V České republice působí řada feministických organizací. Ilustrační foto

V České republice působí řada feministických organizací. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Feministky se zlobí, příští rok přijdou o miliony od státu

  • 1222
Stát spolu s EU vyplácí každý rok desítky milionů korun na podporu feministických sdružení a genderových aktivit. Příští rok by se měl penězovod zúžit. Ministerstvo práce a sociálních věcí, z jehož kasy dosud peníze šly, své dotace přesune jinam. Feministkám se to nelíbí, stěžují si na diskriminaci.

V České republice působí řada organizací, které bojují za práva žen. Některé více, jiné méně radikálně. Provozují zhruba tři desítky webových stránek.

Český svaz žen si tak například v letech 2005 až 2008 přišel na téměř 30 milionů korun. Třicet tři milionů korun putovalo na projekty Otevřené společnosti. Přes 37 milionů získala během tří let feministická organizace Gender Studies.

Většina peněz plyne z přerozdělovacích fondů Unie, český stát ale také třeba pražský magistrát pak projekty pomáhá navíc dotovat ze svého rozpočtu.

Podporou ministerstva práce a sociálních věcí se chlubí spolky jako Aperio či ProFem. Finanční injekce od státu získávají i další organizace, které provozují webové stránky jako diskriminace.org, feminismus.cz, nebo na gender tématiku zaměřená tisková agentura taGita.

Penězovod se zastaví

Příští rok ale chce ministerstvo dotace věnovat spíše na projekty sloužící k podpoře rodin. Výslovně dokonce v programu uvádí, že dotované projekty nesmí sloužit k propagování jakýchkoli politických nebo ideologický cílů, "včetně ideologií feminismu či maskulinismu".

Česká ženská lobby (ČŽL), která zastřešuje devatenáct genderových a ženských organizací, proto nedávno napsala kritický dopis premiérovi Janu Fischerovi.

"Rovné příležitosti by v příštím roce měly být podporovány pouze z rozpočtových kapitol ministerstev vnitra a zemědělství. Ministerstvo práce a sociálních věcí jako jeden z klíčových resortů z hlediska rovnosti žen a mužů toto téma ve své politice naprosto pomíjí," uvádí v dopise předsedkyně ČŽL Alexandra Jachanová Doleželová.

"Dotační programy ministerstva pro příští rok jsou orientovány jen na podporu rodiny, což je pouze jedna z oblastí rovných příležitostí žen a mužů," zlobí se.

Ministerstvo práce ale kritiku odmítá. Zdůrazňuje, že agenda rovnosti žen a mužů spadá od 1. ledna 2008 pod Úřad vlády.

"Ministerstvo vyhlásilo pro odbor rodiny a dávkových systémů výzvu k předkládání individuálních projektů. Cílem je podpora rovných příležitostí žen a mužů na trhu práce a vytváření podmínek pro soulad pracovního a rodinného života," uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

gender v Česku

To, že ministerstvo na příští rok nepočítá s podporou feministických neziskových organizací, kritizoval také ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Feministky si dokonce stěžovaly u Evropské komise a bývalá europoslankyně Jana Hybášková kvůli tomu žalovala na Česko v Evropském parlamentu. Podle ní jde dokonce o "zákaz propagace feminismu".

"Není taková podmínka v rozporu s pravidly čerpání prostředků z Evropského sociálního fondu? Není taková podmínka příliš striktně formulována? Nemůže být v rozporu s principem proporcionality, či dokonce příliš diskriminační?" ptala se v Bruselu.

Benda: Jsou to radikální levičácké organizace

Podle některých pravicových politiků ale už bylo ukončení podpory feministických organizací na čase. "Je velmi nešťastné, že radikální levičácké organizace dostávají veřejné peníze na hlásání svých mylných a společensky škodlivých názorů," řekl například iDNES.cz poslanec ODS Marek Benda.

Dodal, že nejde jen o feministické a genderové organizace: "Myslím, že celkově by bylo dobré podívat se na dotační programy jednotlivých ministerstev, koho vlastně ze svých daní platíme."

Podobně mluví i jeho stranický kolega, senátor Jaroslav Kubera, podle nějž jsou to i nebezpečné organizace, které zaniknou jakmile přísun peněz vyschne.

"Evropa je už tak zblblá, že chce dávat dotace i tomu, kdo ji chce zničit," dodal Kubera.

Výsledkem projektů jsou přitom často nepotřebné studie. Například genderové informační centrum Nora za peníze daňových poplatníků provedlo "genderovou korekci" několika učebnic českého jazyka určeným cizinkám a cizincům.

Mírnější v hodnocení je poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. "Ženské organizace o peníze soutěží v grantech na účely dané vládou nebo nadacemi. Tedy jde o účely obecně prospěšné. Jsem pro podporu aktivit, které pomohou zvýšit počet žen v politice, nejsem pro podporu levicových programů," řekla politička.

Feministky: stát se k financování zavázal

Ženské lobbistické spolky se ale brání. Podle nich se Česko k dotacím zavázalo. "I když se Gender Studies věnuje také feminismu, projekty jsou zaměřeny na rovné příležitosti žen a mužů, ke kterým se Česká republika zavázala v několika mezinárodních smlouvách a například také vstupem do Evropské unie," řekla iDNES.cz Alexandra Jachanová Doleželová.

Podobné projekty jsou podle ní společensky potřebné a neziskové organizace jsou v oblasti genderové rovnosti hlavními nositeli know-how. "Proto by je měl stát podporovat a to i v rámci své dotační politiky, nikoliv pouze kofinancováním evropských projektů, které jsou zaměřeny jenom na některé oblasti nerovností," tvrdí Jachanová Doleželová.

Financování těchto uskupení obhajuje i Dagmar Zelenková z oddělení sekretariátu Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů. Státní rozpočet prý nepodporuje dotacemi organizace samotné, ale pouze jejich jednotlivé projekty.

"Vytváření rovných příležitostí pro ženy a muže ve všech oblastech života společnosti je významným úkolem každé demokratické společnosti a nestátní neziskové organizace se na prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže výrazně podílejí," uvedla Zelenková.

Co je gender

O co jde genderovým organizacím

Teorie genderu je úzce provázána s feministickou ideologií. Obě pojí silné přesvědčení o tom, že je třeba se vymanit z údajné patriarchální nadvlády. Některé radikální genderové teorie dokonce zacházejí tak daleko, že rozdíly mezi pohlavím neuznávají a pohlavní identitu lidí označují za fikci.

Historicky vznikla tato na konci 19. století v souvislosti s ženským hnutím, které bojovalo za stejné šance žen v přístupu k zaměstnání, vzdělání a občanským právům. V šedesátých letech minulého století se ale agenda genderové rovnosti zaměřila i na privátní sféru, která dosud nebyla nijak zákony upravována.

Zároveň se snaží genderové hledisko zohlednit v každé oblasti veřejné politiky i každodenního života. Například při plánování výstavby sportovní haly by se mělo posoudit, jakým způsobem ji využívají muži a jakým ženy, aby nebylo upřednostněno jen jedno pohlaví.

Další genderové organizace se snaží vymýtit "stereotypy" - ve školkách dětem vyprávějí pohádky o tom, jak drak unesl prince, kterého vysvobodila princezna. Genderově očišťují jazyk, upravují učebnice, vytvářejí "genderově korektní" omalovánky. V nich už maso nemele máma, ale táta. Máma řídí auto nebo pracuje na počítači.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue