Filipínská armáda zaútočila na únosce

Filipínská armáda začala na ostrově Jolo za pomoci letadel a vrtulníků útočit na pozice muslimských povstalců a pokouší se osvobodit 19 rukojmích, mezi nimiž je šest cizinců, zadržovaných už pět měsíců. Světové agentury zatím nemají informace o úspěšnosti zásahu ani o osudu rukojmích.
"Co je příliš, to je příliš. Nemůžeme nechat únosce, aby se vysmívali našim zákonům a kontrolovali naši zemi," prohlásil filipínský prezident Joseph Estrada.

Estrada oznámil, že nařídil útok poté, co příslušníci Skupiny Abu Sayyafa pokračovali v zajímání dalších rukojmích. "Učinil jsem toto těžké rozhodnutí a schválil jsem vojenské operace vědom si vážného nebezpečí, které bude hrozit rukojmím a našim vojákům," uvedl Estrada.

Letouny filipínské armády pokračují v útocích na povstalecká postavení a na ostrově se vylodily tisíce vojáků s desítkami obrněných vozidel a nákladních aut.

Zdroj ze zpravodajských služeb ve městě Zamboanga, kde je centrum pro řízení operace, sdělil, že při ofenzívě možná zahynuly desítky osob. Podle informací z Jola před bombardováním v noci na dnešek uprchly stovky lidí.

Armáda zatkla 18 muslimských povstalců, kteří se pokoušeli z ostrova uprchnout. Oznámil to ministr obrany Orlando Mercado. Zatčení, kteří jsou údajně členy Skupiny Abu Sayyafa, se prý snažili z ostrova odříznutého nyní od ostatního území Filipín dostat na lodi.

Boje pokračovaly do večera místního času a Mercado řekl, že neví, jak dlouho budou pokračovat. "Musíme přetnout ten kruh, který nás stál národní hrdost a zesměšnil nás," řekl.

Odmítl spekulace o počtu mrtvých nebo zraněných. Podle svědků přišlo při útoku o život mnoho lidí a další byli zraněni. Velitelství armády v Zamboanze hovořilo původně o "desítkách" obětí.

Mezitím agentura AFP s odvoláním na nejmenované filipínské vládní zdroje napsala, že vůdce komanda únosců Ghalib Andang alias Robot vyzval k zastavení armádní ofenzívy a dal najevo ochotu pokračovat v jednáních o propuštění rukojmích.

Učinil tak prý v telefonickém rozhovoru, který vedl přes satelit s jedním z vládních vyjednávačů. O osudu unesených se však nikterak nezmínil.

V rukou různých frakcí Skupiny Abu Sayyafa je podle tiskové agentury AFP 22, podle agentur Reuters a Associated Press 19 osob. Je mezi nimi šest cizinců: dva Francouzi, jeden Američan a tři Malajsijci; zbývající rukojmí jsou Filipínci.

Americký ministr obrany William Cohen, který byl od pátku na jednodenní návštěvě Filipín, prohlásil, že Spojené státy v ofenzívě nehrají žádnou roli. "Doufáme, že nyní, když se rozhodli jednat, uspějí," prohlásil Cohen. V pátek americký ministr řekl, že dává přednost řešení krize jednáním, zdůraznil ale, že rozhodnutí přísluší Filipíncům.

Francouzský prezident Jacques Chirac dnes vyjádřil "znepokojení" a "nesouhlas" s vojenskou ofenzívou. Zdůraznil "odpovědnost Filipín" za bezpečnost rukojmích.

Také Německo, jehož občané byli původně také mezi rukojmími, projevilo "znepokojení, jež sdílí o osud rukojmích s Francií". "Německá vláda vyzývá ve jménu evropské solidarity Filipíny, aby učinily vše pro okamžité propuštění zbylých rukojmích," sdělil německý velvyslanec v Manile.

Estradův mluvčí prohlásil, že vlády zemí, jejichž občané jsou dosud zadržováni, byly o vojenské akci informovány předem. "Informovali jsem určité osoby a myslím, že to bylo dostatečně jasné. Není naší povinností sdělovat vládám specifické plány," řekl mluvčí na tiskové konferenci.

Dva zadržovaní Francouzi jsou novináři z televizní stanice France 2. Jejich propuštění bylo původně plánováno na pátek nebo sobotu.

Malajsie reagovala na vojenskou ofenzívu na Jolu prohlášením, že Manila má právo rozhodovat o zásahu na území Filipín. Vyslovil ale obavy o osud tří Malajsijců.

Estrada v televizním projevu vysvětlil, že rukojmím se staly celé Filipíny, protože povstalci, které označil za "obyčejné zločince a bandity", začali používat únosy jako běžnou vynucovací taktiku.

Zprostředkování Libye v uplynulých týdnech umožnilo dostat na svobodu mnoho rukojmích, včetně evropských turistů, výměnou za milióny dolarů. Tripolis oficiálně popřel, že Skupině Abu Sayyafa vyplatil výkupné.

Skupina Abu Sayyafa tvrdí, že bojuje za vytvoření nezávislého islámského státu na jihu Filipín.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video