FBI varuje před terorismem

Spojené státy se podle FBI stanou v příštích pěti letech terčem teroristickýh útoků za použití zbraní hromadného ničení. Dale Watson, zástupce šéfa protiteroristické jednotky FBI, na konferenci Národní asociace guvernérů varoval, že rozvědka má informace o připravovaných útocích, které se odehrají přímo na území USA. Obavy rostou zejména v souvislosti s pořádáním olympijských her v Salt Lake City v Utahu v roce 2002.

"Děláme vše pro to, abychom ujistili lidi z celého světa, že mohou bez obav přijet na tyto hry i se svými rodinami a cítit se bezpečně," řekl generální prokurátor John Ashcroft.

Při bombovém útoku na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996 byla zabita jedna žena a dalších 120 lidí bylo zraněno.

Americké úřady vystupňovaly svou aktivitu na odhalování terorismu po bombových útocích na federální budovu v Oklahoma City v roce 1995 a Světové obchodní středisko v roce 1993.

Podle Watsona se FBI zabývá každý den 25 hrozbami terorismu na americké cíle doma i v zahraničí. Loni teroristé vyhrožovali v 257 případech použitím zbraní hromadného ničení, tedy zbraní chemických, biologických a nukleárních. Oproti roku 1996 vzrostl počet hrozeb sedmkrát.

Bin Ládin je podezřelý z pumových atentátů proti velvyslanectvím USA v keňském Nairobi a tanzanském Dáresalámu v létě 1998, při nichž zahynulo přes 220 lidí včetně 12 Američanů.

Rovněž je mu připisován loňský útok proti americkému torpédoborci USS Cole v jemenském přístavu Aden, při kterém přišlo o život 17 amerických vojáků.

Největší strach nahání USA Usám bin Ládin
Saúdskému teroristovi Usámovi bin Ládinovi připisují USA atentáty na dvě jejich ambasády ve východní Africe a další útoky. "Atentát velkého rozsahu, přímo na území Spojených států, by byl pro Ládina doslova korunovační klenot," upozornil Watson.

Guvernéři jednotlivých států na konferenci přiznali, že na teroristické útoky nejsou nijak zvlášť připraveni. Guvernér Západní Virginie Robert Wise například sdělil, že jeho stát je daleko lépe připravený na zvládání následků přírodních katastrof jako jsou například záplavy.

NASA uzavřela přistávací dráhu v Maroku
Kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením v amerických objektech na Blízkém východě uzavřel ve středu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nouzovou přistávací dráhu pro raketoplány v Maroku. V provozu sice zůstaly nouzové dráhy v Senegalu a Španělsku, pokud by ale musely být uzavřeny kvůli špatnému počasí, hrozilo dokonce odložení plánovaného čtvrtečního startu raketoplánu Atlantis.

V pozadí rozhodnutí NASA jsou údajně právě hrozby bin Ládina. Manažer programu raketoplánů ve floridském vesmírném středisku Jim Halsell odmítl přesnější povahu výhrůžek sdělit. Řekl ale, že kvůli nim panují mimořádná bezpečností opatření i v samotném Kennedyho komplexu na Floridě, kde parkují raketoplány. Stráže podle něho přísně kontrolují identifikační průkazy a všechny přijíždějící automobily.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video