Při včerejším hlasování nanečisto chyběl Špidlovi jeden hlas, dnes by mohla vláda hlasovat naostro

Při včerejším hlasování nanečisto chyběl Špidlovi jeden hlas, dnes by mohla vláda hlasovat naostro | foto: Dan Materna, MAFRA

Favorit na eurokomisaře Špidla si držel svou zemi od těla

  • 97
Na spočítání jmen, která padla v souvislosti s výběrem evropského komisaře za Českou republiku, už pomalu nestačí prsty na rukou. V pondělí se ale strany neshodly, a tak zůstal favoritem dosavadní komisař Vladimír Špidla. Bude pokračovat éra muže, který vzal vážně poučku, že si komisaři mají svou zemi držet od těla?

Když nedávno jednotlivé komisaře hodnotil vlivný britský týdeník The Economist, zařadil Špidlu – komisaře pro sociální záležitosti – mezi ty nejméně úspěšné. Špidla podle Economistu nemá dostatečné výsledky.

FAVORIT ŠPIDLA

V pondělí nechal premiér Jan Fischer vládu hlasovat "nanečisto" o novém eurokomisaři, aby viděl, jaké je rozložení sil.

Ministři volili stranicky. Kandidát ČSSD Vladimír Špidla dostal osm hlasů, Alexandr Vondra z ODS šest, kandidát zelených Jan Švejnar dva, premiérův favorit Zdeněk Tůma jeden. - čtěte Guvernér ČNB Tůma odmítl nominaci na eurokomisaře

Dnes se rozhodne naostro.

Sám bývalý premiér se tváří, jako by mu na znovuzvolení ani nezáleželo. Zatímco ostatní kandidáti lobbovali za své zvolení nebo alespoň napjatě čekali na zprávu z Prahy, kandidát sociální demokracie oznámil, že během klíčového týdne nebude na příjmu.

"V pondělí jede do Švédska na konferenci o právech žen a pak má nabitý program až do konce týdne," zahleděl se do Špidlova diáře jeho mluvčí Pavel Bouda. Kdyby kandidát ČSSD nakonec zvítězil, nemá prý veřejnost očekávat žádné zvláštní reakce z jeho strany.

Proti slunci zleva

"Neviditelnost" výsledků práce není jen Špidlova chyba. Sociální politiku si každá země ostře střeží i proto, že nejvíc zatěžuje veřejné rozpočty. Třeba v Česku spotřebuje čtyřicet procent státního rozpočtu.

Takže i když sociální otázky teoreticky patří k evropským "pilířům", Špidlovo hrací pole bylo hodně omezené. Nezbylo mu než sledovat, zda není někdo diskriminován, pozorovat, jestli náhodou nemají muži v práci lepší podmínky než ženy.

Varovat Evropu, že stárne, a evropské fotbalové kluby, že je komise zažaluje, když si budou vybírat fotbalisty podle národnosti tak, jak jim to přikazuje FIFA.

Pokud se něčím Špidla opravdu proslavil, pak je to spíš tím, co se mu nepodařilo. Snad nejznámější je sluneční směrnice. Chtěl prosadit, aby například zahradní restaurace dohlížely na ochranu svých servírek před sluncem, stejně jako dohlížejí stavební firmy na to, aby jejich dělníci nosili například přilby. Nepodařilo se.

Stejně neúspěšně přemlouval rakouské a německé politiky, aby do zemí pustili pracovní sílu z Východu. A stejně marná byla Špidlova snaha prodloužit minimální délku mateřské po celé Unii ze 14 na 18 týdnů, navíc s plnou mzdou.

Když se zeptáte bruselských insiderů, jak hodnotí Špidlu, najdou pro něj zvláštní – ryze evropský – výraz. "Je to nadšenec," odpovědí.

Hledá se hlas pro Špidlu

Jestli bude nadšenec pokračovat ve své misi, by se měl dozvědět už dnes. V pondělí dostal ve vládě, která o nominaci rozhoduje, při cvičném hlasování nejvíc hlasů. Jeden potřebný ke zvolení mu však chyběl.

Večer se kvůli tomuto hlasu pro Špidlu sešli Paroubek s šéfem zelených Ondřejem Liškou. Ten však stále ještě prosazoval vlastního kandidáta, Jana Švejnara.

Ani z tábora Mirka Topolánka se Špidla podpory nedočká. V pondělí Topolánek vyčetl šéfovi evropské komise Josému Barrosovi, že dal najevo svoje "špidlovské" sympatie. "Já se na něj zlobím, že vůbec nějaký názor prezentoval, pokládal jsem to za velmi nekorektní a taky jsem mu to řekl," řekl Topolánek.

Příliš času už však nezbývá.

"Jsme jedna z posledních tří zemí, která ještě nenominovala komisaře," oznámil v pondělí Topolánek. On sám je prý ochotný dohodnout se na jménu, které "nebude výhrou ODS".

Tím de facto vzdal snahu prosadit svého kandidáta – bývalého vicepremiéra Alexandra Vondru, který dostal při včerejším hlasování nanečisto o dva hlasy méně než Špidla.

Poškodilo by Českou republiku, kdyby neměla svého eurokomisaře?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 1. prosince 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2880
NE
NE 1301
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video