Vojáci kvůli chystanému státnímu převratu mobilizují.

Vojáci kvůli chystanému státnímu převratu mobilizují. | foto: Reuters

Filipíny vyhlásily výjimečný stav, chystal se převrat

  • 16
Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová vyhlásila v zemi výjimečný stav. Stalo se tak pár hodin po zatčení několika vysokých armádních důstojníků. Ti měli podle vlády připravovat státní převrat. Oznámily to zahraniční agentury.

"Vyhlásila jsem výjimečný stav. Povolila jsem vojákům a policii přijmout rozsáhlá opatření," prohlásila nejvyšší hlava státu v projevu vysílaném v televizi a rozhlase.

Ujistila, že nezákonná protistátní akce byla zmařena a že má situaci pod kontrolou. Zahraniční pozorovatelé poznamenali, že vzhledem k moci, kterou disponuje, prezidentka nepotřebuje k podobným rozhodnutím souhlas parlamentu.

Výjimečný stav umožní zadržovat podezřelé lidi bez zatykače a prodlužovat věznění bez obžaloby. Policie již varovala, že všem účastníkům demonstrací bude hrozit zatčení. Stovky protivládních levicových aktivistů se přesto podle agentur začaly shromažďovat a skandovat na předměstí Manily.

Vyhlášení výjimečného stavu je velmi citlivou otázku v zemi, která zažila devítiletou diktaturu Ferdinanda Marcose, poznamenala agentura Reuters.

3. března 2006 - Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová po týdnu zrušila výjimečný stav, který platil kvůli údajně hrozícímu převratu. Prezidentčini poradci sdělili, že nebezpeční už nehrozí. Manilou ráno otřásly dva výbuchy, ale nikdo při nich nebyl zraněn.
Úřady vznesly obvinění proti 51 členům opozice a vojákům. Opozice, právníci, novináři i podnikatelé poukazují na to, že klid byl zjednán prostřednictvím neoprávněného zatýkání, zákazem shromažďování a razií v redakci opozičního listu.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video