Mitt Romney hovoří se svou manželkou Ann během přestávky při předvolební televizní debatě v Myrtle Beach v Jižní Karolině. (16. ledna 2012)

Mitt Romney hovoří se svou manželkou Ann během přestávky při předvolební televizní debatě v Myrtle Beach v Jižní Karolině. (16. ledna 2012) | foto: Reuters

Favorit republikánů v boji o Bílý dům platí nižší daně než většina Američanů

  • 28
Republikánský kandidát na prezidenta USA Mitt Romney platí daň z příjmu kolem 15 procent. Řekl to v televizní debatě pod tlakem svých rivalů, aby zveřejnil svá daňová přiznání. Znamená to, že jeden z nejbohatších lidí, kteří se kdy ucházeli o Bílý dům, má podstatně nižší daňové pásmo než většina Američanů.

Většina jeho příjmů tak zřejmě pramení z kapitálových zisků, které jsou daněny podstatně méně než mzdy a další zdroje příjmů. Daň z nejvyšších mezd je totiž 35 procent. Kandidáti na vysoké funkce v USA nemusejí zveřejňovat svá daňová přiznání, ale obvykle to dělají jako gesto dobré vůle a důkaz transparentnosti.

Další republikánští kandidáti, kteří za Romneym stále více zaostávají, na něj znovu tlačili při debatě před sobotními primárkami v Jižní Karolíně, aby přiznání zveřejnil. Romney naznačil, že by mohl své daně zveřejnit v dubnu, kdy se odevzdávají daňová přiznání. Jeho kritici nicméně tvrdí, že v té době už bude o nominaci de facto rozhodnuto. Nakonec Romney připustil, že platí z příjmů daň kolem 15 procent.

Jeho výrok vyvolal kritiku jeho rivalů i Bílého domu, podle nichž je Romney s majetkem odhadovaným na 270 milionů dolarů (5,4 miliardy korun) odtržen od zkušeností a starostí většiny Američanů. Tuto kritiku umocnil Romney dalším úterním výrokem, když řekl, že za své projevy dostává "čas od času zaplaceno, ale ne moc". Během roku do února 2011 přitom takto vydělal 374 tisíc dolarů (7,5 milionu korun).

Firma napojená na daňové ráje

Rozdíly ve zdanění, jaké jsou například mezi kapitálovými zisky a mzdami, jsou v USA citlivým místem a předmětem sporů. Miliardář Warren Buffett například označil za neférové, když je v nižším daňovém pásmu než jeho sekretářka.

Agentura Reuters cituje daňové analytiky, podle nichž může mít Romney dobrý důvod k neochotě zveřejnit daňové přiznání. Svůj velký majetek vložil do desítek fondů spojených s investiční firmou Bain Capital, kterou spoluzaložil a 15 let vedl. Několik fondů Bain Capitals má takzvané offshoreové kontakty a využívá s tím spojené daňové úlevy. Offshoreové podnikání je založeno na tom, že taková společnost sídlí v zahraničí, většinou v daňovém ráji.

Daňová přiznání by mohla ukázat, jak Romney a Bain využívají offshoreové strategie, aby se vyhnuli daním, řekl agentuře Reuters ředitel katedry daní na Bostonské univerzitě Daniel Berman. Podle agentury jsou fondy, do kterých Romney investoval, rozprostřeny od amerického státu Delaware po Kajmanské ostrovy, Bermudy, Irsko a Hongkong. "Některé podíly na zahraničních investičních strukturách by musely být k jeho přiznání připojeny," řekl Berman.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video