Joanne Chesimardová na nedatovaných snímcích FBI. | foto: Reuters

Do hitparády teroristů poprvé pronikla žena. Léta se skrývá na Kubě

  • 2
Uprchlá černošská militantka odsouzená za vraždu policisty se stala první ženou, kterou kdy americká FBI přidala na seznam nejhledanějších teroristů. Odměna vypsaná na hlavu pětašedesátileté Joanne Chesimardové se ve čtvrtek zdvojnásobila na dva miliony dolarů.

Za její dopadení nabídla americká justice milion dolarů, druhý milion přihodil stát New Jersey. Po Joanne Chesimardové, člence afroamerické podzemní Osvobozenecké armády černých (BLA), pátrá americká justice už od roku 1979 kvůli rasově motivované vraždě policisty a útěku z vězení.

Přesně před čtyřiceti lety, 2. května 1973, cestovala Chesimardová v autě s dvěma dalšími lidmi, když je ve státě New Jersey zastavila dopravní kontrola kvůli rozbitému zadnímu světlu.

Osvobozenecká armáda černých

Black Liberation Army byla podzemní černošská militantní organizace, která působila ve Spojených státech v letech 1970 až 1981. Jejími členy byli z velké části bývalí příslušníci radikální černošské organizace Černí panteři.

Cílem BLA bylo "osvobození a sebeurčení afroamerického obyvatelstva v USA", což ale v reálu nabývalo velmi extremistické podoby, zabíjení bílých Američanů nevyjímaje.

Cestující však místo dokladů na strážce zákona vytáhli zbraň a oba policisty postřelili. Radikální bojovnice za práva černochů, která byla tou dobou už hledaná kvůli bankovní loupeži a dalším zločinům, pak jednomu z nich vzala pistoli a raněného policistu ležícího na zemi dvakrát střelila do hlavy.

Za vraždu policisty byla po čtyřech letech odsouzena, ale po dvou letech se jí podařilo z vězení ve městě Clinton utéct. Několik let se skrývala na půdě Spojených států, v roce 1984 ji Američané vystopovali na Kubě, která nemá s Washingtonem uzavřenou dohodu o vzájemném vydávání občanů.

To podle FBI Chesimardové umožnilo nerušeně pokračovat v šíření svých protiamerických postojů obhajujících revoluci a násilí. Pětašedesátiletá Chesimardová podle federálních agentů nyní žije na Kubě pod jménem Assata Shakurová.

Na "top listu" teroristů hledaných FBI figurují vyjma Chesimardové a jednoho dalšího muže, ekoteroristy Daniela Andrease San Diega,  výhradně jména osob spojovaných s islamistickými teroristickými organizacemi (více o San Diegových aktivitách zde).

Budoucnost na Kubě je nejistá

Chesimardová je podle FBI jednou z mnoha amerických uprchlíků, kteří našli útočiště na Kubě. Řada z nich je stejně jako ona bývalými členy militantních skupin. Nicméně v poslední době se nad jejich ostrovním azylem vznáší otazník, protože Kuba nedávno deportovala některé americké uprchlíky zpět do jejich vlasti.

Americké spravedlnosti se navrátil například muž usvědčený z podvodů nebo další hříšník hledaný kvůli dětské pornografii. Naposledy byl na Floridu deportován manželský pár, který unesl své dvě děti, jež jim soud odebral (více o případu zde).

Spojené státy řadí Kubu po boku Íránu, Sýrie nebo Súdánu na seznam států podporujících terorismus. O odstranění Kuby z tohoto výčtu prý Washington neuvažuje. Oznámilo to tento týden americké ministerstvo zahraničí, píše zpravodajský server telegraph.co.uk.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video