Fico chce podarovat vyhozené komunisty devadesáti tisíci slovenských korun.

Fico chce podarovat vyhozené komunisty devadesáti tisíci slovenských korun. | foto: David W. Cerny, Reuters

Fico chce 90 tisíci odškodnit vyloučené komunisty

  • 41
Komunisty, které na konci šedesátých let vyhodili ze strany, chtějí na Slovensku odškodnit. Vládní strana Směr Roberta Fica připravila návrh zákona, podle kterého by měli dostat až devadesát tisíc slovenských korun. Návrh na Slovensku způsobil rozruch.

Historikové upozorňují, že v seznamech lidí, které komunistický režim za normalizace odepsal, se objevují i bývalí spolupracovníci Státní bezpečnosti. Pokud by návrh prošel, mohlo by se stát, že by stát za křivdy totalitního režimu odškodnil právě ty, kteří čile donášeli.

Kritici vpádu sovětských vojsk do Československa v roce 1968 se za normalizace ocitli na "černé listině" nepohodlných osob. Komunisté je odřízli od vlivu i postavení. Dnes by jim měl stát vyplatit dohromady šedesát milionů slovenských korun.

Peníze pro estébáky?
Podle Ústavu paměti národa je však mezi přibližně dvanácti sty z nich, minimálně 141 spolupracovníků StB.

"Zveřejnili jsme dokumenty, z nichž vyplývá, že tato jména skutečně figurují zároveň jako spolupracovníci Státní bezpečnosti. Každý případ spolupracovníka ale musíme posuzovat jednotlivě a velmi podrobně," potvrdil tiskový mluvčí ústavu Michal Dzurjanin.

S návrhem na odškodnění lidí z "černé listiny" přišla poslankyně Darina Gabániová z vládní strany Směr.

"Tato generace už vymírá a bylo by velmi nespravedlivé, kdyby současná demokratická společnost aspoň symbolicky neodškodnila i tuto skupinu občanů," uvedla v důvodové zprávě.

Devadesátitisícový příspěvek k důchodu by byl upřen jen těm, kteří už byli podle jiného zákona v minulosti odškodněni, nemají už slovenské občanství či prokazatelně spolupracovali s StB.

I když by tedy nemělo oněch 141 komunistických špiclů a donašečů žádné peníze dostat, existují pochyby. Historikové totiž připouštějí, že i tak by se peníze mohly dostat do nesprávných rukou.

"Vycházeli jsme jen z údajů, které evidovaly slovenské krajské správy StB. Nejsou tam zahrnuti Slováci, kteří žili a působili v Čechách," řekl reportérům listu Pravda historik Peter Rendek z Ústavu paměti národa.

Gabániová není první, kdo chce bývalé komunisty odměnit za prožitá bezpráví. Už v minulém volebním období podobný návrh několikrát neprošel. Jak uvedl slovenský deník Pravda, pokud by mu poslanci tentokrát popřáli sluchu, měl by na devadesát tisíc slovenských korun nárok například i poslanec Vladimír Mečiar.

Na obnos by se mohl těšit i otec ministra financí Izidor Počiatek, který je aktivním členem Konfederace občanů z černé listiny. Politici dnes kalkulují, že by mohli bývalým komunistům a jejich potomkům rozdat šedesát milionů slovenských korun. V letošním rozpočtu však tato částka vyčleněná není.

"Vždycky bývá problém, když se objeví nějaký neočekávaný výdaj. Rozpočet činí několik stovek miliard, šedesát milionů slovenských korun není tak velká částka. Pokud se politici rozhodnou pro odškodnění, budeme ty peníze muset někde najít," řekl mluvčí ministerstva financí Miroslav Šmál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video