Omráčit, podříznout, uvařit. Číňané oslavili slunovrat pojídáním psů

  • 93
Každoroční festival psího masa v jihočínském městě Jü-lin opět rozzlobil ochránce zvířat. Vadí jim, že se řezníci ke zvířatům chovají nehumánně a při porážce je zbytečně trápí. Mezi místními obyvateli ale festival na oblibě neztrácí. Odhaduje se, že letos během něj bylo poraženo a snědeno až 10 000 psů.

Festival psího masa, které se tradičně zapíjí vínem z liči, se pořádá v jihočínském městě Jü-lin v provincii Kuang-si při příležitosti letního slunovratu. Už dříve se ale objevily zprávy, že zatímco podle místních jde o staletí starou tradici, podle ochránců zvířat festival začal teprve v devadesátých letech (více čtěte zde).

Od festivalu se letos odvrátila i radnice města. „Někteří obyvatelé Jü-linu mají ve zvyku se scházet a společně pojídat liči a psí maso v době letního slunovratu. Tento festival je komerční záležitostí a není (oficiálně) organizován městem,“ napsal městský úřad na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou Twitteru. „Jü-lin je otevřené, tolerantní a civilizované město,“ dodal úřad.

Letošní ročník festivalu připadl na neděli. Podle odhadů serveru BBC si vyžádal životy až deseti tisíc psů. I když se od něj město distancovalo, oficiálně ho zakázat nemůže, protože porážka psů a koček je v Číně legální, píše list Independent.

Většina psů, kteří jsou kvůli festivalu utraceni a upečeni či uvařeni, jsou buď toulavá zvířata, anebo mazlíčci ukradení jejich majitelům, uvádí na základě svého vyšetřování hongkongská charitativní organizace Animals Asia.

Podle místních obchodníků je byznys se psím a kočičím masem dokonce na vzestupu. Čerstvě poražená zvířata se podle serveru International Business Times servírují v obrovských jídelnách, kam se vejde až 300 lidí. Ty nejznámější z nich prodávají kilogram masa za asi 150 korun.

Festival dráždí aktivisty

Proti festivalu ve městě každoročně protestují aktivisté za práva zvířat, kterým vadí, jak řezníci zachází se psy. Nejdříve je omráčí úderem do hlavy, pak jim podříznou hrdlo a hodí je do vařící vody.

„Viděl jsem visící kočičí a psí střeva a zdechliny,“ popsal Peter Li z organizace bojující za práva zvířat Human Society International’s China. „Řezníci mrtvá těla opalovali letlampou, aby byla lesklá a připravená na převoz do restaurací. V drátěných klecích byli někteří psi ještě naživu, ale vypadali vyčerpaně, pohuble a špinavě,“ dodal.

Aktivisté proti festivalu založili on-line petici, která už má více než 3,8 milionu podpisů. Kampaň pokračuje také na Twitteru, kde už se objevily tisíce příspěvků s hashtagem #StopYuLin2015.

Mezi aktivisty na sebe letos upozornila pětašedesátiletá Jang Siao-jün, která zaplatila 7 000 jüanů (asi 27 000 korun), aby vykoupila stovku psů a zachránila jim tak život. Do Jü-linu cestovala z 2 000 kilometrů vzdáleného města Tchien-ťin. Podle serveru The Huffington Post žena zvířata zachraňuje už od roku 1995, kdy vytáhla opuštěné kotě z řeky. Od té doby už pomohla stovkám zvířat. Psy, které nyní vykoupila, plánuje přestěhovat do svého domu.

Konzumace psího masa má kromě Číny dlouholetou tradici například také v Jižní Koreji. Někteří Asiaté věří, že v letních měsících pomáhá proti horku. Ve většině oblastí Číny už ale není konzumace psů v současnosti obvyklá a mnoho Číňanů naopak chová psy jako domácí mazlíčky. Psa jako mazlíčka má nyní asi 30 milionů čínských domácností.

Záběry z festivalu z roku 2014:

21. června 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video