Farář vykrádal kostely, tvrdí policie

  • 15
Česká Lípa, Ústí nad Labem - Římskokatolickou církví na Českolipsku otřásá skandál, jaký nemá obdoby. Devětačtyřicetiletému faráři z Jestřebí hrozí vězení za to, že podle vyšetřovatele vykrádal na Českolipsku kostely. Vzácné předměty, které zmizely, mají hodnotu devíti milionů korun. "Kromě něj vyšetřovatel obvinil z krádeže ještě další dva muže," doplnila ústecká policejní mluvčí Ludmila Hrubešová. "Všichni tři už jsou ve vazbě."

Policii přivedli na stopu duchovní
Byla to právě římskokatolická církev, která sehrála při pátrání po zlodějích klíčovou roli. Kriminalisty přivedli na stopu faráře a jeho kompliců někteří hodnostáři litoměřického biskupství.

Všimli si totiž, že farář udržuje podivné a podezřelé kontakty. A to v době, kdy se z kostelů v Bořejově, Kravařích a Stvolínkách postupně ztrácely vzácné obrazy, svícny, dřevěné a pískovcové plastiky, části oltářů či zvonů. Zloději plenili kostely od konce roku 1999 do prosince roku 2001.

"Biskupství nechtělo krýt trestnou činnost faráře, a proto na něj podalo trestní oznámení," potvrdila Hrubešová. Obviněným hrozí až dvanáct let vězení.

Kriminalisté našli už 200 ukradených věcí
Kriminalisté při domovních prohlídkách našli v několika bytech dvě stě ukradených předmětů, jejichž hodnota činí tři miliony korun. Nelze však vyloučit, že další odcizené církevní památky skončily v rukou překupníků v zahraničí.

"Považujeme za úspěch, že se nám podařilo najít alespoň oněch dvě stě památek, jejich historická hodnota je nevyčíslitelná," poznamenala Hrubešová. "Za nejcennější odborníci považují například kruhový obraz Boha Otce z kostela ve Stvolínkách."

Kriminalistům nyní pomáhají experti ze Státního památkového ústavu, kteří mají dokonalý přehled o tom, z jakých kostelů jednotlivé ukradené věci pocházejí.

Kriminalistům pomohli církevní hodnostáři

Litoměřické biskupství se zasloužilo o to, že policie dopadla tři muže, podezřelé z krádeže vzácných pědmětů v českolipských kostelech. „Ano, byli jsme to my, kdo podal trestní oznámení,“ potvrdil kancléř litoměřického biskupství Jaroslav Macek.

Podali jste trestní oznámení přímo na faráře, kterého nyní policie obvinila?
Ne. Trestní oznámení jsme nejprve podali na neznámého pachatele a teprve později se ukázalo, že jde o dva civilní pracovníky, které farní úřad v Jestřebí zaměstnal. A při vyšetřování vyšlo dodatečně najevo, že farář je rovněž podezřelý.

Co tito dva muži na faře dělali?
Potřebovali jsme z některých kostelů na Českolipsku přemístit vzácné věci, které by mohli poškodit vandalové nebo ukrást zloději. Tyto předměty měly skončit v nově zřízeném depozitáři na jedné rozlehlé, neobydlené faře. Problém byl však v tom, že tito dva muži nesplňovali podmínky pro to, aby tuto práci mohli dělat. Stěhování cenností z kostela se řídí určitými pravidly, nelze při něm postupovat chaoticky, nejprve se například musí odvézt největší cennosti. A k tomu je zapotřebí mít základní znalosti. Oni však neměli kvalifikaci k tomu, aby se do toho mohli pustit.

Proč tedy na faře neskončili, když nevyhovovali?
My jsme sice dali faráři, který byl nyní obviněný, příkaz, aby je nezaměstnával, nicméně on nás neuposlechl. Domluvit jsme se s ním nemohli, buď byl nemocný nebo v lázních nebo si vzal dovolenou. Byl prostě nezastižitelný.

Hrozil mu za to nějaký postih?
Vydali jsme sice příkaz, nicméně každá fara má svou právní subjektivtu.

Farář tedy neuposlechl. Co se dělo dál?
Později jsme zjistili, že se z některých kostelů začínají ztrácet věci.

Kolik těch kostelů bylo?
Jejich počet odhaduji na dvanáct. Nicméně to nemusí být konečný počet.

A jaká byla hodnota věcí, které se z nich ztratily?
Nejméně pět milionů, ale může být i vyšší.

Pamatujete si, že by hodnostář římskokatolické církve byl podezřelý z něčeho takového?
V takovém rozsahu ne.

(ava)

Devětačtyřicetiletému faráři z Jestřebí hrozí vězení za to, že podle vyšetřovatele vykrádal kostely na Českolipsku. Vzácné předměty, které zmizely, mají hodnotu devíti milionů korun. "Kromě něj vyšetřovatel obvinil z krádeže ještě další dva muže," doplnila ústecká policejní mluvčí Ludmila Hrubešová. Vykraden byl také kostel ve Stvolínkách (2. května 2002).

Devětačtyřicetiletému faráři z Jestřebí hrozí vězení za to, že podle vyšetřovatele vykrádal kostely na Českolipsku. Vzácné předměty, které zmizely, mají hodnotu devíti milionů korun. "Kromě něj vyšetřovatel obvinil z krádeže ještě další dva muže," doplnila ústecká policejní mluvčí Ludmila Hrubešová (2. května 2002).


Video