Slovenský premiér Robert Fico

Slovenský premiér Robert Fico | foto: Reuters

Bratislavu obsadí stovky politiků a expertů, budou debatovat o bezpečnosti v Evropě

  • 3
Přes šest set hostů, dvacítka prezidentů, premiérů a ministrů, desítky velvyslanců. Bratislavu čeká od čtvrtka třídenní maraton zatím nejrozsáhlejšího globálního bezpečnostního fóra ve střední Evropě - GLOBSEC. Prvním řečníkem bude novopečený slovenský premiér Robert Fico.

Na Slovensko míří v těchto dnech stovky politiků, diplomatů, expertů a novinářů z celého světa, aby "obsadili" Bratislavu v rámci tradiční mezinárodní konference GLOBSEC, která se zaměřuje na zahraničně bezpečnostní agendu.

Zajímavosti v číslech

O šest stovek hostů konference GLOBSEC z téměř padesáti zemí, včetně tří prezidentů, dvou premiérů, 22 současných nebo bývalých ministrů nebo státních tajemníků a 39 velvyslanců, se stará šedesátičlenný organizační tým, který provedl na tisíc hotelových rezervací, nachystal 1 995 minut panelových diskuzí a 7 000 lahví vody. Účastníci na GLOBSEC přiletí z celého světa a celkem na svých cestách urazí dohromady 353 tisíc kilometrů.
Zdroj: GLOBSEC 2012

Letos bude ovšem jiná nejen zatím nejvyšším počtem hostů a VIP (organizátoři provedli přes tisíc hotelových rezervací), ale i důrazem na relativně nové téma v rámci bezpečnosti - ekonomiku.

"Důvody pro to jsou zřejmé, zdravé hospodářství a ekonomická stabilita tvoří v současnosti nejen pro Evropu klíčovou výzvu, jejíž bezpečnostní rozměr je dnes zcela nepopiratelný, od národních obranných rozpočtů až po roli nadnárodních společností," říká Róbert Vass, zakladatel a generální tajemník Slovenské atlantické komise, jež je hlavním organizátorem akce.

"Ekonomika souvisí s bezpečností na mnoha úrovních," řekl natoaktual.cz jeden z hostů konference Jan Jireš z Centra transatlantických vztahů v Praze s tím, že ekonomická krize může vést k podkopání schopnosti státu vykonávat své základní funkce.

Ekonomice se tak bude věnovat hned několik bloků akce, od úrovně evropské až po globální. V této souvislosti mezi řečníky zaujme například bývalý ministr financí z několika Berlusconiho vlád Giulio Tremonti.

Poslední schůzka před summitem NATO

Političtí představitelé se v Bratislavě scházejí pouhý měsíc před nadcházejícím květnovým summitem NATO, což jim umožní využít této středoevropské platformy k případným konzultacím svých pozic do Chicaga, kde se vrcholná schůzka NATO bude letos konat.

Ekonomika a bezpečnost

"Tradičně byla ekonomická výkonnost chápána jako předpoklad celkové moci státu, respektive jako podmínka pro výstavbu armády. V dnešní krizové době se však ukazuje, že ekonomika souvisí s bezpečností mnohem bezprostředněji. Ekonomická krize, či dokonce kolaps může vést k podkopání schopnosti státu vykonávat své základní funkce a k podkopání důvěry občanů ve státní instituce a demokratické zřízení jako takové." Jan Jireš, Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut.

Mezi řečníky budou jak vysocí představitelé jednotlivých zemí, včetně prezidentů Slovenska, Chorvatska a Slovinska, tak mezinárodních institucí, například náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow nebo eurokomisař Štefan Füle. Za Českou republiku se akce zúčastní ministr obrany Alexandr Vondra a náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider.

Konference bude zároveň první významnou mezinárodněpolitickou akcí, kde se představí nová slovenská vláda, včetně zmíněného premiéra Roberta Fica nebo vicepremiéra a ministra zahraničních věcí Miroslava Lajčáka. Bude tak mít příležitost se sejít s evropskými partnery a zlepšit obraz Slovenska.

"Robert Fico se od voleb několikrát nechal slyšet, že jeho vláda bude výrazně proevropská. Snažil se tím určitě poukázat na jeden z problémů minulé vlády, kdy právě koaliční spor o tzv. euroval vedl k jejímu pádu, stejně tak se snaží zlepšit svůj obrázek v očích evropských partnerů," říká politolog Petr Just a připomíná, že opětovná nominace respektovaného kariérního diplomata Lajčáka na post ministra zahraničí je obecně hodnocena velmi pozitivně.

Střední Evropa má mít svůj hlas

Jedním z důvodů konání fóra GLOBSEC je podle organizátorů snaha přivést dohromady středoevropské i zahraniční politické špičky k aktivnímu tvoření společné politiky.

"Evropa se dnes ocitá v bodě, kdy se lámou ledy a definuje se budoucnost evropské integrace. Je důležité, aby Slovensko nebylo jen součástí rozhodnutí činěných v Bruselu nebo Paříži, ale aby Bratislava byla součástí tvorby agendy," předjímá Vass roli konference.


Video