Na archivním snímku z roku 2007 se šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás...

Na archivním snímku z roku 2007 se šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás (vlevo) drží za ruku s premiérem z hnutí Hamás Ismailem Haníjou. | foto: AP

Fatah a Hamas se po pěti letech svárů dohodly na volbách a vládě

  • 23
Představitelé Fatahu šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse se v Káhiře dohodli s vůdci Hamasu, kteří vládnou v Pásmu Gazy, na vytvoření přechodné jednotné vlády a datu voleb. Ukončili tak pět let trvající roztržku mezi oběma palestinskými skupinami.

"Dohodli jsme se na vytvoření vlády z nezávislých osobností, která by začala připravovat prezidentské a parlamentní volby," odhalil podrobnosti dohody šéf vyjednávacího týmu Fatahu Azzam al-Ahmad. "Volby by se mohly konat do osmi měsíců," doplnil.

Jeden z vyjednavačů Hamasu Mahmúd al-Zahar dále prozradil, že dohoda obsahuje pět základních bodů včetně voleb, ustavení přechodné vlády a sloučení bezpečnostních složek. Kromě rekonstrukce Organizace pro osvobození Palestiny se prý diskutovalo i o propuštění vzájemných vězňů.

Palestinci oficiálně dohodu podepíší do týdne

"Uskutečňování nových kroků začne po oficiálním podpisu dohody, který se uskuteční do týdne," vysvětlil mluvčí Hamasu Tahír al-Nounou s tím, že slavnostnímu aktu budou za týden v Káhiře přihlížet zástupci všech palestinských hnutí.  

Spor Hamasu a Fatahu v datech

25. ledna 2006 - Parlamentní volby překvapivě vyhrálo radikální hnutí Hamas před dosud vládnoucím Fatahem.

29. března 2006 - Vláda Hamasu v čele s Ismáílem Haníjou složila přísahu. USA, Kanada a EU s ní přerušily veškeré kontakty.

15. března 2007 - Byla představena vláda národní jednoty Fatahu a Hamasu v čele s Haníjou.

7. června 2007 - Opět vypukly boje mezi ozbrojenými složkami vládních stran Hamas a Fatah, zejména v Pásmu Gazy.

14. června 2007 - Hamas prakticky ovládl Pásmo Gazy. Abbás vyhlásil na palestinských územích výjimečný stav a rozpustil společnou vládu.

15. března 2011 - Desítky tisíc Palestinců ve městech Gaza a Ramalláh na Západním břehu Jordánu manifestovaly za usmíření politických rivalů Hamasu a Fatahu. (více čtěte zde)

autor: ČTK

Překvapivou dohodu, kterou zprostředkovali egyptští vyjednavači, parafovali šéfové obou delegací a předcházela jí řada tajných schůzek. Podle reportéra BBC Jonathana Heada však přesto zůstávají některé sporné otázky.

Z dohody například není zřejmé, kdo bude zajišťovat bezpečnost obou území, tedy Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy, která jsou oddělená územím Izraele. Otázkou také zůstává, zda bude chtít Západ Hamas uznat.

Netanjahu: Abbás si musí vybrat mezi Izraelem a Hamasem

Obnovení palestinské jednoty je také jeden z klíčových předpokladů mírového urovnání s Izraelem. Hamas však zatím nedal najevo, že by se chtěl s židovským státem usmiřovat. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už vzkázal, že si palestinská samospráva musí vybrat mezi Izraelem a Hamasem. 

"Palestinská samospráva si musí vybrat, jestli chce mír s Izraelem, nebo s Hamasem. Mír s oběma není možný. Hamas chce zničit Izrael a pálí rakety na naše města, na naše děti," namítl Netanjahu po oznámení dohody.  

Vztahy mezi oběma hnutími se zadrhly před pěti lety. Hamas v roce 2006 vyhrál palestinské volby. Výsledkem jeho následných bojů s hnutím Fatah bylo to, že umírněnější Fatah v čele s Abbásem ovládá západní břeh Jordánu a radikálně protiizraelský Hamas kontroluje Pásmo Gazy. Pokusy o smíření začaly před dvěma lety a až nyní přinesly první výsledky.

Území pod správou Hamasu a Fatahu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video