Muž si podle policie vyrobil falešné razítko notářské kanceláře a padělal i kupní smlouvu. (Ilustrační snímek) | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

Díky falešným smlouvám a razítku získal les, kupec ho málem vykácel

  • 9
Ženu z Olomouce připravil podle policistů podvodník o dvanáct hektarů lesních pozemků na Pelhřimovsku. Vyrobil si falešné razítko notářské kanceláře a padělal i kupní smlouvu i další dokumenty nutné k přepisu na katastrálním úřadě. O podvodné nabývání pozemků se pokoušel na více místech Česka.

Kriminalisté se o podvodné prodeje pozemků zajímají od ledna, kdy jim případ oznámila majitelka lesních pozemků v katastru Janovic u Houserovky na Pelhřimovsku. Žena, která trvale žije v Olomouci, vlastnila zhruba dvanáct hektarů lesních pozemků.

Koncem loňského prosince ovšem na katastrálním úřadu v Pelhřimově podal osmapadesátiletý muž z Přelouče písemný návrh na zahájení řízení o povolení vkladu vlastnického práva k těmto pozemkům.

"Přitom k návrhu doložil padělanou plnou moc a padělanou kopii kupní smlouvy. Katastrální úřad návrh na vklad 11. ledna provedl a došlo tak ke změně vlastnictví, a to bez vědomí majitelky lesa," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

"Nikomu jsem nic nepodepsala ani k ničemu nedala souhlas. Je to podvod. Byla to pro mě infarktová situace, něco jako když přijdete domů a máte najednou vyměněný zámek a nemáte klíče. Asi si mě podvodník vybral proto, že žiju tak daleko od místa, kde leží les," popsala už dříve Deníku majitelka pozemků, která si přála zůstat v anonymitě.

Podle ženy se někdo vydával za jejího bratra, ačkoliv žádného nemá. Pak zřejmě zfalšoval plnou moc a další doklady včetně smlouvy.

Lesu hrozilo vykácení

"Nový majtel" přitom ženiny lesy už málem nechal vykácet. Deset dnů po nabytí pozemků totiž hektary lesa prodal za účelem vykácení lesa jednatřicetiletému muži z Havlíčkobrodska. Těžba už byla i ohlášena na odbor životního prostředí pelhřimovského městského úřadu.

Těžbě ale zabránili policisté, které přivolali lidé z Janovic. V případě vykácení lesa by majitelce vznikla škoda nejméně za devět milionů korun.

Ve stejný den jako v Pelhřimově podal muž pod stejným jménem návrh na převod zhruba 30 hektarů lesního pozemku na katastrální úřad ve Žďáře nad Sázavou. I v tomto případě předložil úřadu padělané dokumenty.

Převod ale včas zastavili úředníci, kteří si všimli nesrovnalosti, co se týče podpisu původního vlastníka lesa. Proto ho zkontaktovali a zjistili, že o žádném převodu vlastnictví neví.

"Vzniklo podezření, že může jít o podvodné jednání, proto se představitelé úřadu obrátili na policii a bezodkladně informovali o riziku možného podvodného jednání při převodech pozemků všechny katastrální úřady v České republice," dodala policejní mluvčí Čírtková s tím, že k převodu pozemku tak v tomto případě nedošlo.

Podvody vyšly najevo na více místech

Díky upozornění se objevily i další dva podvodné převody pozemků, a sice na Jilemnicku a Liberecku. Na Jilemnicku se v lednu stejný muž pokusil na základě padělaných dokladů převést do svého vlastnictví zhruba 82 hektarů lesa.

Na Liberecku, rovněž v lednu, se pokusil převést na základě padělaných dokumentů pozemky v Dolním Hanychově. Ani tyto podvodné převody nebyly ze strany úředníků dokončeny.

Po převodu pozemku byl jako vlastník pozemku na katastru veden Ludvík Hromádko z Přelouče. Ten se však sám brání, že se stal obětí podvodu.

Kriminalisté zatím nikoho z žádného trestného činu neobvinili. Policie ještě pátrá po dvou svědcích, jejichž fotografie byla na předložených padělaných průkazech.

"Mohli být pro nás v celé kauze důležitými svědky. Jedná se o dva muže, jejichž fotografie figurují na padělaných občanských průkazech, které byly při podvodném jednání použity. Osoby, jejichž jména jsou na padělaných občanských průkazech uvedena, ale ve skutečnosti neexistují," uvedl vyšetřovatel případu Michal Heger.

Pokud někdo muže na fotografii pozná, může se obrátit na linku 158 nebo zcela anonymně na e-mail: skpv.ohk@policievyvsocina.cz.


Video