Svatební prstýnky. Ilustrační foto.

Svatební prstýnky. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Cizinci si za tisíce kupují manželství, aby mohli žít v Česku. Nejvíc Nigerijci

  • 152
Lidé, kteří si berou za peníze cizince, většinou patří k nižším sociálním vrstvám. Za sňatek dostávají od zprostředkovatele částku od dvaceti do padesáti tisíc korun, k tomu většinou získají jako bonus luxusní dovolenou. Prostředníci Čechy někdy osloví i na pláži či na letišti.

Na odhalování takzvaných fiktivních sňatků spolupracuje cizinecká policie s Interpolem. Pomáhá jí také Zvláštní matriční úřad v Brně, který eviduje všechny svatby českých občanů v zahraničí. S jeho pomocí vyšetřovatelé vytipovali rizikové svazky a začali je prověřovat.

Zatím existují tři způsoby, které zprostředkovatelé používají při hledání vhodných kandidátů. Vybrané osobě rovnou nabídnou sumu v řádech několika desítek tisíc korun a k tomu možnost strávit dovolenou v exotické zemi. Tato forma je podle cizinecké policie nejrozšířenější.

Čecha nebo Češku ochotné vzít si za úplatu cizince však hledají "naháněči" i na plážích, hotelích a letištích. Nejčastěji oslovují turisty, kteří jsou na dovolené bez partnera. Na jedince, který bude ochotný k fiktivnímu sňatku, pak lze narazit na sociálních internetových sítích, třeba na Facebooku. V tomto případě využívají zájemci o manželství kontaktů se známými, kteří již v Česku žijí. Ti jim pomáhají najít případného partnera. 

"S žádným jiným způsobem, jak dostat cizince do České republiky pomocí fiktivního sňatku, jsme se doposud nesetkali," řekla iDNES.cz mluvčí cizinecké policie Barbora Kudláčková.

Do Česka se takto stěhují zejména Nigerijci. Další země, s jejichž obyvateli Češi uzavírají sňatek za peníze, jsou Tunis, Egypt, Čína a státy někdejšího Sovětského svazu. "Nigerijci jsou v posledních měsících doslova hitem. Je jich nejvíc," potvrdila Kudláčková. 

Policie v loňském roce zaznamenala 140 případů nelegálního vstupu cizinců. Toto číslo kromě fiktivních svateb zahrnuje také případy převaděčství a účelového otcovství, kdy cizinka uplatí otce z Česka ještě před narozením dítěte. Matrika pak novorozence zanese jako občana České republiky. Na uzavření manželství kvůli legalizaci pobytu se loni podílelo dvaačtyřicet Čechů.

V Královéhradeckém kraji už odsoudili deset lidí

Podrobnější statistiku za rok 2010 mají policisté k dispozici pro Královéhradecký kraj. V první fázi vyšetřování podezírali jedenadvacet párů. K těm později přibylo dalších šest.

"Deset osob již bylo pravomocně odsouzeno pro trestný čin napomáhání k neoprávněnému pobytu na území ČR. Ve čtyřech případech vedeme trestní řízení, které je těsně před podáním obžaloby," řekla mluvčí krajské policie Ivana Ježková. 

"U dalších čtyř podezřelých se sice podařila prokázat účelovost sňatku, nikoliv však za úplatu. S těmito podezřelými bude pokračovat správní řízení, na jehož konci bude s největší pravděpodobností rozhodnutí o ukončení pobytu v České republice. Těm, kteří k tomu napomáhali, hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok nebo zákaz činnosti," doplnila Ježková.


Video