Farář zpronevěřil zvon, dostal šest let

  • 9
Soud poslal na šest let do vězení faráře z Dětřichovic na Bruntálsku. Podle verdiktu zpronevěřil gotický zvon a mobiliář kostela. Škoda, kterou způsobil přesahuje čtyři miliony korun. Tříletý trest a podmínku dostali i dva památkáři. Verdikt si vyslechlo i deset kompliců.

Po ukradeném zvonu z roku 1564 neúspěšně pátral i Interpol. Poslední stopy vedou k německému obchodníkovi se starožitnostmi Hansi Joachimu Schmidovi, který prý zvon koupil za dva tisíce marek.

Zvon, který je v seznamu národních kulturních památek a má cenu minimálně dva miliony korun, byl ukraden dvakrát. Poprvé na podzim roku 1996.

"Obžalovaný Jaroslav Mohelník nabídl tehdejšímu faráři v Malé Morávce Chovancovi za zvon dvacet pět tisíc korun. Nechali zvon sundat z věže a převezli na zemědělskou usedlost do Zátoru," uvedla už dříve státní zástupkyně Michaela Herzová.

V Zátoru odpočíval zvon vedle chléva čtyři roky. Na podzim roku 2000 ho ukradli čtyři muži a prodali starožitníkovi Juraji Machovi.

Ten zvon prodal jinému starožitníkovi, který zprostředkoval prodej Schmidovi. Kupec nechtěl zaplatit, dokud nebude mít povolení k vývozu z republiky.

Poté, co starožitník zjistil, že Památkový ústav v Olomouci by mohl dělat s vývozem kradené kulturní památky problémy, úspěšně povolení vyřídil v Památkovém ústavu v Ostravě.

Mobiliář zmizel v roce 1997
Kulturní památka, dětřichovický mobiliář, který se skládal z oltáře, bočního oltáře, kazatelny, zpovědnice, kruchty a dalších věcí a měl cenu nejméně tři miliony korun, zmizel počátkem roku 1997.

Podle obžaloby farář prodal mobiliář za dvacet tisíc korun a poté ohlásil vykradení kostela.

Připravujeme další podrobnosti z jednání soudu.

DÁLE ČTĚTE:
Další články iDNES o kauze 

Farář Petr Chovanec odchází od Okresního soudu v Bruntále po vynesení rozsudku. Za zpronevěru gotického zvonu a mobiliáře ho soud poslal na šest let do vězení, 4. února 2004

,

Video