Ministr Petr Fiala prochází mezi protestujícími odboráři u ministerstva

Ministr Petr Fiala prochází mezi protestujícími odboráři u ministerstva školství (29. května 2012). | foto: Michal Šula, MAFRA

Ministr Fiala couvá z Dobešovy vysokoškolské reformy, zákony předělá

  • 26
Ministr školství Petr Fiala ustupuje ze záměrů vysokoškolské reformy svého předchůdce Josefa Dobeše. Stáhl připravovaný zákon o vysokých školách a oznámil, že resort přepracuje nový zákon o finanční pomoci studentům. S univerzitami se také dohodl, že přijmou pro příští akademický rok méně studentů.

"Reforma vysokého školství bude realizována formou novelizace stávajícího vysokoškolského zákona," oznámilo ministerstvo školství v tiskové zprávě s tím, že rozsah reformních kroků znovu projedná s reprezentací vysokých škol. Původně připravovaný věcný záměr zákona, na kterém pracoval už Fialův předchůdce Josef Dobeš, tak končí.

Fialův postup podporuje i premiér Petr Nečas. Novela je podle něj vhodnější než nový zákon také z časových důvodů. "Chceme tak odblokovat stav, kdy se proces schvalování reformy zbrzdil a zcela zastavil," řekl ČTK Nečas.

Ministerstvo také přepracuje věcný záměr zákona o finanční pomoci studentům. Ten měl nastavit pravidla pro půjčky a stipendia na pokrytí školného. Jenže se školným se podle Fialy už nepočítá.

Dobeš: Je to nepříjemné překvapení

Exministr školství Josef Dobeš uvedl, že krok Petra Fialy nechápe a je pro něj nepříjemným překvapením. "Obě reformní vysokoškolské normy vznikaly i na základě podkladů, tehdy rektora Masarykovy univerzity, profesora Fialy, který mi je předložil před představiteli České konference rektorů na počátku září 2010," uvedl Dobeš s tím, že Fiala stažením dvou reformních zákonů zpochybnil jak svoji práci, tak práci dalších univerzitních autorit.

"Zavedení školného není v programu této vlády," podotkl Fiala. Zároveň ale upozornil, že Česko, stejně jako další zahraniční státy, se bude muset vyrovnat s požadavkem, aby se studenti nesli část přímých nákladů na vzdělání. "V České republice mluvíme o zavedení poplatku za zápis. Já se přikláním k myšlence, že bychom celou poplatkovou agendu reformovali," dodal ministr.

"Nazveme-li to školné, nebo zápisné, je to jen formalismus, nicméně je pravda, že se předpokládá, že zápisné by mělo být řádově nižší než školné, takže pro studenty by to mělo být výhodnější a pro příjmy škol se to stává méně významným," řekl ČT rektor Českého vysokého učení technického v Praze Václav Havlíček.

"Je nutné najít jiné možnosti za jasných souvisejících podmínek. O tom povedeme následující jednání i s odbornou veřejností," řekl k otázce finanční spoluúčasti studentů vysokých škol premiér Nečas.

Nový zákon o finanční pomoci po přepracování ministerstvo předloží vládě. "Budeme ho koncipovat tak, aby pomohl studentům se životními náklady spojenými se studiem," doplnil Fiala. Přepracovaná verze projde rovněž diskusí se zástupci vysokých škol.

Fiala kroky odůvodnil nezbytností pečlivé volby rozsahu změn v systému vysokého školství v "ekonomicky i jinak velmi náročné době".

Podle Havlíčka rektoři změny podporují, dosud se jim ovšem nezamlouval způsob projednávání věcných záměrů zákonů. "Bývalý pan ministr naše připomínky většinou smetl pod stůl," tvrdí Havlíček.

Univerzity přijmou méně studentů a přijdou o část pěněz

Resort ve čtvrtek také oznámil, že se dohodl s univerzitami na snížení počtů studentů pro akademický rok 2012/2013. "Celkový limit počtu studentů klesne o pět procent a limit počtu studentů přijímaných do prvních ročníků téměř o deset procent," oznámil úřad.

Podle dat Českého statistického úřadu studovalo v akademickém roce 2010/2011 na univerzitách formou denního studia 283 486 lidí.

Vysoké školy tímto krokem přijdou o část peněz od státu, které se váží právě k počtu studentů. Resort se ale dušuje, že výpadek by nemusel být citelný. "Pokud státní rozpočet v ukazateli vysokých škol zůstane v roce 2013 alespoň na úrovni roku 2012, pak lze očekávat, že finanční prostředky na jednoho studenta porostou," stojí ve zprávě ministerstva.

Fialův náměstek a někdejší rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm podotkl, že vysoké školy limity nemusí respektovat. Bude je to ale něco stát. "Případné nadlimitní studenty si budou hradit z vlastních zdrojů," uvedl Wilhelm.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video