Fico: Čas hraje proti Mečiarovi

  • 4
Hostem on-line rozhovoru byl šéf slovenské třetí nejsilnější strany Robert Fico. Jeho SMER přes vysoká očekávání ve volbách neporazil Mečiarovo HZDS ani Dzurindovo SDKU. Fica zaskočila záplava otázek. "Tolik jsme jich od čtenářů z Čech nečekali," řekl. Při on-line rozhovoru nestihl odpovědět na všechny, přesto jich zvládl převážnou většinu. Odpovědi Roberta Fica najdete ZDE

Robert Fico v on-line rozhovoru popsal náladu v zemi takto: "Lidé jsou zmatení z toho, že předsedou vlády se stal člověk, který vedl vládu s 80 procentní nedůvěryhodností." Letošní volby totiž vyhrálo HZDS Vladimíra Mečiara, do vlády se ale nedostalo. Podle Fica SMER s Vladimírem Mečiarem žádné těžkost nemá. "Čas hraje proti Vladimíru Mečiarovi," dodal Fico.

Fico jako "malý Mečiar"
S Vladimírem Mečiarem toho má hodně společného. Je ambiciózní, charizmatický, výborný řečník a je rád, když je po jeho. Sám sebe charakterizuje jako puntičkářského a tvrdohlavého individualistu. Nejenom proto Robertovi Ficovi, předsedovi strany Směr, přezdívají "malý Mečiar".

Na rozdíl od šéfa Hnutí za demokratické Slovensko se Fico obrací na Západ a ten mu za to oplácí podporou. Média ho proto začala nazývat "korunním princem Západu".

Bývalý postkomunista si v říjnu 1999 založil stranu Směr. Následoval raketový vzestup.

Pro jeho stranu by podle posledních předvolebních průzkumů hlasovalo necelých dvacet procent voličů a Směr šlapal na paty Mečiarovu Hnutí za demokratické Slovensko.

Ve volbách nakonec pohořel. Směr měl podle některých prognóz volby na Slovensku dokonce i vyhrát. Nakonec ho porazila HZDS i Dzurindova SDKU. S třinácti a půl procenty získaných hlasů je až třetí nejsilnější slovenskou stranou. Fico odmítl jít do koalice s Mečiarem i s Dzurindou.

Fico si získal velké sympatie veřejnosti. Na prvním místě v žebříčcích nejdůvěryhodnějších politiků se pravidelně střídá s Vladimírem Mečiarem.
Osmatřicetiletý docent práv zastupoval v letech 1994 až 2000 Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a k politice měl vždy velmi blízko.

V roce 1989 vstoupil do komunistické strany, odkud vedla jeho cesta do postkomunistické Strany demokratické levice, za niž dvakrát usedl v parlamentu. Zřejmě nenaplněné ambice vedly k založení strany Směr, která se hlásí k "třetí cestě".

Politologové zůstávají k jeho osobě zdrženliví. Označují ho za nevyzpytatelného a neprůhledného hráče a dodávají: je to populista. Za tuto pověst Fico vděčí především útočné kampani, s níž se vydal do letošních voleb.

Jeho Směr střílí na všechny strany, na současné vládní koalici nezůstala ani nitka suchá. Fico si také vytvořil seznam nepřijatelných osob, které už předem vyloučil ze svého kabinetu.

Patří sem současný premiér Mikuláš Dzurinda, vicepremiér pro ekonomiku Ivan Mikloš a Vladimír Mečiar. S kým by tedy Fico vládu chtěl vytvořit, zůstává otázkou. Kromě pravicových stran ve hře zůstává i Hnutí za demokratické Slovensko. Fico má jedinou podmínkou: bez osoby Vladimíra Mečiara.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video