Vítězem voleb se stala strana Směr Roberta Fica.

Vítězem voleb se stala strana Směr Roberta Fica. | foto: Reuters

Fico potvrdil roli favorita a vyhrál slovenské volby

  • 977
Volby na Slovensku vyhrála levicová strana Smer-SD Roberta Fica. Potvrdila tak převahu, kterou jí přisuzovaly předvolební průzkumy. Podle prvních odhadů získal Smer-SD 27,2 procenta hlasů. Překvapením je silná pozice SDKÚ-DS premiéra Dzurindy a propad HZDS Vladimíra Mečiara.

SPECIÁL:

Slovenská demokratická a kresťanská únia pod vedením současného premiéra Mikuláše Dzurindy získala podle prvních prognóz 19 procent. V předvolebních anketách ji přitom podporovalo kolem 11 procent dotázaných.

Podle reportérky MF DNES se po zveřejnění prvních odhadů ozýval ze sídla strany aplaus.

Smer-SDSDKÚSMKSNSKDHHZDS
27,2 %19,0 %11,8 %9,6 %8,6 %8,6 %

Překvapivý je i nízký zisk HZDS a jejího lídra Vladimíra Mečiara. Strana si připsala jen 8,6 procenta voličů, tvrdí předpověď.

Do parlamentu by se podle odhadu vůbec nedostali komunisti a Slobodné fórum v čele se Zuzanou Martinákovou. Naopak potřebnou hranici překonala ještě KDH, SMK a nacionalistická SNS Jána Sloty, která se do parlamentu vrací po čtyřech letech.

Pokud by sčítání potvrdilo tyto odhady, získal by Smer 45 poslanců, SDKÚ 32, SMK 21, SNS 18, KDH a HZDS po 17.

Fico slíbil zrušení reforem
Největší preference měla už dlouho před volbami strana Smer. Jejímu lídrovi Robertu Ficovi jeho protivníci vyčítali populismus. Volil ostrá slova a říkal přesně to, co jeho voliči chtějí slyšet. Slíbil, že pokud sestaví vládu, omezí většinu nepopulárních reforem.

„Jdu volit Smer. Dám hlas tomu, kdo zavede pořádek, aby bylo lépe. Když se to nepovede teď, už nikdy volit nepůjdu,“ říkala 38letá Bratislavanka Zuzana.

Konečný výsledek může významně ovlivnit volební účast. Podle odhadů bude zřejmě nejnižší v dosavadní slovenské historii, přibližně padesátiprocentní.

Jedním z těch, kdo k urnám nepřišel, byl i vrátný v budově Slovenské televize. „Volit nepůjdu. Za poslední měsíc jsem tady potkal všechny politiky. Ve studiu na sebe křičí a když vyjdou ven, div, že se neobjímají. Už mě ta politika vůbec nebaví.“

Na některé voliče v Bratislavě zapůsobila předvolební výzva dosavadního premiéra Mikuláše Dzurindy (SDKÚ-DS). Ten varoval před možnou koalicí Ficova Smeru s Mečiarovou HZDS a nacionalistickou SNS Jána Sloty. Našlo se dost těch, kteří přišli k volbám právě proto, aby hlasem pro Dzurindu či jinou ze stran tomuto spojení zabránili.

Mečiar: Budeme ve vládě
Lídr HZDS Vladimír Mečiar přišel do volební místnosti v centru Bratislavy až o půl třetí odpoledne. Původně měl dorazit ráno, ale údajně zaspal.

„Pracoval jsem do půl šesté ráno,“ řekl viditelně unavený Mečiar. Tomu předvolební průzkumy předpovídaly kolem deseti procent. Předseda strany ale předpokládá, že výsledek bude ještě lepší.

„Zapomněli na skryté voliče HZDS a těch bývá nejméně pět procent,“ řekl Mečiar, který je přesvědčen, že bude součástí nové vlády. S kým by ji ale chtěl sestavit odmítl říci. Mezi lídry ostatních stran nemá prý ani nepřátele, ani nikoho blízkého. S Dzurindou by ale podle svých slov měl „velký vnitřní problém“.

„Uvidíme, co přinese hlasování. Je jasné, že se do parlamentu dostane hodně malých stran,“ řekl MF DNES slovenský sociolog Pavel Haulík.

Kdo s kým do koalice
Favorit je sice předem jasný, velkou neznámou však zůstává, s kým by Smer sestavil vládu. „Volby budou o tom, jak velkého vítězství Fico dosáhne. A do jaké míry budou odolní a schopní protiútoku ti druzí,“ napsal slovenský deník Pravda.

Ostatní strany se do koalice se Smerem příliš neženou, pokud spolupráci rovnou nevylučují, jako to udělal Dzurinda. O možném povolebním uskupení strany mlží a politologové se shodují, že si nechávají prostor na povolební manévrování.

Slováci volí jen jeden den, volební místnosti jsou otevřené v sobotu od 7:00 do 22:00. Po desáté večer budou k dispozici první odhady volebních výsledků.

JAK VOLILI HLAVNÍ RIVALOVÉ

Robert Fico (Smer-SD) hlasoval v obci Alekšince nedaleko Nitry. Ani v den voleb nechtěl tipovat, kolik procent by jeho strana mohla získat. V plánu měl ještě setkání s obyvateli některých menších vesnic a večerní fotbálek v Alekšincích.

„Pak si dáme dobré pivo a přesuneme se do Bratislavy na centrálu a budeme čekat na první odhady, na první výsledky. Myslím, že asi málokdo z nás bude spát,“ dodal favorit voleb.

Dzurinda (SKDKÚ-DS) volil hodinu před polednem na největším bratislavském sídlišti Petržalka. Premiéra, který chodí po úraze na lyžích už tři měsíce s berlí, doprovázela manželka Eva a dvě dospělé dcery.

Ani Dzurinda nechtěl tipovat vítěze voleb ani výsledek své strany. Ani letos ovšem neodolal a uzavřel sázku. Přidal se ke svým stranickým kolegům Prokopovičovi a Michelovi. Pokud SDKU-DS vyhraje volby v Prokopovičově rodném Stropkově, vykoupají se v tamější kašně. Před osmi lety přišel Dzurinda po předvolební sázce o vousy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video