Filipínci americké vojáky nevítají

  • 10
Válka proti terorismu se poprvé rozšířila za hranice Afghánistánu. Na jihu Filipín začaly americké elitní jednotky školit místní vojáky na boj s muslimskými gerilami. Speciální výcvik potrvá šest měsíců a zúčastní se ho 600 Američanů. Ne všichni Filipínci ale přítomnost amerických vojsk vítají. Mnozí to považují za vměšování se do vnitřního konfliktu země, píše CNN.

Obavy z amerických vojáků
Vojenskou operaci ve čtvrtek oficiálně zahájil náčelník generálního štábu filipínské armády, generál Diomedio Villanueva.

Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová, která dala souhlas, aby američtí vojáci místní jednotky v boji proti teroristům cvičili, se zaručila, že Američané se budou věnovat výhradně výcviku a že nepřicházejí bojovat.

"Jedním z úkolů našich specialistů bude odhadnout možnosti gerily a zjistit, v jakém terénu operuje. Jediné zapojení do akce, které bychom nejraději viděli, bude sebeobrana v případě napadení," ujišťuje Pentagon.

Odpůrci celé akce se ale obávají, že výcvik povede k trvalé vojenské přítomnosti USA v zemi. Filipínští zákonodárci vedou prudké polemiky o ústavnosti rozmístění amerických sil. Podle filipínské ústavy totiž zahraniční vojáci nemůžou vstoupit na filipínskou půdu, pokud není uzavřena oficiální smlouva. 

Před americkou ambasádou v Manile kvůli tomu proběhlo několik bouřlivých demonstrací.

Americké 'vyhrůžky' se nelíbí
Filipínští představitelé zareagovali velmi chladně na varování amerického prezidenta George Bushe, který v úterý ve svém projevu o stavu unie řekl, že pokud některé země nebudou schopny přemoci teroristy ve svých zemích, tak "Amerika bude".

"Vidím to poměrně jasně. Prezident určité země prostě nehrozí spřátelené zemi," prohlásil ministr spravedlnosti Hernando Perez.

"Pro nás není rozhodující, co je podle Američanů nutné. Když potřebujeme, sami je požádáme o pomoc, ale to neznamená, že budou řídit naši zahraniční politiku," dodal Perez.

Podobně se vyjádřil i ministr obrany obrany Angelo Reyes. "Jsme svrchovaný stát, a nedovolíme, aby nám jakákoli jiná země vnucovala svoji vůli, pokud je to proti našim národním zájmům," zdůraznil.

Teroristé drží Filipíny v kleštích
Na pět tisíc filipínských vojáků už měsíce dobývá ostrov Basilan, odolnou a džunglí chráněnou pevnost organizace Abú Sajáfa, kterou brání asi tisíc teroristů. Podle Washingtonu je propojena s bin Ládinem, jehož síť Al-Kajda je odpovědná za teroristické útoky proti USA 11. září.

Skupina Abú Sajáfa už zadržela mnoho rukojmích, včetně amerického páru či místní zdravotní sestry, vězněných přes sedm měsíců. "Někteří rukojmí už byli zabiti, další propuštěni. Jde o velkou teroristickou hrozbu," uvedl šéf Pentagonu Rumsfled.

Výcviku Filipínců se zúčastní celkem 600 amerických vojáků včetně 150 členů jednotek SEAL, zelených baretů a výsadkářů. Doplní je vojáci technické a zásobovací podpory. USA chtějí Filipínám poskytnout i zbraně.

Příslušníci filipínské armády jsou připraveni na osvobozování rukojmí, 28. 4. 2000

V turistickém letovisku Dos Palmas na západofilipínském ostrově Palawan byla zpřísněna bezpečnostní opatření poté, co odsud skupina ozbrojenců den předtím unesla dvě desítky turistů (28. května 2001).

Filipínští vojáci se kryjí před střelbou povstalců z islámské skupiny Abú Sajáfa ve městě Lamitan, kde se zabarikádovali povstalci v kostele a nemocnici včetně asi 200 rukojmích. (2. června 2001)

Před americkou ambasádou ve filipínském hlavním městě Manile pokračovaly 25. ledna protesty proti rozhodnutí, aby američtí vojáci v zemi cvičili místní jednotky v boji proti teroristům. (31. ledna 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video