Farář obviněn, že zpronevěřil milion

Javorník - Ránu do jednoty Českobratrské církve evangelické zasadil případ javornického faráře Adolfa Petra. Jednoho z nejuznávanějších lidí v církvi stíhá policie pro podezření z rozkrádání církevního majetku. Faráře viní policie, že církev připravil nejméně o jeden milion korun. Ke kauze se nechce vyjadřovat s odkazem na vyšetřování.

Osmašedesátiletého faráře policie podezřívá, že od roku 1992 jako správce církevního domu pro rehabilitaci a rekreaci zdravotně postižených svévolně hospodařil s prostředky církve.

Na nesrovnalosti přišla nová správkyně střediska Eva Svobodová, která upozornila ústředí církve i diakonii, která střediska řídí. "Nedočkali jsme se žádné odezvy. Církev vůbec nechtěla uznat, že jde o závažné prohřešky, a zlehčovala problém na vzájemné vztahy mezi mnou a farářem Petrem," uvedla Svobodová.

Nová správkyně prověřovala zpětně veškeré doklady i s auditorem. "Farář Petr podepisoval falešné faktury, některé práce proplácel firmám dvakrát, a dokonce si půjčil část peněz z darů věřících na stavbu svého domu. Ke všemu se nám přiznal a slíbil, že odstoupí. Místo toho proti nám rozpoutal v církvi nenávistnou kampaň," řekla Svobodová, která s výsledky kontroly seznámila policii.

Případ evangelíky rozdělil na dva tábory, což přiznal i nejvyšší představitel Českobratrské církve evangelické, synodní senior Jan Smetana: "Církev je v této otázce hluboce rozdělena. Snažili jsme se tento neblahý vývoj zastavit, ale bohužel se to nepovedlo."

Smetana i nejvyšší kolektivní orgán církve – synodní rada – jsou přesvědčeni o Petrově nevině. Synodní rada dokonce pohnala k církevnímu soudu emeritního faráře Jana Duse, který veřejně obvinil nejvyšší kolektivní orgán církve, že za vzniklou situaci nese plnou zodpovědnost.

Farář Petr koupil na Travné v šedesátých letech velký dům, kde se setkání mladých z celé republiky konala. Po revoluci jej věnoval církvi a dům byl přestavěn na středisko pro zdravotně postižené.

Jesenický farář Jan Prejda stejně jako například šumperský evangelický duchovní Petr Maláč vůbec nepřipouštějí, že by se Petr chtěl obohatit. "Je to člověk čestný a poctivý. On byl za totality pro mnoho mladých zářným vzorem, do Travné za ním jezdily stovky lidí," uvedl Prejda.

Z druhého tábora však zaznívají hlasy, že farář Adolf Petr spolupracoval v době totality se státní bezpečností, a proto nad jeho činností v Travné zavírala oči. Anonymní dopisy jej také obviňují právě z takového hospodaření s penězi, jako nyní šetří policie.

, ,

Video