Salman Rushdie

Salman Rushdie | foto: Michal Růžička, MF DNES

Smrticí fatvu nad Rushdiem má mladým Íráncům přiblížit počítačová hra

  • 61
Nad britsko-indickým spisovatelem Salmanem Rushdiem byla už před třiadvaceti lety vynesena fatva, která opravňuje k jeho zabití. Klatbu nad spisovatelem vynesl ajatolláh Chomejní kvůli knize Satanské verše. Aby Írán jeho prohřešek přiblížil i nové generaci, nechal vytvořit počítačovou hru "Stresující život Salmana Rushdieho a uplatnění verdiktu".

Hru vytvořila vládou sponzorovaná Islámská asociace studentů. Zadání dostala před třemi lety, kdy mezi studenty vybrala její budoucí tvůrce. Projekt byl však posléze odložen a hra vznikla až nyní.

Podle ředitele organizace Ahmada Chalílího se produkce hry musela vypořádat s určitými technickými nesrovnalostmi. "Neměli jsme žádný problém se základní myšlenkou hry, zpoždění nastala až během zpracování," vysvětluje.

Jak zmiňuje britský Guardian, o způsoby hry a její formě se toho zatím moc neví. Název však napovídá, že v principu půjde o uplatnění Chomejního volání po Rushdieho zabití.

Írán už delší dobu varuje, že jeho nepřátelé čím dál více využívají kulturní prostředky k boji s islamistickou zemí. Na Írán prý západní vliv útočí pomocí satelitních kanálů, knih, hollywoodských filmů i počítačových her. Také oblečení a účesy západního střihu jsou označovány za nevhodnou kulturní invazi.

Počítačové hry jako boj se Západem

"Cítili jsme, že musíme najít cestu, jak naší třetí a čtvrté generaci vysvětlit zásadnost fatvy vůči Rushdiemu," vysvětluje Mohammed-Takí Fachríjan jeden ze zaměstnanců studentské organizace. Moderní Írán totiž považuje počítačové hry za jeden ze způsobů, jak bojovat s nevhodným vlivem Západu.

Fatva nemusí být smrticí

Fatva je forma nábožensko-právního prohlášení islámských duchovních, které zdůvodňuje či posvěcuje z náboženských pozic určité jednání či politiku. Všeobecným omylem je názor, že fatva znamená výzvu k fyzickému odstranění (zabití) nějaké osoby. To je jeden z krajních případů (např. roku 1989, když ajatolláh Chomejní vyhlásil fatvu nad spisovatelem Salmanem Rushdiem nebo egyptský duchovní Júsuf Kardáví, který v roce 2011 vyhlásil fatvu na Muammara Kaddáfího). V sunnitské větvi islámu je fatva vnímána spíše jako doporučení, v šíitské může být považována za závazný imperativ.

Zdroj: wikipedia.org

Tento měsíc už jednu hru vydala íránská armáda. "Bitva o Adenský záliv" pojednává o práci íránského námořnictva v mezinárodních vodách. Úkolem vojáků je zlikvidovat všechny piráty, kteří v této oblasti skutečně operují.

Už v roce 2007 vydal Írán hru o dvou jaderných vědcích, kteří byly zajati americkými silami během jejich poklidné poutě do Karbaly. Další hry se pak inspirovaly například perskou epikou z desátého století či jinou fatvou, která byla vznesena nad třicetiletým íránským rapperem Shaninem Najáfím.

Třiadvacet let ve strachu

Nad Rushdiem byla fatva vynesena v únoru 1989, kdy ajatolláh Chomejní popsal jeho román Satanské verše jako rouhání proti islámu. Tehdejší ortel vyvolal mezinárodní odpor, Velká Británie, kde spisovatel žije, s Íránem přerušila veškeré diplomatické vztahy na dlouhé roky.

Rushdie se musí skrývat a žít pod stálou policejní ochranou. Během prvních měsíců po vynesení fatvy se musel stěhovat téměř každé tři dny. Na dlouhodobé mezinárodní volání, aby byla fatva zrušena, Írán reaguje tím, že ji může zrušit pouze ten, kdo ji vynesl. To je vzhledem k tomu, že Chomejní už zemřel, nemožné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video