Se změnami, které dojednala Filipiová, souhlasí i většina ODS.

Se změnami, které dojednala Filipiová, souhlasí i většina ODS. | foto: Dan Materna, MAFRA

Filipiová domluvila koaliční kompromis nad poplatky u lékaře

  • 695
Nová ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová pomohla vyjednat koaliční kompromis. Dohodla se s koaličními poslanci, včetně nezařazených, na změnách regulačních poplatků. Za ambulantní návštěvu lékaře by neměly platit děti do 18 let. Navíc se jim, stejně jako seniorům nad 65 let, sníží roční ochranný limit z 5 tisíc na 2 500 korun.

Dojednaný kompromis iDNES.cz přiblížil poslanec za ODS Boris Šťastný. "Považuji to za velmi důležitou dohodu, na kterou jsme dlouhou dobu čekali," řekl. Podle něj jde o velký úspěch nové ministryně.

"Jsem rád, že za několik málo dnů se jí podařilo to, co se jejímu předchůdci nepodařilo za celé měsíce, snad i roky," dodal. Podle něj je to díky komunikaci, která se s příchodem nové ministryně velmi zlepšila.

Součástí dohody je ústupek zeleným rebelkám Věře Jakubkové a Olze Zubové i některým lidoveckým poslancům, že poplatky nebudou platit lidé mladší 18 let. "Z etických důvodů navrhujeme odpustit regulační poplatky pro všechny neplnoleté," vysvětlil Šťastný s tím, že neplnoletí ještě nedisponují vlastními příjmy.

Vyjednávací tým naproti tomu nepřistoupil na omezení věková, tedy že by neměli platit ani důchodci. Regulační efekt poplatků by totiž při takové výjimce vypadl.

Dětem i seniorům nad 65 let se také sníží roční ochranný limit z 5 tisíc na 2 500 korun.

Podle dohody se do ochranného limitu budou seniorům započítávat navíc doplatky za všechny léky, včetně těch s méně než třicetiprocentní úhradou ze zdravotního pojištění. Počítat se budou i takzvané podpůrné léky, používané nejvíc právě touto věkovou kategorií.

Poslanec Šťastný: Vše je předjednáno

Návrh dohodnutých změn bude ve středu předložen v Senátu, který bude o poplatcích hlasovat. Verzi, kterou horní komora schválí, již nebude moct Sněmovna změnit. Může ji pouze schválit nebo zamítnout.

Šťastný tvrdí, že vše je projednáno nejen v rámci koalice, ale i s nezařazenými poslankyněmi zelených či s lidovci Jiřím Carbolem a Ludvíkem Hovorkou, kteří měli v minulosti k poplatkům nejvíce výhrad.

"Dohodu předloží někdo ze senátního klubu, možná paní ministryně (Filipiová - senátorka ODS), možná senátorka ODS Alena Palečková. Dohoda bude připravena legislativně a předložena na středeční schůzi," upřesnil náměstek Filipiové Marek Šnajdr.

Poslankyně Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková

Výpadek příjmů lékařů, který vznikne osvobozením některých skupin od placení regulačních poplatků, bude kompenzován z jiných zdrojů.

"Kompenzace vyřeší ministerstvo do doby účinnosti, tedy v průběhu dvou
měsíců, které k tomu má. Měly by platit od 1. dubna," dodal náměstek Šnajdr.

Doplnění návrhu podporovaného ODS

Dnešní dohoda se mírně liší od toho, co schválil zdravotnický výbor horní
komory. Senátoři ODS se shodli, že úpravy lišící se od stanoviska výboru budou ochotni podpořit za předpokladu, že nebudou zásadní, řekla to předsedkyně výboru Alena Palečková (ODS).

Už v původním návrhu se počítalo například s tím, že poplatek 30 korun za položku na receptu u léků s doplatkem vyšším než 30 korun se ruší. Zrušeny ale měly být poplatky jen dětem do 15 let a to pouze za
návštěvu lékaře. Důchodci nad 65 let by podle návrhu měli platit dál. Ochranný limit se podle doporučení výboru měl snížit z 5 000 na 3 000 korun. - čtěte o starším návrhu na zmírnění poplatků

Palečková předpokládá pro novelu podporu jak od senátorů z KDU-ČSL, tak nestraníků z Klubu otevřené demokracie. Nepřijatelné podle ní jsou radikálnější lidovecké návrhy na snížení poplatků za léky či zavedení poplatků za celý recept místo jednotlivých léků nebo úplné zrušení poplatků pro děti do 18 let a důchodce nad 65 let, což prosazuje ČSSD.

Na otázku, zda si myslí, že kompromis bude přijatelný i pro opozici, Šťastný odmítl odpovědět. "Mně je úplně jedno, co dělá ČSSD, a vůbec mne to nezajímá," řekl iDNES.cz. Sociální demokracie podle něj rozbila celý systém a dělá vše pro to, aby ve zdravotnictví panoval chaos. "Odmítám proto jakékoli dohody s ČSSD v této věci," dodal poslanec.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue