Filipínští únosci hrozí stětím rukojmích

Skupina Abu Sayyafa, která na jihofilipínském ostrově Jolo již čtyři měsíce zadržuje 29 rukojmích, hrozí stětím dvou ze svých zajatců. Napsal to manilský deník Daily Inquirer. Podle listu vůdce komanda únosců Ghalib Andang alias Robot oznámil, že hrozba bude uskutečněna, jestliže dva členové komanda zadržení ve čtvrtek bezpečnostními silami nebudou propuštěni. Filipínská policie ve čtvrtek zatkla dva podezřelé muže, kteří chtěli v bance ve městě Zamboanga na ostrově Mindanao proměnit 240 000 dolarů na místní měnu.

Hlavní vyjednavač filipínské vlády Roberto Aventajado nicméně poznamenal, že Robot tuto otázku během jejich posledního telefonického rozhovoru v pátek nenastolil.

Rukojmí na Filipínách propadají depresi

Každý den převařená rýže, dva až tři kousky sušené ryby a dešťová voda. Tak by se dala stručně popsat jednotvárná strava rukojmích, kteří jsou zadržováni na jihofilipínském ostrově Jolo.

Navzdory chudým podmínkám jsou zajatci klidní a rezignovaně konstatují: "Zacházejí s námi naprosto korektně. Vůbec se nedá hovořit o nějakém terorizování nebo něčem podobném.

Věznitelé se k nám chovají poměrně slušně, ale zdejší podmínky jsou velmi ubohé a každým dnem se zhoršují," prohlásil německý rukojmí Günter Kort zpravodaji agentury Reuters.

Chatrč, v níž zajatci přežívají, je umístěna v kopcích u města Talipao. To se nalézá přibližně tisíc kilometrů jižně od hlavního města Manily.

Vzhledem k tomu, že chýši obklopuje ze všech stran těžko prostupná džungle, obávají se rukojmí právem místní "havěti".

Denně zažívají nálety krvežíznivých moskytů a několik z nich bylo pobodáno škorpióny.
Interiér primitivní chatrče je velice skromně zařízen. V jednom rohu je provizorně zřízena umývárna a další je vybaven na vaření. Jihoafričanka Monika Strydomová dokonce zažertovala: "Cítím se fajn, dokonce ztrácím nadváhu." Dále vyjádřila přesvědčení, že únosci dělají to nejlepší, co za daných podmínek mohou. Situace rukojmích není ani zdaleka záviděníhodná.

Vzhledem k tomu, že nyní už tráví na ostrově proti své vůli více než čtyři měsíce, jsou unavení a propadají depresi.

"Stýská se mi po synovi," vzlykala Němka Renate Jutová. "Začíná to být velmi, velmi vážné.

Poslední zásoby jídla a vody se neskutečně rychle zmenšují." Zajatci se také shodují, že nejhorší je nudné a úmorné čekání.

Vleklá jednání únosců s filipínskými vyjednavači stále ztroskotávají na dohodě o finančních podmínkách a na obavách z toho, že po propuštění rukojmích ozbrojence vládní vojáci ihned pozabíjí. Pozitivní výsledek přineslo páteční jednání, po němž následovalo propuštění tří zajatců z Malajsie.

Jeden z nich, Ken Fong Yin Ken, po výstupu z letadla s dojetím sdělil: "Jsem velice šťastný, nenalézám slov, která by popisovala radost, kterou cítím." Jeho matka dojatě vyprávěla, jak často se kvůli synovi modlila. "Konečně byly mé prosby vyslyšeny. Modlila jsem se neustále doma i v kostele a nyní se mi, díky Bohu, syn vrátil." Po krátké tiskové konferenci byli všichni tři propuštěni a odvezeni do nemocnice.

Muslimští povstalci nyní slibují, že by se další rukojmí mohli vrátit domů již příští týden. Takových slibů se však za dlouhé čtyři měsíce objevilo již mnoho.

Zdlouhavé jednání zatím nevede k cíli

Filipínští muslimští ozbrojenci ze skupiny Abú Sajáfa, která usiluje o vytvoření islámského státu Morů na jihu převážně katolických Filipín, už více než čtyři měsíce zadržují dvacet rukojmích na ostrově Jolo.

23. dubna - Skupina ozbrojenců unesla na malajsijském ostrově Sipadan ze střediska vodního potápění jedenadvacet osob včetně deseti zahraničních rukojmích.
Do zajetí padl pár z Francie, Jihoafrické republiky a Finska, dále tři lidé z Německa a jedna Libanonka.

29. dubna - Nezávislá novinářka Arlyn de la Cruzová se setkala se zajatci a potvrdila, že jsou v pořádku, třebaže jejich zdravotní stav není valný.

1. května
- Rebelové povolili lékařskou misi na pomoc zajatcům. Zároveň televizní společnost Channel New Asia pořídila první záběry vyčerpaných zajatců.

9. května
- Do Manily přicestoval Javier Solana, vysoký představitel Evropské unie, aby při dvoudenním pobytu pomohl k osvobození rukojmích.

22. května
- Finská prezidentka Tarja Halonenová nabízí otevření "humanitárního kanálu", kterým by bylo možno poskytovat pomoc rukojmím.

9. června
- Povstalci potvrdili dřívější informace, že chtějí za každého zajatce jeden milion dolarů.

2. července
- Povstalci unesli tříčlenný francouzský televizní tým stanice France-2.

17. července
- První z turistů propuštěn. Německá zajatkyně hned odlétá do nemocnice ve Frankfurtu nad Mohanem.

18. srpna
- Libye je ochotna zaplatit za rukojmí dvanáct milionů dolarů.

25. srpna - Jednání jsou ze strany povstalců prodlužována kvůli obavám před vládními vojáky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video