Slovenský premiér Robert Fico (18. června 2012)

Slovenský premiér Robert Fico (18. června 2012) | foto: Ondřej Němec, MAFRA

Fico ostře odmítl cizí vojska na Slovensku, zaklíná se rokem 1968

  • 460
Slovenský premiér Robert Fico se postavil proti případnému umístění cizích vojsk na území Slovenska. Reagoval tak na úterní oznámení prezidenta Spojených států Baracka Obamy, že USA posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě.

Fico připomněl, že Slovensko má negativní zkušenost s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Uvedl zároveň, že o umístění vojáků na Slovensku Bratislavu nikdo nepožádal.

"Slovensko už má své historické zkušenosti s účastí cizích vojáků, vzpomeňme si na invazi v roce 1968. Nedokážu si představit, že by na našem území byli cizí vojáci, že by zde byly nějaké protiraketové stanice, o které by pečovali zahraniční vojáci," řekl dnes Fico novinářům.

Podle Fica je Slovensko jako členská země NATO připraveno nabídnout spojencům svá výcviková střediska. "V rámci tréninku si dokážu představit spolupráci," řekl předseda jednobarevné vlády své strany Smer.

Obama v úterý ve Varšavě prohlásil, že USA pošlou do Evropy více vojáků i vybavení. Po americkém Kongresu Obama žádá, aby pro aktivity spojené s posílením americké vojenské přítomnosti na evropském kontinentu schválil miliardu dolarů (asi 20 miliard Kč).

Český premiér Bohuslav Sobotka se po Obamově oznámení nechal slyšet, že Česká republika po posílení vojenské přítomnosti NATO v Evropě nevolá. Ministerského předsedu za jeho vyjádření kritizovali lidovci i opoziční ODS (více zde) a prezident Zeman prohlásil, že Sobotka se zahraniční politiku teprve učí, a tak dělá chyby (více zde).  

Ficův výrok však více připomíná nedávná slova českého ministra obrany Martina Stropnického, který se v rozhovoru pro agenturu Reuters postavil proti trvalé přítomnosti sil NATO na území České republiky.

"Patřím ke generaci, která tady zažívala 80 tisíc dočasně umístěných sovětských vojáků v době normalizace a pořád ještě je to trochu psychologický problém," prohlásil v polovině května Stropnický. Jeho slova tehdy pobouřila sněmovnu a ministra si pozval na kobereček Bohuslav Sobotka (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video