Robert Fico (29. října 2009)

Robert Fico (29. října 2009) | foto: AP

Fico přišel s vlastním zákonem o vlastenectví: Hymnu ano, ale méně

  • 39
Slovenský premiér Robert Fico prosadil ve vládě vlastní mírnější návrh vlasteneckého zákona. Novela by mohla nahradit zákon z dílny Slovenské národní strany, který počítá s umístěním státních symbolů do každé školní třídy a se zpěvem hymny před vyučováním. O obou návrzích budou poslanci hlasovat v úterý.

Premiér a lídr slovenské vládní strany Smer ve své novele zákona o vlastenectví a státních symbolech také počítá s hymnou. Podle něj by ale ve školách měla zaznívat jen na začátku a na konci školního roku, a ne každé pondělí před zahájením vyučování, jak navrhuje Slotova populistická Slovenská národní strana.

Text slovenské státní hymny Nad Tatrou sa blýska. Ilustrační fotoTa svým návrhem zákona, který poslanci v březnu schválili, vyvolala na Slovensku pozdvižení a vehnala do ulic řadu ředitelů škol, ale také žáky a studenty. Návrh se jim zdál zbytečný a příliš drahý. Strana totiž navrhovala, aby v každé třídě byla vystavena preambule ústavy, státní vlajka a text hymny. Návrh nakonec vetoval slovenský prezident Ivan Gašparovič. (více o slovenském vlasteneckém zákonu zde)

Také podle slovenského premiéra jsou státní symboly důležitou součástí budování vlasteneckého pocitu, nemusí ale nutně být v každé třídě. Fico navrhuje zmíněné symboly ve školách umístit na jednom "vhodném místě".

Stejně jako SNS počítá s hraním národní hymny před zasedáním vlády, před jednáním Národní rady a před zahájením veřejných sportovních akcí. Hrát by se ale v budoucnu nemusela před každým zasedáním zastupitelstev krajů, obvodů a obcí, což prosazuje Slota. Ten také žádal, aby noví státní zaměstnanci povinně slibovali věrnost vlasti.

Vlastenecký zákon se v parlamentu bude projednávat v úterý

Parlament by měl o obou normách jednat v úterý na své poslední schůzi před červnovými volbami. Pokud by poslanci Ficův zákon schválili, mohl by začít platit už letos v září. Není to ale zas tak pravděpodobné. Rokovat se bude hlavně o původním Slotově návrhu.

Podle slovenského ministra školství Jána Mikolaje budou poslanci v úterý hlasovat spíše pro přijetí původního zákona, přičemž ten Ficův považuje spíše za "takovou pojistku".

"Ten zákon je trošičku jednodušší, takový benevolentnější, než ten původní. Z toho vyplývá, že pokud neprojde ten původní návrh, tento (Ficův) by skutečně projít mohl," citoval Mikolaje slovenský zpravodajský server SME. (více čtěte na SME.sk)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video