Působení látky thalidomid

Působení látky thalidomid - Na embrya zebřičky a kuřete působil thalidomid, a tím se narušil vývoj ploutve či křídla. V dolní části obrázku je kromě thalidomidu přidána i bílkovina cereblon upravená do formy, která se na thalidomid neváže, a vývoj ploutve a křídla je částečně zachráněn | foto: www.sciencemag.org

Farmaceutický omyl zmrzačil tisíce dětí. Vědci věří, že nebezpečný lék „opraví“

  • 15
Thalidomid je označován jako jedna z nejhorších farmaceutických katastrof v novodobých dějinách. Potlačoval bolesti hlavy, ulevoval při nachlazení a mohly jej užívat i těhotné ženy. Jenže právě kvůli tomu zmrzačil tisíce dětí, které se rodily bez rukou, nohou či uší. Vědci nyní přišli na to, jak látka škodila. Věří, že lék "opraví".

O novém objevu japonského týmu informoval server časopisu Science.

Lék pod obchodním názvem Contergan uvedli na trh farmaceuti ze západoněmecké firmy Grünenthal v roce 1957. Měl pomáhat na uspávání a uklidnění, potlačoval bolest hlavy a léčil nachlazení. Byl také doporučován těhotným ženám.

Dítě zmrzačené látkou thalidomidemLátka totiž prošla testy a pokusy na několika stovkách dobrovolníků a jevila se jako bezpečná. Jenže testů nebylo dost. Až s odstupem času se ukázalo, že ženám, které v těhotenství thalidomid užívaly, se čas od času rodily děti se zdeformovaným trávícím ústrojím, nohama, rukama či ušima, nebo rovnou bez nich.

Látka tímto způsobem zmrzačila asi deset tisíc dětí.

"Ani po padesáti letech si vědci stále nebyli jistí, jak může lék napáchat tolik škody. Nyní poprvé našli výzkumníci specifický protein, který se na thalidomid váže, a lék tak může mít na vývoj plodu zničující dopady," píše vědecká revue Science.

Opravený thalidomid vyléčí lepru i rakovinu

Japonský výzkumný tým v čele s Hiroshi Handou z Tokijského technologického institutu testoval látku na kuřatech a akvarijních rybách zebřičkách. Vědci přišli na to, že na thalidomid se váže bílkovina celebron, která je aktivní při vývoji končetin a kterou thalidomid omezuje. Končetiny se pak nemohou dostatečně vyvinout, zakrňují nebo se deformují.

Díky tomuto zjištění nyní Japonci věří, že se podaří vyvinout bezpečnou formu thalidomidu, která nebude celebron omezovat. Strašlivý lék by tak mohl v medicíně jen pomáhat a napravit tak škody, které doposud napáchal. Thalidomid totiž dokáže bojovat s mnohočetným myelomem (rakovina kostní dřeně) a malomocenstvím.

A používá se i v dnešní době. Kvůli rozsáhlým deformacím, které lék způsoboval dětem, sice zakázali thalidomid v roce 1961 prodávat, látka však z trhu nezmizela úplně.

"Vzhledem k možnostem využití thalidomidu k léčení těchto těžkých nemocí je užíván i dnes. Vrozené vady v současnosti způsobuje zejména v Africe a v Jižní Americe, kde malomocenství stále zuří," píše server Science. V České republice se nepoužívá, i když jej pro Evropskou unii schválila Evropská léková agentura.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video