Isaac Asimov

Isaac Asimov | foto: Profimedia.cz

Já, špion. FBI podezřívala Isaaca Asimova z paktování se Sověty

  • 15
Americký spisovatel s ruskými kořeny Isaac Asimov platí za jednoho z nejuznávanějších sci-fi autorů v historii. Svého času ho však americká FBI podezřívala, že je sovětským špionem a paktuje se s komunisty. Vyplývá to z nově zveřejněných tajných vládních dokumentů.

Na stopu přivedl americké tajné služby uniklý dokument tehdejší Komunistické strany Spojených států, na kterém figurovalo i jméno slavného spisovatele. Seznam měl obsahovat jména, která strana kontaktovala ohledně možné spolupráce. Tehdejší předseda strany nedokázal vysvětlit, proč se jméno Asimova dostalo na seznam, ani zda byl spisovatel skutečně kontaktován.

FBI měla následně podezření, že Asimov je špionem Sovětského svazu s krycím jménem Robprof. Asimov v té době pracoval jako biochemik na bostonské univerzitě a americké tajné služby měly mít informaci, že špion Robprof by měl pracovat jako mikrobiolog.

"Oddělení FBI v Bostonu netvrdí, že je Asimov Robprofem. Mělo by to však být zváženo jako jedna z možností s přihlédnutím k jeho minulosti (Asimov se narodil v Rusku, pozn. red), která je v rozporu s nejlepšími zájmy Spojených států," stojí v jednom z dokumentů FBI, který cituje server independent.co.uk.

FBI následně sledovala Asimova nejméně další dva roky. V roce 1967 pak byl do jeho složky vepsán poslední záznam o změně adresy a úpravě kriminálních záznamů. Ty, spolu s imigračními dokumenty, nevykazovaly podle agentů FBI žádné nesrovnalosti.

Anonym varoval Hoovera před napojením Asimova na Sověty

Na možné napojení Asimova na sovětskou tajnou službu upozornil anonym už v roce 1960, který napsal přímo tehdejšímu řediteli FBI J. Edgaru Hooverovi. "Asimov může být v podstatě v pořádku, ale na druhou stranu...," varoval Hoovera anonym a do svého dopisu přiložil i kopie veškeré korespondence, kterou si vyměnil s Asimovem. Hoover však varování nevyslyšel.

Asimov je jedním z nejváženějších sci-fi autorů historie. Narodil se v roce 1920 v tehdejším Rusku, o tři roky později pak s rodinou odcestoval do Spojených států. Za svou kariéru napsal přes 300 vědeckých, vědecko-populárních a sci-fi knih. Nejvíce se proslavil knihami ze série Nadace a definicí trojice zákonů robotiky. Je držitelem celé řady ocenění včetně cen Nebula, Hugo a Locus.

Asimov zemřel v roce 1992 v New Yorku. Po jeho smrti jeho druhá žena odhalila, že zemřel v důsledku nemoci AIDS. K nákaze údajně došlo v roce 1983 při operaci srdce, kdy mu byla podána krev, která byla HIV pozitivní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video