Hlavní podezřelý v kauze nákupu tatrovek pro armádu bývalý ministr obrany Martin Barták

Hlavní podezřelý v kauze nákupu tatrovek pro armádu bývalý ministr obrany Martin Barták | foto: Michal Sváček, MAFRA

FBI chce Česku pomoci s vyšetřováním korupce v kauze nákupu tatrovek

  • 90
Čeští detektivové, kteří vyšetřují kauzu nákupu tatrovek pro armádu, získali vlivného spojence - americkou FBI. Ta jim podle informací MF DNES pomáhá s obstaráváním důkazů o možné korupci, které se podle dvou svědectví dopustil někdejší vicepremiér Martin Barták. On to popírá.

"Mohu potvrdit, že FBI nám nabídla pomoc, velmi ji to zajímá. Už jsme do USA odeslali žádosti o právní pomoc," řekl redakci zdroj obeznámený s případem.

Aktivita Federálního úřadu pro vyšetřování je logická - v kauze totiž hrají velkou roli vlivní Američané. Bývalý velvyslanec v Česku William Cabaniss a šéf americké pobočky Tatry Duncan Sellars vypověděli, že Barták žádal peníze v souvislosti s nákupem vozů Tatra pro armádu.

Podle jejich svědectví navíc byla žádost o peníze vyslovena na soukromé akci u Washingtonu. Barták se jí zúčastnil jako člen vládní delegace vedené tehdejším premiérem Topolánkem.

A Cabaniss jako bývalý velvyslanec. Českým detektivům mohou Američané pomoci například s hledáním a vyslýcháním svědků, kteří se recepce u Washingtonu zúčastnili.

Trojice podezřelých

Speciální tým protikorupční policie na případu intenzivně pracuje. Detektivové vyslechli podezřelé i svědky, získali i výpovědi členů zpravodajských služeb. Zajistili také stohy dokumentů. Mají i tři podezřelé. Kromě Bartáka ještě dva zbrojaře - Petra Ptáčka a Bartákova dobrého známého Michala Smrže.

Podle žalobce Dušana Táborského oba podnikatelé vedení Tatry postupně kontaktovali s určitou nabídkou v souvislosti s armádní zakázkou. Oba to popírají. Policie se zaměřuje na to, aby zjistila, zda všichni tři podezřelí - Ptáček, Smrž i Barták - jednali v součinnosti.

Právě Smrž v minulých dnech svědčil na policii. Vysvětloval nahrávku, kterou detektivové při vyšetřování zajistili. Pochází ze schůzky mezi Smržem a ředitelem Tatry Ronaldem Adamsem, která se odehrála v Praze jen nedlouho před recepcí u Washingtonu.

Smrž podle záznamu Adamsovi nabízel, že pokud Tatra zaplatí, je schopen vyřešit její potíže s firmou Praga a ministerstvem obrany. Smrž se tvářil, že klíčovou osobou je premiér Topolánek. Nahrávka vznikla v hotelu Holiday Inn a není zřejmé, kdo ji vytvořil. Podle její kvality nelze vyloučit, že ji vytvořil někdo od vedlejšího stolu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video