní obyvatelé dodnes vnímají legionáře negativně a říkají jim „běločeši“. Bolševici totiž považovali legionáře za spojence bělogvardějců a u mnoha Rusů se toto vnímání historie zachovalo.

Video z průběhu focení kalendáře z dubna 2015:

3. dubna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue