Premiér Petr Nečas a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vlevo) před začátkem

Premiér Petr Nečas a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vlevo) před začátkem vysílání diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce 11. března 2012 | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Ficův triumf: pro Nečase lekce, pro Sobotku levicové zadostiučinění

  • 412
Výsledky slovenských voleb, v nichž sociální demokracie Roberta Fica získala většinu, by měly být podle předsedů nejsilnějších českých stran poučením pro tuzemskou pravicovou vládu. Shodli se na tom Petr Nečas (ODS), Bohuslav Sobotka (ČSSD), Karel Schwarzenberg (TOP 09) i Karolína Peake (VV), byť každý z jiného důvodu.

"Pro českou pravici může být slovenský příklad velmi výraznou lekcí a poučením," uvedl premiér a předseda ODS Petr Nečas v Otázkách České televize.

Podle něj slovenská koaliční vláda doplatila na nejednotnost a rozhádanost, když ji opustil jeden z jejích partnerů kvůli "v podstatě marginálnímu tématu". Dodal, že tato vláda svou nesoudržností doslova vrhla voliče do náruče Ficovy sociální demokracie (podrobně čtěte o výsledku slovenských voleb zde).

Předseda koaliční TOP 09 Schwarzenberg pokládá výsledek voleb za odmítnutí politiky spojené s podezřením z korupce. "Ze slovenských voleb bychom si měli vzít poučení. Rozumná pravicová politika, je-li doprovázena korupcí a skandály, nemá šanci u voličů na úspěch," sdělil šéf diplomacie Schwarzenberg přes mluvčího svého úřadu.

"Když se vláda zaměřuje jen na vnitřní boje, místo prezentace a vysvětlování vlastních kroků a úspěchů, tak končí prohrou všech zúčastněných v následujících volbách. Máme ještě čas se z toho poučit," uvedla k tomu Karolína Peake.

Slováci podle předsedy opoziční ČSSD Sobotky "jednoznačně odmítli pravicovou politiku a její nespravedlivé sociální reformy". Výsledky slovenských voleb by si proto měl velmi dobře prostudovat Nečas, který se svou vládou prosazuje podobné reformy, uvedl.

Ficovo vítězství je pro Sobotku signálem dalšího směřování ve střední Evropě. "Pro všechny občany v EU je pak důležitý fakt, že v rámci Unie bude sestavena další vláda, prosazující sociálnědemokratické programové hodnoty," uvedl.

Místopředseda ČSSD a sněmovny Lubomír Zaorálek považuje výsledek slovenských voleb umožňující Ficovi sestavit jednobarevnou vládu za příklad pro Česko, který by si mnozí přáli.

Politici se shodovali v tom, že změna kurzu vládnutí neovlivní nadstandardní česko-slovenské vztahy. Společná řeč se ale bude obtížně hledat v evropských tématech kvůli rozdílným postojům Fica a Nečase, poznamenal zahraniční expert ČSSD Jan Hamáček.

Ficova strana Smer-SD dosáhla historického úspěchu, když se ziskem 44,41 procenta hlasů bude mít ve stopadesátičlenné slovenské Národní radě 83 křesel. K ústavní většině jí chybí sedm hlasů. Poprvé od svržení komunismu v roce 1989 jedna strana v zemi ovládne parlament. Fico může sestavit jednobarevnou vládu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video