Favorit Gross

  • 23
To, co Vladimír Špidla nazývá reformou veřejných financí, bývá často přirovnáváno k nápravě rodinného rozpočtu. Jestliže pohlédneme skrze tuto metaforu na zákon, který dramaticky zvýší platy policistů, nezůstává rozum jen stát. Nasazuje přímo zpětný chod.

Otec bouchl pěstí do stolu: Doba je zlá, uskrovnit se musíme všichni! Nadějný hráč paintballu Jarda byl natolik zdrcen, že nebude mít na své barevné koule, až odešel z domova.

Nadějná studentka Petra nedostane ani korunu. Po večerech si musí přivydělávat ve striptýzovém baru, aby měla na svého milovaného Kanta. Kde si bude shánět balzu, hřebíky a sklíčka do mikroskopu kutil Petr, není jasné. Parametry striptýzového tanečníka náš hloubal rozhodně nemá.

A co malý Stáník, který si ustavičně hraje na četníky a lupiče? Též utře ústa? Kdeže! Dostane novou uniformičku z dovozu, přesnou repliku parabely a spoustu krásně vybarvených malých policajtků. K nim ještě velké auto s houkačkou a svítící plácačku. Proč? Protože ho táta prostě miluje.

Žádné přirovnání neplatí doslova. Policisté skutečně potřebují zlepšit mzdy a služební život vůbec. Ta investice by se měla vrátit v tom, po čem toužíme - ve větší bezpečnosti na ulicích i na silnicích.

Nárůst policejních platů není z hlediska velkých rozpočtových čísel nijak drastický a projeví se až v roce 2005. Zákon byl připravován dlouho a souhlasili s ním i ministři, kteří sami mají nouzi.

Až na tyto výhrady však přirovnání platí. Když policisté, proč ne učitelé a vědci? Proč jsou strážníci potřebnější než vojáci? Nenajdeme odpověď. Ve Špidlově reformě totiž není možno najít srozumitelný systém. Na otázku "proč?" musíme říci: protože Gross má politický vliv. Ale jestli tohle je reforma?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video