„Werichovský“ status nepravého Jiřího Ovčáčka následně sdílela právnička Klára Samková, známá kritickým postojem vůči uprchlíkům.

„Werichovský“ status nepravého Jiřího Ovčáčka následně sdílela právnička Klára Samková, známá kritickým postojem vůči uprchlíkům. | foto: Miroslav Zajíc

Tisíce Čechů sdílejí „Werichův“ výrok o islámu. V archivech ale není

  • 1352
Na 4 800 lidí během dvaadvaceti hodin sdílelo údajný citát umělce Jana Wericha, v němž v rozhlasu přirovnává nacisty k mohamedánům. Výrok původně zveřejnil nepravý facebookový profil hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, sdílela jej například právnička Klára Samková. Český rozhlas se proti tomu ohradil.

Výrok, který byl počítačovou montáží připsán spisovateli a významnému představiteli meziválečného i poválečného divadla Janu Werichovi, je podobný argumentaci, kterou ve vztahu k islámu zastává prezident Miloš Zeman.

Znění, datované 23. září 1938 pro rozhlas, je toto: „Takže vy chcete vědět, co si myslím o nacistech, ano? Řeknu vám to kulantně. Připomínají mi mohamedány: ti taky přijdou k vám domů a nejdřív se tváří mile, ale pak vám zakáží jitrničky, pivo a děvčatům sukně. A vy ani nevíte jak, ocitnete se v mešitě a musíte se modlit k aláhovi, aby vás nekamenovali.“

Facebookový profil Kláry Samkové s údajným vyjádřením Jana Wericha. ČRo uvedl, že Werich tato slova v jeho vysílání neřekl.

Obrázek zhruba sedmdesátiletého Wericha s příslušným textem se objevil 1. listopadu na recesistickém facebookovém profilu, který se vydává za stránku mluvčího Pražského hradu Jiřího Ovčáčka. Podobné nepravé profily jsou v době sociálních sítí poměrně časté, známý je například „falešný kníže“, twitterový účet vydávající se za profil Karla Schwarzenberga.

„Werichovský“ status nepravého Ovčáčka následně sdílela právnička Klára Samková, známá kritickým postojem vůči uprchlíkům, kteří často přicházejí z převážně muslimských zemí. Pak v průběhu pouhých 22 hodin obrázek nasbíral 4 800 sdílení (tolik lidí si ho přidalo na svůj FB profil, kde se zobrazil jejich virtuálním přátelům, pozn. red.).

Argumentace autoritou

Celá epizoda patří mezi případy takzvané argumentace autoritou. Tak se říká postupu, kdy mluvčí názor zaštítí někým známým a uznávaným, aby mu dodal váhy. Výzkumy v historii ukázaly, že odvolání se na autoritu skutečně může sloužit k přesvědčování lidí, aby názor přijali za svůj (více například zde).

Od začátku bylo patrné, že obrázek nemusí být úplně v pořádku: návodné bylo jak umístění na falešném Ovčáčkově profilu, tak datum 23. září 1938, tedy den vyhlášení všeobecné mobilizace proti hitlerovskému Německu. V kontextu hrozby ničivé války, kterou tehdejší Československo žilo, by varování před zákazem sukní coby jednou z primárních hrozeb znělo úsměvně.

Někteří lidé následně začali Samkovou upozorňovat, že text je smyšlený a že Werich tento výrok nepronesl. Mnozí naopak umělce chválili za vizionářská nadčasová slova. Nechyběly ani názory, že na tom, že Werich zmíněná slova nepronesl, nezáleží.

Lidé, kteří následně obrázek sdíleli, tak v naprosté většině učinili bez jakéhokoliv komentáře. Zkrátka jen vystavili obrázek.

Werich jako Peroutka. Připisují mu, co neřekl

V tomto případě údajný Werichův text není nikde k dohledání a podle všeho je smyšlený. „Po sociálních sítích začala kolovat fotografie s údajným citátem Jana Wericha srovnávající islám s nacismem. Tato věta údajně zazněla ve vysílání rozhlasu 23. září 1938. Český rozhlas prošel svůj archiv, přehled vysílání i noviny a žádné takové prohlášení nenašel,“ uvedl Český rozhlas.

„Víme, že Jan Werich ten den měl jiné starosti, neboť vozil vojáky během mobilizace a můžeme s největší pravděpodobností říct, že se jedná o podvrh. Zároveň se ohrazujeme proti zneužívání dobrého jména Českého rozhlasu v kampani proti uprchlíkům,“ dodal rozhlas.

Ani internetový vyhledávač Google text - při omezení hledání na dobu před publikací obrázku - nenašel. Werich se tak pomyslně ocitl ve stejné skupině jako novinář Ferdinand Peroutka, jemuž prezident Miloš Zeman mylně přisoudil titulek „Hitler je gentleman“. Zeman dodnes tvrdí - v rozporu s archivy a všemi znalci Peroutkova díla, že měl pravdu.

Je to hoax? To jsem nezkoumala

Samková si z toho, že na svém profilu sdílela smyšlenku, nic nedělá. „Níže jsem uveřejnila text, který (údajně) je citátem Jana Wericha. Zda je či není, jsem pochopitelně nezkoumala, koho by zajímalo proč, tak k otázce ‚hoaxů‘ jsem se vyjadřovala již mnohokrát,“ uvedla po několika hodinách.

Odkázala tak na svá starší vyjádření, v nichž tvrdila, že nelze spolehlivě říci, zda něco je „hoaxem“ (tedy smyšlenou zprávou), nebo není.

To jí nicméně nebránilo, aby například jednoho z velitelů Svobodné syrské armády (FSA) jednoznačně označila za radikálního islamistu na základě toho, že viděla jeho fotku se zbraní v ruce. Jindy zase sdílela článek s titulkem, že podle muslimských učenců by ženy měly být vyhubeny. Uvnitř článku bylo přitom uvedeno, že jde o satiru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue