Slovenský premiér Robert Fico.

Slovenský premiér Robert Fico. | foto: Petr Topič, MAFRA

Fico sází v kampani na strach z uprchlíků i na „nedostatky“ konkurentů

  • 38
Na odmítavý postoj Slovenska ke kvótám na přerozdělování migrantů v EU, na obhajování jednobarevné vlády sociálních demokratů (Směr-SD) či na poukazování na údajné nedostatky opozice vsadil Směr-SD na předvolebních mítincích, které levicová strana premiéra Roberta Fica pořádá čtyři měsíce před parlamentními volbami.

Stovky lidí zaplnily ve čtvrtek sál kulturního domu v Topoľčanech, kam přišli čelní představitelé Směru-SD na setkání se stoupenci. Levicová strana by podle průzkumů veřejného mínění měla v nadcházejících volbách obhájit přesvědčivé vítězství z roku 2012.

„Snažíme se chránit Slovensko. Bez vaší podpory bychom to nedokázali. Mrzí mě, že se z řešení migrační krize vytrácí zdravý rozum. Všechny návrhy včetně kvót selhávají,“ prohlásil místopředseda Směru-SD a ministr vnitra Robert Kaliňák.

Řekl také, že odmítáním kvót na přemístění migrantů v rámci EU se Slovensko dostalo do sporu s evropskými partnery, kteří si podle něj v souvislosti s přílivem uprchlíků patrně neuvědomili, „jaká velká hrozba to je“.

Přijmeme dobrovolně dvě stě uprchlíků

Slovensko na dobrovolném principu plánuje poskytnout azyl pouze dvěma stovkám migrantů, což je mnohem menší počet, než by na Slovensku připadlo na základě kvót. Rozhodnutí většiny členských států EU o kvótách hodlá Bratislava napadnout u soudu EU.

Kaliňák, který se řadí k nejpopulárnějším politikům Směru-SD, obhajoval také sociální balíčky kabinetu. Jejich součástí je například bezplatné cestování dětí, studentů a seniorů ve vlacích, dotace na školní lyžařské kurzy či snížení sazby daně z přidané hodnoty na vybrané potraviny. Potleskem ocenilo publikum Kaliňákovo vyjádření, že „po týdnu politického blázince v Bratislavě člověku udělá dobře potkat normální lidi.“

Místopředseda Směru-SD a předseda parlamentu Peter Pellegrini, který dříve stanovil termín konání parlamentních voleb na 5. března příštího roku, se zase pustil do opozice za to, že mnoho jejích poslanců opustilo své mateřské strany.

„Těžce se dá řídit parlament, když nemáte stabilní poslanecké kluby. Z našeho poslaneckého klubu neodešel žádný poslanec. Na druhé straně je mnoho nových stran, poslanců, kteří přeskočili i tři politické strany. Já sám mám problém (si zapamatovat), když vyvolávám poslance opozice, ke které straně právě patří,“ řekl Pellegrini.

Předseda Směru-SD a premiér Fico na mítink do rodných Topoľčan nepřijel, protože byl právě na summitu EU-Afrika na Maltě.

Ficova strana chce znovu jednobarevné vítězství

Právě Ficova strana je favoritem březnových voleb. Směr-SD by podle průzkumů veřejného mínění měl obhájit zisk většiny křesel ve sněmovně, což by straně znovu umožnilo vládnout bez potřeby hledat koaličního partnera.

Zatímco v roce 2012 odstartoval Směr-SD mítinky s občany dva měsíce před parlamentními volbami, tentokráte začal předvolební akce pořádat mnohem dříve. Podobné mítinky jako v Topoľčanech strana v uplynulých dnech již uspořádala i jiných městech. Setkání představitelů Směru-SD s občany doplňuje vystoupení umělců.

Směr-SD je na Slovensku jedinou politickou stranou, která pravidelně organizuje schůzky se svými stoupenci. Ještě v 90. letech podobné akce svolávalo Hnutí za demokratické Slovensko tehdejšího autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara, které mezitím zaniklo. Mnoho jeho stoupenců začalo podle politologů podporovat právě Směr-SD.

Předvolební kampaň na Slovensku sice oficiálně začíná až vyhlášením termínu voleb, ale politické strany odstartovaly svou propagaci například na billboardech již před několika týdny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video