Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Farmářům v Ugandě ničí úrodu nenasytní sloni. Vyhnat je mají včely

  • 17
Farmáři na západě Ugandy musí bojovat se zloději úrody. Problém je v tom, že jim živobytí kradou a ničí sloni z blízkého národního parku, kteří jsou chránění zákonem. Místní organizace přišly s originálním řešením: kolem polí rozmístí pasti se včelami, kterých se sloni bojí.

Mezi vlnitými vulkanickými kopci v západní Ugandě leží Národní park královny Alžběty. Ten je známý pro své přírodní krásy, díky rozmanité zvířeně se na zdejší safari podařilo dostat turisty. Nicméně místním farmářům zvířata častěji ničí úrodu než přináší užitek.

"Sloni z parku mi vyplenili pole s fazolemi, kukuřicí a matoke (místní odrůda banánu, pozn. red.)," řekla listu The Guardian Muhammed Mwapiriová, farmářka z vesnice Kibodi na okraji parku. "Když se přijdou najíst, tak zničí i všechno ostatní. Nemáme co jíst ani co prodávat, zničili všechno, co jsme měli."

Neziskové organizace se snaží najít způsob, jak slony zastavit a úrodu zachránit. Hluboké příkopy se neosvědčily, sloni do nich prostě nasypou hlínu a přejdou po ní. Farmáři se tak snaží hlídat svá pole v noci a případně odehnat slony mlácením do prázdného kanystru, nebo volají ochranářům, aby chobotnatce zahnali výstřely do vzduchu.

Zastavit slony není snadný úkol

"Hlídat pole celou noc pro farmáře, který celý den pracuje, však není praktické. A když má velkou farmu, ani by to nemělo účinek," říká Lucy Kingová, výkonná ředitelka organizace Save the Elephants (Zachraňte slony). "Bouchací kuličky a dělbuchy, které slony vyplaší, jsou zase nebezpečné, protože mohou zapálit trávu a způsobit rozsáhlé požáry. A útočit na slony kopím nebo zbraní je zaprvé zakázané a zadruhé extrémně nebezpečné, protože zraněný slon se může velice rozzuřit," dodává.

Kingová proto začala zkoumat reakce slonů na včely, protože sloni se vyhýbají akáciím, v nichž včelí společenstva často sídlí. To ji inspirovalo k vytvoření výstražného systému ze včelích úlů. Ten funguje tak, že se kolem pole rozmístí úly v pravidelných vzdálenostech a mezi nimi se u země natáhne drát. Když o něj slon zavadí, vyruší včely a jejich bzukot by měl vetřelce zahnat pryč.

V Kibodi a okolí se tak začaly budovat "včelí ploty". "V lednu jsme instalovali pět vzorových úlů a spojili je v plot na jednom místě, kudy sloni chodí do vesnice. A brzy tam dodáme dalších pět," uvedl Innocent Kahwa z organizace Uganda Wildlife Authority.

Sloni se zatím nevrátili

Úly přinesou farmářům i další výhody. "Včely pomáhají opylovat plodiny a zvyšovat výnosy, zemědělci navíc budou moci prodávat med a vydělají si i nějaké peníze," uvedl George Bijampola ze společnosti, která vlastní asi stovku úlů a učí budoucí včelaře.

Zdá se, že ploty už začínají přinášet užitek. "Sloni se k nám poslední dva měsíce nedostali," říká farmářka Mwapiriová. Problém je, že ploty zatím nepokrývají všechna místa, kudy by se sloni mohli k drahocenné úrodě dostat. "Pomohlo by, kdybychom dostali víc pomoci na založení dalších úlů a postavení rozsáhlejších plotů," říká stařešina z Kibodi George Magara.

Pozitivní zprávy přicházejí i z Keni, kde Kingová také pomáhá s instalací včelích plotů. "Za dva roky jsem zaznamenala 90 'nájezdů' slonů na tři různé komunity v Keni, ale přes včelí ochranu se dostali jen šestkrát," pochlubila se.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Banány, Keňa, Včela

Nejlepší videa na Revue